fbpx
Blog

Burun Küçültme Ameliyatı

Burun küçültme ameliyatı; burun yapısının şekil, boyut ve orantı açısından 3 boyutlu olarak değiştirilmesi durumlarını kapsayan burun estetiği çeşitlerinden biridir. Burun yapısı normalden daha büyük kişilerin estetik ve güzel görünüm kaygılarıyla başvurduğu burun küçültme, teknik açıdan büyük deneyim gerektiren bir operasyondur.

Burun Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik Plastik cerrahi uzmanı, burnun iç yapısını, mukoza dokusunu, burun ucunun ve tabanının genişliğini, burun kanatlarını ve burun deliklerinin yapısını inceler. Bunun yanında yüzün burun dışındaki elmacık kemikleri, çene ucu, genel yüz yapısı gibi diğer kısımlarını da inceler, birbirleri ile olan oranlarını değerlendirir ve yüz tipini belirler. 

Özellikle çene yapısı, alın ve elmacık kemik bölgeleri burun görünümünü etkileyen yapılardır. Bazen bu yapılara da estetik müdahale yapıldığında daha dengeli ve güzel bir burun ve yüz görünümüne sahip olmak mümkündür.

burun küçültme ameliyatı

Burun eti (konka) büyümesi veya burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) gibi solunumu engelleyen fonksiyonel problemler var ise bunlar da aynı seansta düzeltilir.

Ameliyat öncesi yapılan muayenede kişinin genel sağlık durumu öncelikle değerlendirilir. Daha sonra yüz ve burun daha detaylı incelenir muayene edilir. Burnun hangi bölgelerinin ne kadar küçültülebileceği belirlenir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2-3 saat sürer.

Büyük Burun Estetiğini Zorlaştıran Durumlar

Burun ölçülerinin yüzün diğer ögelerine göre daha büyük olduğu durumlarda burun küçültme ameliyatı yapılarak daha küçük ve yüzle daha orantılı bir burun elde etmek mümkündür. Ancak, burun dilediğince küçültülebilecek bir yapı değildir.

Burun derisinin kalınlığı ve hava yollarının fonksiyonel durumu sınırlayıcı faktörlerdendir. Burun olabileceğinden fazla küçültülmeye çalışılırsa estetik ve fonksiyonel anlamda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman burunu çok küçültmek yerine kendi içerisinde daha orantılı bir hale getirmek daha uygun olmaktadır.

Diğer taraftan, elmacık kemikleri ve çene ucunun normalden silik olması da göreceli olarak burnun büyük görünmesine neden olmaktadır. Böyle durumlarda elmacık kemikleri ve burun ucunun da büyütülmesi hem burunu daha küçük göstermekte hem de yüzün ögeleri arasında daha estetik bir harmoni yakalanmaktadır.

Büyük burun estetiği sırasında; varsa burun kemeri törpülenir, büyük olan burun ucu kıkırdakları küçültülür, öne doğru dönmüş olan burun ucu daha yukarı bir pozisyona getirilir. Aynı seansta varsa burundaki eğrilik de düzeltilir, büyümüş olan burun etleri radyofrekans uygulaması ile küçültülür. Ameliyat öncesi yapılan muayene ile tüm bu işlemler önceden planlanır.

Burun Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyatın olduğu günün gecesi hastanede geçirilir. Yarı oturur pozisyonda soğuk uygulama yapılır. Damardan antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. Ertesi gün taburcu edilen hastaya burnunu nasıl temizleyeceği öğretilir. Ameliyatı izleyen bir hafta boyunca yarı oturur pozisyonda yatılmalı ve çok hareket edilmemelidir. Ameliyat sonrası oluşan ödem ve şişlikler göz kapaklarından aşağıya doğru günler içerisinde azalmaya başlar. Bir hafta sonra burun içerisindeki silikon stentler çıkartılır ve burun sırtındaki kalıp değiştirilir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha fazla bilgi için: https://cengizacikel.com/ameliyat-sonrasi-nelere-dikkat-etmeli

Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Burundaki şekil bozukluğunun derecesi, eşlik eden başka anatomik sorunların olup olmaması, ameliyatın yapılacağı hastane gibi bir çok faktöre bağlı olarak burun küçültme ameliyatının fiyatı da değişiklik gösterir. Sizin burnunuza yapılacak bir ameliyatın fiyatının belirlenmesi için öncelikle burnunuzun değerlendirilmesi gerekir. Sitemizin iletişim sayfasındaki kanallardan bizimle iletişime geçtiğiniz taktirde sizin ameliyatınız için daha doğru ve güncel fiyat bilgisi almanız mümkündür.

Burun küçültme ameliyatı ne kadar?

Burundaki deformasyonun derecesine, ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapacak olan cerrahın tercihine göre ameliyat ücretleri değişmektedir. Sizin burnunuz için en doğru fiyatı kliniğimiz ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Burun küçültülür mü?

Evet küçültülebilir ancak küçültmenin derecesi ve estetik olarak ideal burun boyutlarını belirlemek deneyim isteyen bir konudur. Her burun istenildiği kadar küçültülemez, küçültmenin de sınırları vardır.

Burun küçültme ameliyatı var mı?

Evet vardır, ancak burnun ne kadar küçültülebileceği ve estetik açıdan ideal boyutların belirlenmesi deneyim gerektiren bir konudur. Her küçültülen burun daha estetik olacak diye bir kural yoktur. Bazen küçülteyim derken daha sorunlu bir görünüm elde edilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 Yorum

    1. Merhaba Hatice Hanım, maalesef web sitesi üzerinden ücret bilgisi verememekteyiz. 05358752020 numaralı WhatsApp hattımızla iletişime geçerek detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz. İyi günler .

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com