fbpx
Plastik Cerrahi

Burun Küçültme Ameliyatı

Burun küçültme ameliyatı; büyük bir burnun 3-Boyutlu olarak küçültülmesini ve yüzün diğer ögeleri ile daha orantılı ve uyumlu hale getirilmesini amaçlayan bir estetik operasyondur. Usulüne uygun yapıldığı taktirde son derece yüz güldürücü sonuçların alındığı büyük burun ameliyatı son derece deneyim gerektirir.

Bu ameliyatta burun küçültülürken solunum fonksiyonunun bozulmamasına çok dikkat edilmelidir. Ek olarak; her büyük burnun aynı oranda küçültülemeyeceği bilinmelidir. Burun derisinin kalınlığı burun küçültme operasyonunun sınırlarını belirleyen önemli bir faktördür.

Büyük Burun Neden Olur?

Yüz gelişimi döneminde burnun yüzün diğer ögelerine göre daha büyük olacak şekilde gelişmesi tamamen genetik ve yapısal nedenlerle olur. Burun büyüklüğü ırklar arasında farklılık gösterme eğilimindedir.

Örneğin kuzey Avrupa ülkelerinde hokka gibi burun sıradan bir görüntü iken ülkemizin de içinde bulunduğu Ortadoğu coğrafyasında burun yapısı normalden daha belirgin ve büyük olma eğilimindedir.

Bazen de burun aslında çok büyük değildir ancak yüzün diğer ögeleri, özellikle elmacık kemikleri ve alt çene ucunun yetersiz gelişimi nedeniyle burun olduğundan daha büyük algılanabilmektedir.

Bu gibi durumlarda sadece burnu küçültmek değil aynı seansta elmacık kemikleri ve çene ucunu daha belirgin hale getirmek gerekir. Bu şekilde burun göreceli olarak daha normal görünecek ve birbiri ile uyumlu, estetik bir yüz görünümü elde etmek mümkün olacaktır.

burun küçültme ameliyatı

Burun Küçültme Ameliyatı Olmak Gerekir Mi?

Burnu normal boyutlardan büyük olan herkes burun küçültme ameliyatı olmak zorunda değildir. Burundan solunum zorluğu olmayan ancak burnu büyük olan kişilerde ameliyat olup olmama konusunda belirleyici olan en önemli faktör kişinin burnunu nasıl algıladığıdır. Eğer kişi kendisi ile barışık ise ve burnunun büyük olmasını psikolojik açıdan sorun yapmıyorsa ameliyat olmak zorunda değildir.

Diğer yandan, burnu büyük olan bir kişi, burnu büyük olduğu için fotoğraf çektirmekten kaçınıyorsa, arkadaşları arasında alay konusu oluyorsa, kendisini güzel veya yakışıklı bulmuyorsa, başka bir deyişle estetik açıdan özgüven sorunu yaşıyorsa ve ayna ile barışık değilse burun küçültme ameliyatı olmasında yarar vardır.

Burun Küçültme Estetiğinin Faydaları

Burun küçültme ameliyatı anormal bir durumun yani normalden daha büyük boyutlarda olan ve dikkat çeken bir burnun normal boyutlara getirilmesi işlemidir. Bu ameliyat sonrasında yüzüyle orantılı bir burna sahip olan kişi artık toplum içerisinde dikkat çekmeyecektir, alay konusu olmayacaktır.

Üstelik bu ameliyat sonrasında ortalama bir burun görünümünden daha estetik bir görünüme sahip olacağı için kişi kendisini daha yakışıklı veya güzel hissedecektir. Bu olumlu değişim sonrasında özgüveni artan bireyler hem kendileri ile hem de çevreleri ile daha barışık bir yaşama başlayacaklardır.

Diğer taraftan, özel hayatında değişik sorunlar yaşayan ve tüm bu sorunları burnundaki  şekil bozukluğuna bağlayan ve ameliyat sonrasında tüm yaşamının sihirli bir değnek değmişçesine olumlu yönde değişeceğini bekleyen hastalar ameliyat sonrasında hayal kırıklığı yaşayabilmektedirler.

Burun Küçültme Tedavisi Öncesi Planlama

Ameliyat öncesi muayene sürecinde burun ve alın, elmacık kemikleri, çene ucu gibi yüzün diğer yapıları birlikte detaylı bir şekilde muayene edilir ve bu yapıların birbirlerine göre oranları ölçülür. Burun boyutları, burun ucunun genişliği ve yüksekliği, burun kanatlarının yapısı, burun deliklerinin büyüklüğü, burun tabanı genişliği tek tek değerlendirilir ve not edilir.

Burun derisinin kalınlığı ve yapısı özellikle değerlendirilir. Buna ek olarak, burun içi muayene edilir. Solunum fonksiyonu açısından burun orta bölmesinde bir eğrilik olup olmadığı, burun etlerinde bir büyüme olup olmadığı kontrol edilir.

Tüm bu değerlendirme sonrasında şu sorulara yanıt verilir;

 • Burun ne kadar küçültülmeli?
 • Burunla birlikte yüzün diğer ögelerine bir estetik müdahale de gerekir mi?
 • Burun içerisinde solunumu düzeltici ek işlemlere gerek var mı?

Bu soruların yanıtları hakkında hasta bilgilendirilir ve ortak bir karara varılır.

Burun küçültme ameliyatının güvenli bir ortamda yapılabilmesi için ameliyat öncesi dönemde bazı konulara dikkat etmek gerekir. Örneğin, kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri tüketilmemelidir. Bu konuda daha kapsamlı bilgi için sitemizdeki “Ameliyat Öncesi” başlıklı yazıyı dikkatle okumanızı öneriyorum.

Burun Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun küçültme estetiği genel anestezi altında yapılır. Bu ameliyatta;

 • Burun kemeri törpülenir
 • Yayvan ve geniş olan burun ucu daraltılır
 • Öne doğru çıkıntı yapmış olan burun ucu yüksekliği azaltılır
 • Yanlara doğru kavis yapan burun kanatları kısaltılır ve düzleştirilir
 • Geniş olan burun delikleri küçültülür
 • Dudak burun açısı olması gereken ölçülere getirilir
 • Geniş olan burun tabanı daraltılır
 • Varsa, solunumu engelleyen septum deviasyonu ve burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) de aynı seansta tedavi edilir.

Tüm bu işlemler yapılırken burun yapılarının birbirleri ile olan ideal orantısı korunurken estetik ve fonksiyonel limitlerin dışına çıkmamaya dikkat edilir. Gereğinden fazla küçültülen bir burunda solunum sorunları yaşanabileceği unutulmamalıdır. Diğer yandan burun kemik ve kıkırdakları aşırı küçültüldüğünde burun derisi büzülerek bu küçülmeye uyum sağlayamaz ve burun ucunda top gibi birikerek “papağan burnu deformitesi’ ne” neden olur.

Büyük Burun Nasıl Küçültülür?

Büyük burun nasıl küçültülür sorusunun yanıtı bir önceki paragrafta “burun küçültme ameliyatı nasıl yapılır?” başlığı altında incelenmiştir.

Burun Küçültme Operasyonunda Ek Estetik İşlemler Yapılır Mı?

Bazı kişilerde burun boyutları çok büyük olmamasına rağmen, elmacık kemikleri ve çene ucunun normalden silik ve küçük olması nedeniyle, burun yüzün orta kısmında tek başına ve büyük olarak görülür. Bu tür olgularda burun küçültme işlemi yanı sıra aynı ameliyatta elmacık kemikleri ve çene ucunun implant veya yağ enjeksiyonları ile büyütülmesi burnun göreceli olarak daha küçük algılanmasını sağlar.

Yapılan bu ek estetik müdahaleler ile burun ve yüzün diğer bölgeleri arasında daha uyumlu ve estetik bir görünüm elde edilir. “Kuş Yüzü Deformitesi (Bird Face Deformity)” bu tür ek işlemlerin yapılmasını gerektiren yüz tipine iyi bir örnektir.

Burun Küçültme Estetiği Hangi Teknikle Yapılır?

Bu operasyon açık veya kapalı rinoplasti tekniği ile yapılır. Ben kişisel olarak daha kontrol edilebilir ve öngörülebilir sonuçlar aldığım için “açık rinoplasti” tekniğini tercih etmekteyim.

Burun Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kullanılacak ameliyat tekniğine ve yapılacak işlemlerin çokluğuna göre ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir.

Burun Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyatın olduğu günün gecesi hastanede geçirilir. Yarı oturur pozisyonda soğuk uygulama yapılır. Damardan antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. Ertesi gün taburcu edilen hastaya burnunu nasıl temizleyeceği öğretilir. Ameliyatı izleyen 1 hafta boyunca yarı oturur pozisyonda yatılmalı ve çok hareket edilmemelidir.

Ameliyat sonrası oluşan ödem ve şişlikler göz kapaklarından aşağıya doğru günler içerisinde azalmaya başlar. Bir hafta sonra burun içerisindeki silikon stentler çıkartılır ve burun sırtındaki kalıp değiştirilir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha fazla bilgi için: https://www.cengizacikel.com/ameliyat-sonrasi-nelere-dikkat-etmeli/

Büyük Burun Estetiğini Zorlaştıran Durumlar Nelerdir?

Burun küçültme ameliyatında burun derisi kaldırılır ve altındaki kemik ve kıkırdak yapılar küçültülürken burun derisine küçültücü herhangi bir işlem yapılmaz.

Ameliyat bittiğinde burun derisi küçültülmüş olan kemik ve kıkırdak yapıların üzerine tekrar kapatılır. Daha önceki büyük kemik ve kıkırdak yapılar nedeniyle bollaşmış olan burun derisi yeni duruma zaman içerisinde büzülme yaparak yani yüzey alanını küçülterek uyum sağlar.

Eğer;

 • Burun kemik ve kıkırdakları burun derisinin büzülme kapasitesinden daha fazla küçültülürse veya,
 • Burun derisi kalın ve yağlı olduğu için fazla büzülme kapasitesi taşımıyorsa ve bu tip bir burunda fazla küçültme işlemi yapılmış ise estetik sorunlar yaşanır.

Yeni duruma uyum sağlayacak kadar büzülemeyen burun derisi göreceli olarak fazla kalır, burun ucunda birikir ve estetik olarak kabul edilmeyen bir deformasyon ortaya çıkar. Bu nedenle burun küçültme ameliyatı yapacak olan cerrah bu sınırları ameliyat öncesi muayenede çok iyi değerlendirmeli ve küçültme işlemini buna göre yapmalıdır.

Ek olarak burun küçültme ve daraltma işlemi yapılırken burundan nefes almayı zorlaştıracak veya engelleyecek derecede aşırı bir daraltma ve küçültme işlemi yapılmamalıdır.

Burun Küçültme Ameliyatı Riskli Midir?

Her cerrahi işlem gibi burun küçültme ameliyatının da kendine göre bazı riskleri söz konusudur. Ameliyat öncesi yapılan muayenede kişinin genel fiziksel ve ruhsal sağlığının böyle bir ameliyata uygun olup olmadığı değerlendirilir ve gerekli önlemler alınır.

Büyük burun ameliyatının estetik riskleri arasında ise aşırı veya orantısız küçültmeye bağlı ortaya çıkan estetik sorunlar sayılabilir. Burun çatısı, burun ucu, burun kanatları ve burun delikleri birbirleri ile uyumlu olacak şekilde orantılı olarak küçültülmediği taktirde istenmeyen ve göze hoş gelmeyen estetik sonuçlar görülebilir.

Burun Ucu Küçültme Ameliyatı Nedir?

Bazı özel durumlarda burun kemiklerine dokunulmadan sadece burun ucu kıkırdaklarına müdahale edilerek burun ucu küçültülebilir. Bu işlem esnasında bu küçültmeyle orantılı olarak burun kanatları ve burun delikleri de küçültülür. Aynı seansta dudak-burun açısı da daha estetik bir ölçüye getirilebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği

“Ameliyatsız burun estetiği” başlığı altında bazı uygulamalar gündeme gelmektedir. Bunların başında burun sırtına hazır ve geçici dolgu uygulamaları ve burun ucuna botoks uygulamaları gelmektedir.

Burun sırtına veya burun ucuna hazır-geçici dolgu uygulamaları ile daha düz bir burun sırtı elde edilebilmektedir ancak ben kişisel olarak bu uygulamayı doğru bulmamakta ve yapmamaktayım. Çünkü, hazır-geçici dolgu bir sentetik maddedir yani belirli bir oranda alerji yapma riski vardır.

Ek olarak bu dolgu geçicidir. Estetik sonuçtan memnun olsanız dahi her yıl bu işlemi tekrarlamak zorundasınız. Ek olarak, dolgu uygulaması doğru yapılmadığı taktirde burun derisinde doku ölümü ve son derece kötü estetik sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

En kötüsü, yanlış teknik kullanıldığında kan damarlarına geçen dolgu maddesi göz damarlarına giderek körlüğe dahi neden olabilmektedir.

Benim önerim; burnunuza bu tür işlemler yaptırmamanızdır. Eğer burun görüntünüz sizi çok rahatsız ediyorsa da kalıcı bir işlem olan estetik burun ameliyatı olmanızdır.

Burun ucuna botoks uygulaması ise dolgu uygulamasına göre göreceli olarak daha masum bir işlemdir. Gülme esnasında burun ucunu aşağıya çeken kaslara yapılan botoks uygulaması ile bu görünüm bir miktar, geçici de olsa, düzeltilebilmektedir.

Cerrahi Olmayan Rinoplasti Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen “cerrahi olmayan rinoplasti” uygulaması burun derisi altına hazır dolgu maddeleri enjeksiyonudur. Bu konudaki görüşümü ameliyatsız burun estetiği başlığı altında belirttim.

Bu konuda başka bir uygulama ise lokal anestezi altında sadece dikiş yardımı ile burun ucunu kaldırma işlemidir. Bu tür uygulamalar kalıcı ve öngörülebilir sonuçları olmaması nedeniyle estetik cerrahlar arasında yaygın bir kullanım alanı bulmamıştır.

Lazerle Burun Estetiği Nedir?

Lazer ışını çok yüksek derecede enerjinin kontrollü bir şekilde uygulanması ile dokuların buharlaştırılması esasına dayanır. “Lazerle burun estetiği” kavramı tam bir şarlatanlıktır.

Burun estetiği amacıyla yapılan ameliyatla uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur.

Lazer uygulaması sadece aşırı büyümüş olan geniz eti veya burun etlerini küçültmeye yönelik uygulamalarda cerrahi kesi yerine uygulanabilmektedir. Bu uygulamalar solunum yollarını açmaya yönelik uygulamalardır, asıl estetik burun ameliyatında lazerin uygulama alanı yoktur.

Lazerin ne olduğunu ve ne olmadığını bilmeyen kişileri etkilemeye yönelik bu tür isimlendirmelerin etik olmadığını düşünüyorum.

Estetik Burun Ameliyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Burun estetiği ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak, bu konuda sık sorulan soruların yanıtlarını görmek için sitemizin “Burun Estetiği” başlıklı sayfasını ziyaret etmenizi öneriyorum.

Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2024

Burun estetiği ameliyatı standart bir ameliyat değildir ve ameliyat ücreti de her hasta için aynı değildir. Burun estetiği ameliyatı içerisinde burundan nefes almayı engelleyen diğer sorunlar da birlikte düzeltilebilir ve ameliyat ücreti değişir. Diğer taraftan, her bireyin burnundaki deformasyon aynı değildir ve düzeltilme işleminin zorluk derecesi de değişkenlik göstermektedir, bu nedenle burun estetiği ameliyat fiyatı da ona göre değişmektedir. Diğer taraftan, internet ortamında burun estetiği fiyatlarını ilan etmek etik ve yasal değildir.

Kaynakça:

Burun küçültme ameliyatı ne kadar?

Burundaki deformasyonun derecesine, ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapacak olan cerrahın tercihine göre ameliyat ücretleri değişmektedir. Sizin burnunuz için en doğru fiyatı kliniğimiz ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Büyür Burun Küçültülebilir Mi?

Evet küçültülebilir ancak küçültmenin derecesi ve estetik olarak ideal burun boyutlarını belirlemek deneyim isteyen bir konudur. Her burun istenildiği kadar küçültülemez, küçültmenin de sınırları vardır.

Burun küçültme ameliyatı var mı?

Evet vardır, ancak burnun ne kadar küçültülebileceği ve estetik açıdan ideal boyutların belirlenmesi deneyim gerektiren bir konudur. Her küçültülen burun daha estetik olacak diye bir kural yoktur. Bazen küçülteyim derken daha sorunlu bir görünüm elde edilebilmektedir.

Burun Küçültme Ameliyatı Kaç Para?

Burun küçültme ameliyat ücreti ameliyat yapılan hastaneye, doktora ve ameliyatın zorluk derecesine göre değişmektedir. Sizin burnunuz için güncel burun küçültme ameliyat fiyatı öğrenmek için sitemizin iletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Küçültme Ameliyatı Zor Mu?

Burun küçültme ameliyatının zorluk derecesi herkes için aynı değildir. Burnun büyüklüğüne, burun derisinin kalınlığına ve burunda eşlik eden ek anatomik sorunların olup olmamasına göre zorluk derecesi değişmektedir. Tabii ki ameliyatı yapan cerrahın deneyimi de önemlidir.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba Hatice Hanım, maalesef web sitesi üzerinden ücret bilgisi verememekteyiz. 05358752020 numaralı WhatsApp hattımızla iletişime geçerek detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz. İyi günler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu