fbpx
Yüz Estetiği Hakkında

Elmacık Kemiği Estetiği

Elmacık kemiği bölgeleri, ağız ve alın bölgelerinin arasında kalan orta yüz kısmında, burnun her iki tarafında yer alan, alt göz kapaklarının hemen altından başlayıp kulak kepçelerine kadar uzanan anatomik bölgelerdir. Elmacık kemiği estetiği ise bu bölgelere yüzün diğer kısımları ile uyumlu ideal hacim ve şeklin verilmesi amacıyla yapılan estetik işlemlerdir.

Elmacık kemiği bölgesinin silik olması yeterince dolgun olmaması alt göz kapaklarında torbalanma görünümü ortaya çıkarır veya var olan torbalanmayı çok daha belirgin hale getirir. Yine silik olan elmacık kemikleri yüzün orta kısmındaki burnun olduğundan büyük görünmesine yol açar. Bazen burun küçültme ameliyatı yerine veya bu ameliyatla birlikte elmacık kemikleri bölgesi dolgunlaştırıldığında yüz oranları daha ideal ölçülere yaklaşır ve çok daha estetik bir yüz görünümü elde edilir.

Estetik açıdan güzel kabul edilen yüz özelliklerinden bir tanesi de çene ucu ve her iki elmacık kemiğinin en dış kısımlarını birleştiren hatların V şeklinde olmasıdır. Elmacık kemiklerinin dolgunluğu veya silikliği yüzün estetik görünümünü önemli ölçüde etkiler. Belirgin elmacık kemikleri yüze daha genç, dinamik ve estetik bir görünüm vermektedir. Bu durum Elmacık Kemiği Estetiği ile tedavi edilmektedir.

Bazen doğumsal olarak elmacık kemikleri yöresi standartların altında bir gelişim gösterebilir. Çoğu zaman da yaşlanma ve hızlı kilo alıp vermeler sonucunda elmacık kemikleri üzerindeki yumuşak dokular ve yanak dokuları aşağıya doğru yer değiştirmeye ve sarkmaya başlar.

Bu süreç sonunda alt göz kapaklarındaki torbalarda belirginleşme, alt göz kapaklarının hemen altındaki kısımlarda çukurlaşma, ağız kenarlarındaki çizgilerde derinleşme ortaya çıkar. Çene ucu ve elmacık kemikleri arasındaki V şeklindeki ilişki dikdörtgen görünümü alır. Bu durum, burnun olduğundan daha büyük algılanmasına ve yüzün daha yaşlı ve yorgun görünmesine yol açar.

Elmacık Kemiği Dolgusu

Elmacık kemiği daha dolgun ve belirgin kişilerin ilk görüşte daha güçlü ve genç oldukları kabul görür. Bu sebeple ünlüler tarafından yaygın bir şekilde tercih edilen Elmacık Kemiği Dolgusu, kişinin doğuştan ya da yaşlanmayla sahip olduğu küçük elmacık kemiklerinin yapısına göre uzman doktor ve hasta tarafından belirlenen tedavi yöntemiyle giderilmeye çalışılır.

Genel olarak genç bir yüzde hafif derecede hacim kayıpları söz konusu ise elmacık kemiğine 1-2 ml hazır/geçici dolgu işlemi ofis koşullarında uygulanabilmektedir. Bu amaçla en sık hyaluronik asit içerikli sentetik dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bu yöntemin dezavantajı uygulanan maddenin yabancı bir madde olması ve düşük oranlarda da olsa alerji yapma riski taşımasıdır.

Diğer taraftan, uygulamanın geçici olması nedeniyle ortalama bir yıl sonra işlemin yenilenmesi gerekmektedir. Dolgu işlemi her ne kadar basit bir işlem gibi algılansa veya sunulsa da deneyimli plastik cerrah ve dermatologlar dışındaki kişiler tarafından yapılması sonucu körlüğe kadar giden komplikasyonlar bildirilmiştir.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme

Elmacık kemiği bölgelerindeki hacim kaybının giderilmesi amacıyla yapılan elmacık kemiği belirginleştirme işlemi, son yıllarda en sık gerçekleştirilen estetik işlemlerden bir tanesidir. Basitten karmaşığa doğru farklı yöntemlerle elmacık kemikleri belirgin hale getirilebilmektedir. Her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek amacıyla uygulanan diğer bir yöntem ise ameliyathane koşullarında, kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun yağ enjeksiyonu şeklinde bu alanlara uygulanmasıdır. Kişisel olarak benim çok tercih ettiğim bu yöntemin hazır/geçici dolgulara göre en önemli avantajı alerji riski taşımaması, istediğiniz hacimde dolgu uygulanabilmesi (ve ekonomik olarak daha ucuza gelmesi) ve ömür boyu kalıcı olmasıdır.

Ek olarak, uygulanan yağ dokusu içerisindeki kök hücrelerinin çevresindeki cilt dokusuna da olumlu etkileri söz konusudur. Yağ enjeksiyonu yönteminin dezavantajı olarak işlemin ameliyathane koşullarında yapılması ve uygulanan yağ dokusunun bir kısmının zamanla erimesi sayılabilir.

Elmacık kemikleri yöresine yağ enjeksiyonu tek başına yapılabildiği gibi çoğu zaman yüz germe, göz altı torbalarının tedavisi veya estetik burun ameliyatı gibi diğer estetik operasyonlarla kombine olarak da yapılmaktadır ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Elmacık kemikleri yöresinin belirginleştirilmesinde kullanılan diğer bir yöntem ise bu amaçla değişik maddelerden üretilmiş sentetik implantlardır. Özellikle elmacık kemiklerinin çok silik olduğu bazı doğumsal yüz anomalilerinde, gelişim geriliklerinde kullanılan bu implantlar ameliyathane koşullarında uygulanmakta ve vücuda yerleştirilen her yabancı cisim gibi enfeksiyon, alerjik reaksiyon gibi bazı dezavantajlar taşımaktadır.

Elmacık Kemiği Dolgusu Fiyatları 2022

Elmacık kemiği bölgesine uygulanacak estetik işleme, uygulanacak dolgunun türüne göre fiyatlar değişmektedir. Sizin yüzünüze nasıl bir uygulama gerekir öğrenmek ve ona göre fiyat bilgisi almak için form doldurabilir, online randevu alabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça

 1. Hyaluronic acid fillers for midface augmentation

 

34 Yorum

  1. İnci Hanım Merhaba, daha detaylı görüşebilmek adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir. Saygılarımla

  1. Merhaba, size mail yoluyla bilgilendirme yapılmıştır. Lütfen kontrol ediniz. Size ulaşmaması durumunda 05358752020 numaralı iletişim ve WhatsApp hattımızla iletişime geçebilirsiniz.

 1. merhaba,Elmacık kemiği dolgusunun süresi ne kadar? ve fiyat hakkında bilgilendirir misiniz?

 2. Merhaba,
  Çene kemiği belirginleştirme ile ilgili bi fiyat aralığı verebilir misiniz?

 3. Elmacık kemiği dolgusunda yağ dokusu ne kadar kalıcı olabiliyor? İmplant ve yağ dokusu ilr yapılan işlemin fiyatını öğrenebilirmiyim…Saygılar teşekkürler

 4. Elmacık kemikleri süresi varmı yada bizim tabirimiz de süresi varmı varsa ne kadar ve fiyatını öğrenmek istiyorum

 5. Merhaba,

  yanak dolgu fiyati ne kadar ve hangi marka kulaniyorsunuz. Türkiyeye yeni tasindim ve uygun birini ariyorum

 6. elmacık kemiğim hiç yok denilecek kadar..acaba fiyat alabilirmiyim bu arada biraz bahsedebilirmisiniz kalıcımı

 7. fiyat alabilirmiyim yüzümün sadece bi tarafına yaptırmak istiyorum diğer tarafıyla eşitlemek için.

 8. Merhaba ,yüzüm çok çöktü çok zayıfladı.Yüzümü yani elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak istiyorum. Fiyat, doğallık,kalıclık açısından değerlendirildiğinde sentetik dolguları mı implant mı tavsiye edersiniz. Evde kendimce implant provası yapıyorum .Yanaklarımın içine en üst tarafına ekmek sıkıştırıyorum ve harika oluyor:)

 9. merabalar. elmacık kemiklerim hiç belirgin değil.dolgu kalıcı bir çözümmü veya kalıcı olarak ne önerirsiniz.birde fiyat bilgisi alabilirmiyim?

 10. Merhaba, ben 28 yaşındayım ve görüntü olarak da yaşımdan oldukça gen.ç duruyorum fakat elmacık kemiklerimi biraz daha belirginleştirmek istiyorum yüzüm zaten ince slim fit gibi :) gülmeyince üzgünmüşüm gibi bir ifade var elmacık kemiklerim biraz belirgin olursa çözülebileceğini düşünüyorum. yağ dolgusu istiyorum.kalıcılık ve fiyat konusunda bilgi alabilir miyim

 11. Elmacık kemiği dolgusu fiyatı Hakkı’nda ben de bilgi almak istiyorum, teşekkürler

 12. Merhabalar,
  2 sene önce geçirdiğim trafik Kazasında yüzümün sol tarafındaki Elmacık kemiklerinde Kırıklar kaldı protez veya plâka takılmadı şu anda beze yapmış durumda ama rahatsız etmiyor sadece görsel olarak göz kapağının üstü ve yanağımdaki simetrik çöküntü beni çok üzüyor. Antalya’da yaşıyorum ve konu ile ilgili en Kalıcı ve Orantılı bir dolgu istiyorum . Yapılacak işlemler ile ilgili önerilerinizi bekliyorum.

  1. Merhaba,

   Elmacık kemiği dolgusu fiyatı hakkında detaylı bilgi e-mail yoluyla verilmiştir. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu