fbpx
Plastik Cerrahi

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Jinekomasti ameliyatı öncesi hazırlık dönemi olası risk ve komplikasyonların en aza indirilmesi bağlamında çok önemlidir. Operasyon talebiyle başvuran kişinin ameliyat öncesi yapılan muayenesinde öncelikle genel fiziksel ve ruhsal sağlık durumu sorgulanır.

Hastanın mevcut göğüs büyümesi yakınmasının jinekomasti mi yoksa başka bir durum mu olduğu araştırılır. Hastanın estetik operasyon için başvurmadan önce bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına muayene olmuş olması ve jinekomasti tanısı almış olması beklenir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi yapılan görüşmede hastanın tıbbi özgeçmişinde ameliyatına engel bir durumu veya dikkate alınması gereken bir sağlık durumu olup olmadığı araştırılır. Hastanın yüzü görünmeyecek şekilde göğüslerinin farklı yönlerden fotoğrafları çekilir, göğüs ve beden ölçüleri kaydedilir. Hangi cerrahi yöntem ile tedavi yapılacağına karar verilir. Yöntemin artıları eksileri tartışılır. Ameliyat süreci hakkında detaylı bilgilendirme yapılır.

Jinekomasti ameliyatı öncesi yapılan bu ön görüşmede ameliyat tarihinden en az 15 gün öncesinden itibaren Covid-19 pandemisine yönelik koruyucu önlemler etraflıca açıklanır. Ameliyat olacak kişinin sosyal izolasyona dikkat etmesi, kapalı alanlarda başka bireylerle vakit geçirmemesi, çok zorunlu hallerde ise mutlaka FFP2 veya FFP3 maskeyi doğru şekilde kullanması önerilir. Kullanılan maske yüze tamamen oturmalı, özellikle burun kenarlarındaki boşluklardan doğrudan hava girişi olmamasına dikkat edilmelidir. Pandemide güvenli estetik ameliyat olmanın koşulları ile ilgili yazımızı blog sayfamızda bulabilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatı öncesi dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında pandemiden korunma tedbirlerinin yanı sıra kan sulandırıcı etkisi olan ilaç ve diğer besin desteklerinin tüketilmemesi gelir. Ameliyattan 2 hafta öncesinden itibaren kan sulandırıcı yani kanın pıhtılaşmasını azaltıcı etkisi olan Aspirin gibi ilaçlar, yeşil çay gibi bitkisel ürünler ve E vitamini gibi vitaminlerin tüketimi durdurulur.

Bu noktalara dikkat edilmez ise ameliyat esnasında veya sonrasında beklenmedik kanama komplikasyonları ile karşılaşma riski artar. Kan sulandırıcı etkisi olan gıda, ilaç, vitamin ve bitkisel ürünlerin detaylı bir listesi hastaya verilir. Bu konuda detaylı liste hastaya verilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde alkol ve sigara tüketilmemelidir. Ameliyata girmeden önce vücut kitle endeksinin normal sınırlara çekilmesi her bakımdan yararlı olacaktır. Özellikle obez hastaların öncelikle kilo vermesi önerilir. Diğer taraftan ameliyata günler kala artık ciddi bir diyet yapılmamalı, proteinden yüksek diyetle beslenilmeli ve çok iyi istirahat edilmelidir. Ameliyatı fiziksel ve ruhsal olarak en iyi olunan bir dönemde yaptırmak gerekir. Sınav veya uzun seyahat gibi stresli ve yorucu dönemlerden sonra en az bir hafta dinlenilmeli ve sonrasında ameliyat düşünülmelidir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi dönemde ameliyata 2 gün kala ameliyatın yapılacağı hastanenin anesteziyoloji uzmanı ile bir ön görüşme yapılır. Bu görüşme sonrası gerekli görülen tetkikler ve PCR testleri yapılır.

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri

  • Enfeksiyon
  • Memede kan veya sıvı toplanması
  • Dikiş hatlarında açılma
  • Meme başının kan dolaşımında bozulma ve doku kaybı
  • Meme ucunda ve derisinde duyu değişiklikleri
  • Kesi izlerinin kötü iyileşmesi
  • Fazla doku çıkartılmasına bağlı memede içeriye çökük, dalgalı bir görüntü oluşması
  • Dokunun yetersiz çıkartılmasına bağlı tatmin etmeyen sonuç
  • Asimetri

Tüm bu olası komplikasyon risklerini en aza indirmenin yolu jinekomasti ameliyatı öncesi dönemde doğru hasta seçimi, ameliyat öncesi doğru hazırlık, ideal cerrahi yöntemin belirlenmesi ve uygulanması ve ameliyat sonrası önerilere harfiyen uyulmasından geçmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Sadece liposuction yönteminin kullanıldığı ameliyatlar ortalama 1 saat sürmektedir. Bir cilt kesisi yapılarak meme dokusunun çıkartıldığı ameliyatlar ise kitlenin büyüklüğüne, fazla derinin durumuna ve uygulanacak cerrahi tekniği göre 2-4 saat sürebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Zorunlu Mudur?

Herhangi bir hastalığın sonucu gelişmeyen idiyopatik jinekomasti durumu bir hastalık değildir ve tedavisi zorunlu değildir. Diğer taraftan, ruh sağlığı bağlamında, bazı erkeklerde büyük meme sorunu ciddi özgüven sorunları ve psikososyal anormalliklere yol açabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı ile memeleri normal bir görünüme kavuşan bireylerde ise ciddi bir özgüven artışı gözlenir. Ameliyat sonrası bu kişiler kendileri ve çevreleri ile daha barışık hale gelirler ve ruhsal yönden daha sağlıklı ve dengeli olurlar. Kısacası, yaşam kalitesini bozacak kadar ruhsal sorunlara yol açabilen jinekomasti olgularında cerrahi tedavinin göreceli bir zorunluluğundan bahsedilebilir.

Kaynakça

  1. Jinekomasti komplikasyonları

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu