Hazır Dolgu (Yüz Dolgusu)

 HAZIR DOLGU NEDİR?

 • Dolgu işlemi, yüz veya vücutta derinleşmiş bir çizgiyi veya çukurlaşmış bir alanı doldurmak, o alana hacim kazandırmak amacıyla ciltaltı plana dolgu maddesinin özel enjektörler yardımı ile uygulanması işlemidir.
 • Hazır dolgu maddesi yağ dolgusunda olduğu gibi kişinin kendi vücudundan alınmaz, laboratuvar ortamında sentetik olarak hazırlanır ve bir enjektöre çekili olarak kullanıma sunulur.
 • Hazır dolgu maddeleri geçici ve kalıcı olmak üzere 2 gruba ayrılır.
 • Kalıcı / hazır dolguları, uzun dönemde uygulandığı alandaki değişimlere ayak uyduramaması gibi bazı dezavantajları nedeniyle, kendi pratiğimde kullanmamaktayım.
 • Uygulandıktan sonra zaman içerisinde vücut tarafından emilen ve bir süre sonra etkisini yitiren hazır dolgu maddelerine ise hazır/geçici dolgu ismi verilir.
 • Geçici / hazır dolgu maddelerinden en sık kullanılanı hyaluronik asit türevleridir. Kalsiyum hidroksiapatit, Poly-L laktik asit, Kolajen gibi farklı moleküller de bu amaçla kullanılmaktadır.

HAZIR / GEÇİCİ DOLDU UYGULAMASI

Hyaluronik asit derinin doğal bileşenlerinden biridir ve hyaluronik asit moleküllerinin su tutma özelliği nedeniyle uygulandığı alanda bir hacim kazandırma ve nemlendirme özelliği vardır.

 • Bazı dolgular lokal anestetik madde ile karıştırılmış olarak kullanıma sunulur; uygulandığı alanda anestezi oluşturduğu için kullanımı ağrısız ve daha konforludur.
 • Ofis ortamında yapılabilir; günlük yaşama daha hızlı dönülür.
 • İstenildiği zaman tekrarlanabilir.
 • Hazır / geçici dolgu uygulaması geriye dönüşümlü bir işlemdir, estetik sonuç beğenilmez ise dolgu maddesi vücut tarafından emildiğinde eski hale dönüş mümkündür, oysa kalıcı dolgularda bu geriye dönüş zordur.
 • 1-5 ml gibi küçük hacimlerde uygulanacak ise yağ dolgusuna göre daha ekonomik olabilir.
 • Dudak kontur belirginleştirmede veya çok ince çizgilerin doldurulmasında daha pratiktir.

HAZIR / GEÇİCİ DOLGU KULLANIM ALANLARI

Yüz bölgesinde:

 Alın, iki kaş arası, göz çevresi ve dudak çevresinde oluşan kırışıklıkların azaltılmasında,

 • Burun kenarından ağız köşesine uzanan oluğun doldurulmasında,
 • Ağız köşesinden aşağı doğru uzanan oluğun doldurulmasında,
 • Çene ucunun her iki kenarında oluşan oluğun doldurulmasında,
 • Alın, elmacık kemiği, çene, yanak ve gözaltı bölgelerine daha dolgun bir görünüm kazandırmak amacıyla,
 • Burun sırtına daha düz bir görünüm vermek amacıyla,
 • Dudak kalınlaştırmak veya dudak konturunu belirginleştirmek amacıyla,
 • Akne ve yara izlerine bağlı çukurlukların doldurulması amacıyla kullanılır.
 • Meme veya popo büyütme amacıyla büyük hacimlerde hazır dolgu uygulamalarını olası komplikasyon riski ve etkisinin geçici olması nedeniyle kendi pratiğimde uygulamıyorum. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de bu tür uygulamalara izin vermemektedir.

  HAZIR / GEÇİCİ DOLGUNUN DEZAVANTAJLARI

 • %0,3 Oranında alerji veya yabancı cisim reaksiyonu riski vardır.
 • Etkisi geçicidir, yinelemek gerekir.
 • Göz altı bölgesi gibi çok ince derinin olduğu alanlara uygulandığında dışarıdan fark edilme riski vardır.

Hazır dolgu uygulaması ne kadar sürer?

Uygulanacak alanların durumuna göre 15 – 30 dk. sürer.

Dolgu işlemi sonrası şişlik ve morarma olur mu?

Dolgu maddesinin miktarına ve uygulama alanına bağlı olarak bir miktar şişlik ve morarma nedenle soğuk uygulama ve gece yüksek yastıkta yatmak önerilir. Ayrıca, aspirin, yeşil çay veya E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri tüketenlerde morluk oluşabilir, birkaç gün içerisinde geriler.

Dolgu işlemi ağrılı mıdır?

İçerisinde lokal anestetik madde içeren hazır dolgu maddelerinin enjeksiyonu daha ağrısızdır. Soğuk uygulama, lokal anestetik kremler ve gerekiyorsa o bölge sinirinin blokajı ile ağrısız dolgu işlemi yapmak mümkündür.

Dolgu işleminde yaş sınırı var mı?

En az 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. A.B.D.’ de FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) alt yaş sınırı olarak 21 yaşı belirlemiştir. Üst yaş sınırı hastanın her hangi bir risk teşkil eden kronik bir hastalığı olmadığı sürece yoktur.

Dolgu fiyatları nedir?

Hazır dolgu uygulama fiyatları uygulanacak miktara göre değişmektedir. Bu konuda ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

En İyi Hazır Geçici Dolgu Maddesi Hangisidir?

İdeal dolgu maddesi vücutta yabancı cisim reaksiyonu oluşturmamalı, yumuşak kıvamda olmalı, uygulandığı alanda uzun süre emilmeden kalmalı, emilirken homojen şekilde emilmeli, hacim etkisinin yanında hücrelerin kendini yenileme kapasitesini uyarmalı ve düşük maliyetli olmalıdır. Ne var ki tüm bu özellikleri taşıyan ideal bir dolgu maddesi henüz yoktur. Sizin veya doktorunuzun öncelik verdiği özelliklere göre ideal dolgu maddesi değişmektedir. Örneğin komplikasyon riski en az olsun derseniz başka, dolgu maddesi uzun süre emilmeden kalsın istiyorsanız başka dolgu seçmek durumundasınız.

Hangi durumlarda kullanılır ?

Alın, iki kaş arası, göz çevresi ve dudak çevresinde oluşan kırışıklıkların azaltılmasında, Burun kenarından ağız köşesine uzanan oluğun doldurulmasında,Ağız köşesinden aşağı doğru uzanan oluğun doldurulmasında,Çene ucunun her iki kenarında oluşan oluğun doldurulmasında,Alın, elmacık kemiği, çene, yanak ve gözaltı bölgelerine daha dolgun bir görünüm kazandırmak amacıyla,Dudak kalınlaştırmak amacıyla,Akne ve yara izlerine bağlı çukurlukların doldurulması amacıyla kullanılır.

11 YORUMLAR

 1. Hocam ben 1 ay önce burun ameliyatı oldum. Ve doktorum burnumda ki çökme den ötürü burnuma dolgu yaptı kalıcı olduğunu söyledi ilerde herhangi bir sıkıntı olur mu acaba

 2. Merhaba, standart bie nazolabial dolguya (29 yasindayim hic burusma yok sadece daha iyi olmak icin yaptiracagim) ve elmacik dolgusuna ortalama kac ml dolgu maddesi gidiyor, sizin fiyatlarinizi ogrenebilir miyim. Tesekkurler

 3. yüz dolgusu elmacık ve nazolabial bölgeye yaptırdım.nazolabial bölge 4 ay gibi kısa bir sürede eridi.elmacık daha uzun süre dayandı.neden olabilir.ben en az 12-18 ay etkisi sürsün istiyorum.üst üste yaptırınca etkisi daha uzun süre gidermi.dolgu sonrası yaşam tarzımda değiştirmem gereken durumlar varmıdır.dolgu fiyatlar ne kadar.bana 2 şişe yapılmıştı.çünkü çok belli olmasını istemiyordum.verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Yorum Yaz :

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz