fbpx
Plastik Cerrahi

Burun Tipleri – Burun Şekilleri

Burun tipleri veya burun şekilleri ırklara ve coğrafi bölgelere göre değişmektedir. Farklı burun tipleri farklı özellikleri ile öne çıkar ve burun estetiği operasyonlarında tüm bu özellikler göz önüne alınarak daha estetik ve daha doğal bir burun görünümü elde edilmeye çalışılır. Burun tipleri dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan farklı ırklarda büyük farklılıklar gösterir. Afrika’da yaşayan siyah ırka ait burun tipleri başka, Asya’da yaşayan sarı ırka ait burun tipleri başka özellikleri ile öne çıkar. Ülkemizin de dahil olduğu ve genel olarak beyaz ırk olarak bilinen toplumlardaki burun tipleri ise diğer ırklardan farklı özellikler gösterir.

Beyaz Irkta Sık Görülen Burun Tipleri

Bu yazımızda ülkemizde ve coğrafyamızda en sık rastlanan burun tiplerinden yani beyaz ırka ait burun şekillerinden bahsedeceğim.

Beyaz ırkta en sık rastlanan burun tiplerinden bazıları şöyledir.

Etli- Bulböz Burun: Burnun özellikle burun ucu ve burun kanatlarının olduğu aşağı Etli Bulboz Burunkısmı, burnun üst yarısına göre, çok belirgindir ve burnu oldukça büyük gösterir. Çok geniş olan burun ucunun burun ucu estetiği ile düzeltilmesi çok yüz güldürücü sonuçlar verir. Ancak bu burun tiplerinde burun ucu derisi normalden çok kalın olabilmekte ve burnun istenildiği kadar küçültülmesine veya şekil verilmesine engel olabilmektedir.

 

GYunan Burnurek Burnu: Yunan tanrıça heykellerindeki burunlardan ismini alan bu burun tipinin en önemli özelliği burun sırtının son derece düzgün olmasıdır, üzerinde hiçbir girinti çıkıntı veya dalgalanma yoktur. Burun-alın açısı geniştir. Alın ve burun sırtı neredeyse aynı düzlem üzerindedir. Bu burun tipinde alın ve burun arasındaki açının daraltılması gerekir ki teknik olarak zorlayıcı bir işlemdir.

Romalı BurnuRomalı Burnu: Yunan heykeltraşların idealize ederek yaptıkları burunların aksine Romalı heykeltraşlar daha gerçekçi burunlar yapmışlardır. Yüzde belirgin olarak öne çıkan ve üzerinde hafif kemerle karakterize bu tip burunlar özellikle erkeklerde güçlü bir kişilik algısı yaratır.

 

Kalkık BurunKalkık Burun: Yüzün diğer kısımlarına göre küçük boyutlarda olan, burun sırtının hafif içe doğru kavisli olduğu burun ucunun kalkık olduğu ve kadınlar tarafından en çok istenen burun tipidir. Bu burun tipi yüze daha kadınsı ve zarif bir hava verir.

 

Kartal BurunKartal Burun: Burun sırtının kemerli olduğu, burun ucunun yırtıcı kuşların gagasını çağrıştırır şekilde aşağı doğru uzamış olduğu burun tipidir. Dudak-burun açısı dardır. Erkeklerde güçlü kişilik belirtisidir. Bu burun tipinde burun kemeri törpülenirken burun ucu da orantılı olarak küçültülmeli ve kaldırılmalıdır. Burun ucundaki küçülmeye orantılı olarak burun kanatları ve burun delikleri de küçültülmelidir.

 

Eğri BurunEğri Burun: Burun sırtında yatay ve dikey düzlemde eğrilikler gözlenir. Solunum sıkıntısına da yol açabilen bu tip burunlu hastaların estetik burun ameliyatı talepleri çok fazladır. Bu hastalar burun estetiği ameliyatından çok fayda görürler çünkü hem solunum fonksiyonları düzeltilir hem de daha estetik bir burun elde ederler.

 

Nixon BurunNixon Burnu: Eski ABD başkanlarından Nixon’dan ismini alan bu burun tipinde burun sırtı dümdüz iner ancak burun ucu aşağıya doğru fazlaca uzamıştır, burun delikleri dar ve büyüktür.

 

Karma Tip BurunKarma Burun Tipi: Yukarıda belirtilen burunlar kadar tipik belirtileri olmayan, bir miktar kemer, bir miktar burun ucunda fazlalık veya düşüklükle karakterize olan zaman zaman değişik derecelerde burun eğriliğinin eşlik ettiği burunlardır. Pratikte en sık gördüğümüz burun tipidir. Burnu 3-Boyutlu olarak değerlendirmek, burun sırtı, burun ucu, burun uzunluğu, burun ucu genişliği, burun ucu yüksekliği, burun deliklerinin büyüklüğü, burun kanatlarının durumu, alın-burun açısı ve burun-dudak açısı tek tek değerlendirilir ve anormallikler ortaya konur. Bu bulgulardan yola çıkarak bir cerrahi plan oluşturulur.

 

 

Burun Tipi Burun Estetiğinde Önemli Mi?

Estetik burun ameliyatı öncesinde yapılan muayenede burun tipi belirlenir. Her burun tipinde farklı özellikler estetik görünümü bozmaktadır. Bu nedenle burun görünümünü olumsuz yönde etkileyen bu noktalar iyi bilinmeli ve özellikle bu bölümler düzeltilmelidir. Örneğin uzun bir burunda burnu kısaltmak ve burun yüksekliği ile burun uzunluğu arasındaki doğru orantıyı yakalamak önemlidir. Eğri burun tipinde kemik ve kıkırdak yapılardaki eğriliği düzeltmeye yönelik cerrahi teknikler kullanılırken, bir grek burnunda ise çok geniş olan alın-burun açısını daraltarak daha doğal hale getirmek amaçlanır. Kartal burunlardBa burun küçültme işlemi yapılır ve burun delikleri ve burun kanatlarıda bu küçültmeyle orantılı olarak küçültülür.

Burun tipleri yanında yüz tipleri de burun estetiğinde önemlidir. Hangi yüz tipine hangi burun şeklinin daha uygun olduğunu blog sayfamızdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu