Meme Dikleştirme

Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2019 Güncellenme Tarihi: 20 Şubat 2020 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Meme Dikleştirme

Meme ucu ve çevresindeki koyu renkli dairesel alanın (Nipple-Areola Kompleksi) meme altı kıvrımı hizasında veya daha aşağısında olması durumu meme sarkması veya meme pitozu olarak isimlendirilir. Meme başı ile köprücük kemiği veya iman tahtası (sternum) çentiği arasındaki mesafe de (normalde ortalama 21 cm dir) sarkmanın derecesini gösteren ölçümlerdendir, ancak bu mesafe kişinin boyuna ve gövde yapısına göre değişebilmektedir.

Yandan bakıldığında meme başı ve aşağısındaki meme dokusunun memenin göğüs ön duvarı ile birleştiği meme altı kıvrımı ile olan ilişkisine göre sarkmanın derecesi tayin edilir. Normalde yandan bakıldığında, meme ucu meme altı kıvrımı hizasının daha yukarısında olmalıdır. Meme başı meme altı kıvrımından daha aşağıya olan sarkma derecesine göre hafif, orta ve ileri derecede sarkma (pitoz) dan söz edilir. Bazı ender durumlarda meme altı kıvrımı olması gerektiği yerde değil daha yukarı yerleşimlidir ve bu nedenle meme sarkık gibi görünebilir.

Ergenlik döneminde memelerin normalden büyük olması durumuna sarkma da eşlik eder. Ayrıca aşırı kilo alma ve verme, gebelik, emzirme,  yaşlanma veya menapoz gibi nedenlerle de memelerde sarkma gözlenebilir.

Diğer taraftan, daha önce meme küçüklüğü veya sarkıklığı nedeniyle silikon implant ameliyatı geçirmiş hastalarda da zamanla sarkmalar gelişebilmektedir. Silikon implantlar ne kadar büyükse memelerde oluşan sarkmalar da o kadar fazla olur.

Tüm bu yukarıda belirtilen nedenlerle meme derisi genişler, memeyi gövdeye bağlayan bağlarda gevşeme olur ve nipple areola kompleksi aşağıya doğru yer değiştirir. Bu duruma genellikle meme hacmine bir azalma eşlik eder. Özellikle memenin üst yarısında, dekolte kısımlarında, belirgin bir dolgunluk ve hacim kaybı ortaya çıkar.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme Mümkün Mü?

Ameliyatsız meme dikleştirme, yani meme altı kıvrımından daha aşağıda olan meme ucunun yukarıya taşınması ve fazla derinin çıkarılması ancak ameliyat ile mümkündür. Ameliyatsız bir yöntem olsa idi dünyanın hiç bir yerinde meme dikleştirme toparlama ameliyatı yapılmazdı.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Sarkmış bir memenin hacmi normal, normalden fazla veya normalden az olabilir. Hacim normalden fazla ise meme küçültme ameliyatı yapılır. Normal hacimli memelerde sadece meme başının çevresindeki fazla deri çıkartılarak nipple-areola kompleksi (meme ucu ve çevresi) olması gereken yere getirilir. Küçük hacimli ve sarkık memelerde ise hem meme protezi ile büyütme hem de meme dikleştirme ameliyatı (Meme Toparlama) yapılır. Bu iki işlem aynı seansta yapılabildiği gibi ayrı seanslarda da yapılabilir.

Aynı ameliyatta hem silikon implant ile memenin dolgunluğunu sağlamak hem de sarkıklığını giderecek bir dikleştirme işlemi yapmak oldukça deneyim gerektiren bir cerrahi yöntemdir. Silikon implantın büyüklüğü, şekli ve yerleştirilecek düzlem ile bu implantın üzerinde konumlanacak olan nipple-areola kompleksinin ve meme derisinin doğru şekilde ayarlanması gerekir.

Silikon İmplant Kas Altına Mı Kas Üstüne Mi Yerleştirilir?

Silikon implantın hangi plana yerleştirileceği önem taşır. Öncelikle bilinmelidir ki tüm plastik cerrahlar tarafından genel kabul görmüş tek ve ideal bir plan yoktur. Memenin durumuna ve plastik cerrahın deneyimine göre değişik yaklaşımlar olabilmektedir.

Pektoral kas olarak bilinen göğüs kasının üzerinde hazırlanan bir cebe yerleştirilen silikon implantların üzerini örtecek yeterince meme dokusu yok ise uygulanan silikon implant kenarları dışarıdan farkedilir ve yapay bir görünüm verir. İmplant üzerinde zamanla oluşacak kıvrımlar yine dışarıdan anlaşılabilir. Bu nedenle bazı cerrahlar kas üzerine koydukları implantların üzerine ve çevresine yağ enjeksiyonu yapmaktadırlar. İmplant çevresinde oluşacak olan ve kapsül kontraktürü denilen komplikasyonun da kas üstü implantlarda daha sık gözlendiği bildirilmektedir. Diğer taraftan, kas altı plana göre kas üstü planda, daha geniş bir meme taban çapı olduğu için, daha büyük boyutlarda implant koymak imkanı vardır. Kas altı plan pratikte “dual plan” olarak bilinen ve implantın üst yarısının göğüs kası altında, alt yarısının ise meme dokusu altında olduğu şekilde uygulanır. Bu teknikte, silikon implantın kenarları ve göğüs kafesi arasındaki geçiş daha az belirgindir ve memeye daha doğal bir görünüm vermektedir. Kapsül kontraktürü gelişimi kas altı implantlarda daha az gözlenmektedir ve bu planda düz yüzeyli implantlar daha rahat kullanılabilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Amaçları

 • Nipple-Areola kompleksinin ideal yerine taşınması
 • Meme derisindeki fazlalığın 3 boyutlu olarak azaltılması
 • Memelere daha estetik bir görünüm kazandırmak
 • Meme hacmini korumak veya artırmaktır.

Meme Dikleştirme + Meme Büyütme Ameliyatı

Memelerin hem sarkık (meme ucunun meme altı kıvrımından daha aşağıda olması) hem de hacim olarak küçük olduğu durumlarda meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte silikon implant ile meme büyütme işlemi de yapılır. İki farklı işlemin birlikte yapıldığı bu tür ameliyatlar daha fazla cerrahi deneyim gerektirir.

Az hacimli ve sarkık memelere sahip bazı hastalar meme dikleştirme estetiği talebi ile bazı hastalar ise meme büyütme estetiği talebi ile başvurmaktadır. Yapılan muayene sonucunda hem memenin sarkma derecesi hem de hacmi değerlendirilir ve meme estetiğinde uygulanacak işlemlere karar verilir. Meme estetiğinde amaç memeye hem hacim hem de şekil bakımından normal ve estetik bir görünüm kazandırmaktır.

Meme büyütme estetiği ve kullanılan silikon implantlarla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz meme büyütme başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi kişinin meme hastalıkları uzmanına (ülkemizde genel cerrahi uzmanları) başvurması ve rutin değerlendirme yaptırmasında yarar vardır. Ameliyata engel teşkil edebilecek herhangi bir meme hastalığı tespit edilirse öncelikle bu durum tedavi edilmelidir. Diğer taraftan tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat öncesinde aspirin veya düzenli yeşil çay tüketimi gibi kan sulandırıcılar kesilmeli, genel anestezi yönünden gerekli tetkikler yapılmalı ve kişinin fiziksel ve psikolojik olarak ameliyata hazır olduğu teyit edildikten sonra ameliyat aşamasına geçilmelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Çok sınırlı müdahaleler lokal anestezi ile yapılabilir.
Ameliyat süresi yapılacak işleme göre 1-3 saattir.

Hafif Dereceli Sarkmalar

Meme başı çevresinden deri parçası çıkartılır, yarım ay veya daire şeklinde bir iz kalır. Eğer meme hacmi küçük ve sarkma hafif ise sadece meme altına meme protezi yerleştirmek sureti ile meme büyütülmesi sorunu çözer, cilt çıkarmak gerekmez.

Orta Dereceli Sarkmalar

Meme başı çevresinden dairesel veya eliptik cilt çıkartılır. Memenin alt kısmında fazlalık ve yayvanlık varsa toparlamak için bu bölgeden de cilt çıkartılır; meme başının altında aşağıya doğru uzanan ek bir iz oluşur.

İleri Derecede Sarkmalar

Meme başı çevresi ve altında düz bir hat şeklinde veya ters-T şeklinde iz kalacak şekilde ameliyat teknikleri kullanılır. Ameliyat bitiminde meme içerisinde kan toplanmasını önlemek için drenler konur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatından 4-6 saat sonra ayağa kalkılır, ağızdan beslenmeye geçilir.
Bir gece hastanede kalınır.
Ertesi gün veya 1-2 gün sonra drenler çekilir.
3 ay süre ile balensiz özel sütyen kullanması önerilir.
Dikişler 5. gün alınır ve banyo yapılabilir.
Kesi hatları ten rengine dönene dek güneşten korunmalıdır.
Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ameliyat izleri son halini ortalama bir yılda alır; gittikçe ten rengine döner.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Süt Verme

Meme dikleştirme ameliyatında süt bezleri ve kanalları büyük oranda korunduğu için süt verme sorunu yaşanmaz.

Meme Dikleştirme (Meme Toparlama) konularında bilgi almak için lütfen iletişime geçin.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Olanların Yorumları

10 yorum

 • Merhabalar. Ben de 20 kilo verdim ve göğüslerim sarktı. Küçük değiller ama sanki hepsi aşağıda toplandı üst taraf hep deri. 25 yaşındayım, biraz korkularım var ilerki zamanlarla ilgili. Bilgi alabilir miyim

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   İlke Hanım Merhaba, öncelikle görüp değerlendirmemiz gerekmektedir. Bunun için gelip muayene olma imkanını varsa eğer randevu oluşturabiliriz. Gelme imkanınız yoksa da 05358752020 numaralı WhatsApp hattına mesaj atarak bilgi alabilirsiniz, saygılarımla

 • Merhabalar 24 yasindayim bekarım liseden bu yana cok fazla kilo alip verdigim icin vucudumun goguslerimin derisi inanılmaz sarkık ne yaptiysam duzelmedi bacak kalca kol her yerim sarkık ama en cok rahatsiz oldugum göğüslerim ve bu beni ciddi anlamda rahatsiz ediyor ilk muayeneniz ücretli midir ucretliyse ne kadar bi de 95 beden kullaniyorum ama içi boş full deri gibi yani kücültme de gerekir mi yoksa deri toplandıktan sonra normal hacime gelecek mi diklestirmeyle beraber fiyat araliğini yazarsaniz sevinirim iyi gunler tesekkurler

  • Merhaba Arzu Hanım, mail bilginizden size detaylı bilgi vermek için ulaşmaya çalışıyoruz. Lütfen kontrol ediniz. Size ulaşmaması durumunda 05358752020 numaralı WhatsApp hattımızla da iletişime geçebilirsiniz.

 • Merhaba benim 25 kilo vermem le birlikte vücudumun bazı bölgelerinde sarkmalar meydana geldi bunlardan biri göğsüm diyeride popo ve iç bacaklar bunun için kalan yağ dokularını aldırıp diyer bölgelere enjekte ettirip daha dolgun ve ameliyatsız olmasını tercih ediyorum bu şekilde olurmu yoksa memedeki sarkma ve çatlak izlerini sadece meme dikleştirme operasyonuylamı eski formuna kavuştura biliriz?

 • merhabalar ben dikleştirme amaleyatı olmak istiyorum sarkık boyuma göre biraz büyük ama bu beni rahatsız etmiyor sadece sarkık toparlanmasını istiyorum ama korkuyorm emzirmeden 24 yaşındayım 7 ay sonra düğünüm var ozmana kadar iyileşirmi hemen olablirmiyim :(

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba, iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçerseniz size daha sağlıklı bir yorum yapabiliriz. Muayene olmak için randevu talebi de oluşturabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 • 21 yasındayım gögüs ölçüm 90beden ve cıkmaya basladıgı dönemden beri oldukca sarkık dikleştirme gerekirse küçültme istiyorum ana henüz evlenmedim bu ilerki yaşamımda sorun olurmu emzirmede fln cvbınıxı bekliyorum

 • Merhaba,

  en yakın zamanda görüşmek isterim.
  Meme dıkleştirme ve liposuccion için.
  Teşekkürler.

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir