Yüz Dolgusu

Yayınlanma Tarihi: 22 Temmuz 2019 Güncellenme Tarihi: 11 Aralık 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Yüz Dolgusu

Dolgu Yöntemi Nedir ?

Estetik Dolgu; Dolgu maddesinin cilt içerisine veya cilt altına özel enjektör veya kanül yardımı ile verilmesi işlemi olan bir ameliyatsız estetiktir.

Dolgu Yöntemi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Dolgu Yöntemi Hangi Durumlarda Kullanılır

Dolgu Bölgeleri

 1. Alın, iki kaş arası, göz çevresi ve dudak çevresinde oluşan kırışıklıkların azaltılmasında,
 2. Burun kenarından ağız köşesine uzanan oluğun doldurulmasında,
 3. Ağız köşesinden aşağı doğru uzanan oluğun doldurulmasında,
 4. Çene ucunun her iki kenarında oluşan oluğun doldurulmasında,
 5. Alın, elmacık kemiği, çene, yanak ve gözaltı bölgelerine daha dolgun bir görünüm kazandırmak amacıyla,
 6. Dudak kalınlaştırmak amacıyla,
 7. Akne ve yara izlerine bağlı çukurlukların doldurulması amacıyla kullanılır.

Dolgu Yöntemi Nasıl Etki Gösterir?

Dolgu maddesi başlıca etkisini enjekte edildiği alanda bir hacim artışını ve üzerindeki derinin yukarı doğru kalkmasını ve gerilmesini sağlayarak gösterir. Böylelikle çökük veya çukur alanların çevreleri ile olan seviye farkı azalır; ışık vurduğunda eskisi kadar gölgelenme olmaz. Dolgu maddesinin özelliğine göre enjeksiyon alanında su tutma, kolajen sentezini uyarma gibi etkileri de söz konusudur.

Hazır Geçici Dolgu Maddesi ve Hazır Kalıcı Dolgu Maddesi Arasındaki Farklar

Hazır Geçici Dolgu Maddesi Nedir?

Vücuda enjekte edildikten bir süre sonra yavaş yavaş parçalanıp emilerek hacimsel etkisini kaybeden hazır dolgu maddeleridir. Dolgu maddelerinin emilim süresi dolgu maddesinin molekül yapısına, ne miktarda enjekte edildiğine ve yüzün hangi bölgesine enjekte edildiğine göre değişir. Bu süre genellikle 6-12 aydır.

En sık kullanılan geçici dolgu maddeleri arasında hyaluronik asit, kalsiyum hidroksiapatit, poly-L laktik asit, kolajen sayılabilir. Halen kullanımda olan geçici dolgu maddeleri birbirlerinden moleküler yapı, antijenik etki, vücuttan emilme süresi, deri ve yumuşak doku hücrelerinde neden oldukları değişiklikler bakımından farklılık gösterir.

Hazır Geçici Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Etkisi geçicidir. Dolgu uygulamasının estetik olarak yüzünüzü (özellikle de dudak bölgesini) nasıl değiştireceğinden ve sonucu beğenip beğenmeyeceğinizden emin değilseniz öncelikle geçici dolgu yöntemini tercih etmeniz akıllıca olacaktır. Eğer sonuçtan memnun olmazsanız bir süre sonra dolgu etkisini yitireceğinden tekrar eski halinize gelme şansınız vardır. Diğer taraftan sonuçtan memnun olursanız bir sonraki adımda kalıcı bir dolgu yöntemine daha rahat geçebilirsiniz.

Dolgu maddesi enjektörde kullanıma hazır haldedir, hazırlamak için özel bir işlem ve ek bir süre gerektirmez.

Uygulama için ameliyathane koşullarına gerek yoktur.

İstenildiği zaman tekrarlanabilir.

1-5 ml gibi küçük hacimler uygulanacaksa yağ enjeksiyonuna göre daha ekonomik olabilir.

Hazır Geçici Dolgunun Dezavantajları Nelerdir?

Etkisi geçicidir. Yaptırdığınız dolgu işleminden memnun iseniz elde edilen estetik sonucun devam etmesi için dolgu işleminin yinelenmesi gerekir ki bu da ek zaman ve maliyet demektir.

Bazı geçici dolgu maddeleri uygulandığı alandan tamamen emilmeyebilir, yabancı cisim reaksiyonu ve buna bağlı düzensizlikler oluşabilir.

5-15 ml gibi büyük hacimlerde dolgu işlemi gerektiğinde maliyeti yağ enjeksiyonundan daha yüksek olabilmektedir.

En İyi Hazır Geçici Dolgu Maddesi Hangisidir?

İdeal dolgu maddesi vücutta yabancı cisim reaksiyonu oluşturmamalı, yumuşak kıvamda olmalı, uygulandığı alanda uzun süre emilmeden kalmalı, emilirken homojen şekilde emilmeli, hacim etkisinin yanında hücrelerin kendini yenileme kapasitesini uyarmalı ve düşük maliyetli olmalıdır. Ne var ki tüm bu özellikleri taşıyan ideal bir dolgu maddesi henüz yoktur. Sizin veya doktorunuzun öncelik verdiği özelliklere göre ideal dolgu maddesi değişmektedir. Örneğin komplikasyon riski en az olsun derseniz başka, dolgu maddesi uzun süre emilmeden kalsın istiyorsanız başka dolgu seçmek durumundasınız.

Hazır-Kalıcı Dolgu Nedir?

Hazır kalıcı dolgular, uygulandığı alanda vücut tarafından emilmeyen ve ömür boyu orada kalan dolgu maddeleridir. Yüz bölgesinin yumuşak dokusunun ve derisinin zamanla yer değiştirdiği ve inceldiği göz önüne alındığında kalıcı dolgu maddesinin bu değişikliklere uyum göstermemesi uzun vadede tedavisi zor estetik sorunlara yol açabilmektedir.

Dolgu İşlemi Ne kadar Sürer?

Ortalama 15-30 dk sürer.

Dolgu İşlemi Ağrılı mıdır?

İşlem yapılacak alana anestetik krem, soğuk uygulama ve gerekli olduğunda uygulama alanının duyusunu alan sinir lokal anestezi ile uyuşturularak ağrısız bir dolgu işlemi yapılır.

Dolgu İşlemi Sonrası Şişlik ve Morarma Olur mu?

Usulüne uygun yapılırsa ve sizin kanamaya meyilli bir durumunuz (aspirin kullanımı gibi) yoksa belirgin bir morluk olmaz.

Uygulama bölgesi ve miktarına bağlı olarak bir miktar şişlik olur (özellikle dudaklar) ve 1-2 gün içerisinde geriler. Uygulama sonrası soğuk tatbiki şişlik oluşumunu azaltır.

Dolgu İşlemi Sonrası İşime Devam Edebilir miyim?

İşinize ve tüm sosyal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Dolgu İşlemine Kişisel Yaklaşımım:

Eğer 1-5 ml gibi küçük miktarlarda dolgu maddesi gerekiyorsa, dolgu işlemi ofis ortamında yapılacaksa, kişi estetik sonucu beğenip beğenmeyeceği konusunda endişeli ise öncelikle hazır-geçici dolgu işlemini tercih ediyorum. En sık hyaluronik asit içeren dolgu maddelerini kullanıyorum.

Eğer 5-15 ml gibi daha büyük hacimli dolgu işlemi gerekiyorsa, sonucun kalıcı olması isteniyorsa veya kişi zaten başka bir nedenle estetik ameliyat oluyorsa aynı seansta mutlaka kendi vücudundan alınarak hazırlanan yağ enjeksiyonunu tercih ediyorum.

11 yorum

 • Hocam ben 1 ay önce burun ameliyatı oldum. Ve doktorum burnumda ki çökme den ötürü burnuma dolgu yaptı kalıcı olduğunu söyledi ilerde herhangi bir sıkıntı olur mu acaba

 • Hocam yanaklarimda silikon dolgu var topak topak olmus cirkin gozukuyo bunu duzeltebilirmisiniz ricaetsem bilgi verirmisiniz

 • Merhaba, standart bie nazolabial dolguya (29 yasindayim hic burusma yok sadece daha iyi olmak icin yaptiracagim) ve elmacik dolgusuna ortalama kac ml dolgu maddesi gidiyor, sizin fiyatlarinizi ogrenebilir miyim. Tesekkurler

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba Gamze Hanım, size detaylı tedavi yorumu yapabilmek için bırakmış olduğunuz iletişim bilgilerinden iletişime geçmeye çalıştık. E-mailimizin size ulaşmaması durumunda sitemizden form doldurarak tekrar iletişime geçiniz lütfen. https://www.cengizacikel.com/doktora-sor

 • Yüzümde baya deformalar var bende kalıcı dolgu istiyorum fiyat nedir

 • Acaba çene ucu dolgusu için herhangi bir yaş sınırı var mı ?

 • Yüzümdeki bazı çizgi ve cukurkarlara dolgu yaptırdım acaba kacgunde tam olarak oturur

 • 1ay once yanak dolgusu yaptrdim ve elime bezeler geliodu suanda o bezeler gitti dolgumda gitti gibi o bezelenme gittiyse dolgu erimismidir acaba

 • yüz dolgusu elmacık ve nazolabial bölgeye yaptırdım.nazolabial bölge 4 ay gibi kısa bir sürede eridi.elmacık daha uzun süre dayandı.neden olabilir.ben en az 12-18 ay etkisi sürsün istiyorum.üst üste yaptırınca etkisi daha uzun süre gidermi.dolgu sonrası yaşam tarzımda değiştirmem gereken durumlar varmıdır.dolgu fiyatlar ne kadar.bana 2 şişe yapılmıştı.çünkü çok belli olmasını istemiyordum.verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

 • Yüz dolgusu maddesi tansiyon yükseltirmi

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir