fbpx
Plastik Cerrahi

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi ile karakterize bir durumdur. Memelerin dışarıdan bakıldığında normalden büyük boyutlara ulaşması ve kadın memesine benzer bir görünüm alması, kıyafetlerin altından dahi fark edilir hale gelmesi jinekomastinin ilk belirtilerindendir.

Gerçek jinekomasti durumlarında yağ hücrelerinde ve süt bezlerinde büyüme gözlenirken, yalancı jinekomasti yalnızca yağ dokusu birikimine bağlıdır ve bu durumda meme daha yumuşak ve homojen bir kıvamdadır. Jinekomasti tanısında, elle muayene, kan testleri ve radyolojik görüntüleme yöntemleri önemlidir. Yalancı jinekomasti genellikle kilolu bireylerde görülen, sadece yağ dokusu birikimine bağlı meme büyümesidir ve süt bezlerinde büyüme gözlenmez

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Sık görülen ve ciddi psikolojik sorunlara yol açabilen erkek meme büyümesi hakkında en sık sorulan sorulardan bir tanesi de “jinekomasti nasıl anlaşılır” şeklindeki sorudur. Dışarıdan bakıldığında memelerin normalden büyük boyutlara ulaşması, kadın memesine benzer bir görünüm alması, kıyafetlerin altından dahi fark edilir hale gelmesi jinekomastinin ilk belirtisidir.

Gerçek jinekomasti olgularında yağ hücrelerinde artışın yanı sıra süt bezlerinde de bir miktar büyüme olduğu için meme başparmak ve diğer parmaklar arasında hafifçe sıkılarak muayene edildiğinde meme başı altında lastik kıvamında bir kitle hissedilir.

Sadece yağ dokusu birikimine bağlı olan yalancı jinekomasti olgularında ise bu kitle hissedilmez, meme daha yumuşak ve homojen bir kıvamdadır. Jinekomasti nasıl anlaşılır başlığı altında dışarıdan farkedilen belirtilerin yanı sıra ilgili uzman doktorun yapacağı muayene ve bazı kan testleri ve radyolojik görüntülüme yöntemleri yer alır.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti nasıl anlaşılır başlığı altında jinekomasti belirtileri önemli bir yer tutar. Memelerin gözle görünür biçimde büyük boyutlarda olması yanı sıra özellikle ergenlik döneminde meme boyutları büyürken memelerde ağrı, hassasiyet, meme uçlarının kıyafete sürtünmesi esnasında hassasiyet ve ağrı duyulması gözlenebilir. Meme uçlarından akıntı olabilir. Ancak, bu belirtiler sadece jinekomastiye has değildir. Bazen benzer belirtileri veren iyi veya kötü huylu bir meme kitlesi de söz konusu olabilir. Bu nedenle, belirtileri hafife almamak gerekir.

Jinekomasti Tanısı – Teşhisi Nasıl Konur?

Jinekomasti olgularının büyük çoğunluğunda herhangi bir hastalık saptanamaz ve “idiyopatik jinekomasti” tanısı konur. Bununla birlikte, erkeklerde tek veya çift taraflı meme büyümesi çok ciddi başka hastalıkların bir habercisi bir belirtisi de olabilir.

Sadece “jinekomasti nasıl anlaşılır” sorusunun yanıtlarını internetten okuyup kendi kendinize tanı koymaya çalışmanız kesinlikle doğru değildir. Memelerinde büyüme gözlemleyen erkekler mutlaka bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanına başvurmalı ve muayene olmalıdır.

Bu muayenede; memelerdeki büyümenin başlangıç zamanı, tek veya çift taraflı olup olmadığı, büyümenin hızı, kişinin kullanmakta olduğu ilaçlar, besin destekleri ve maddeler sorgulanır. Örneğin, tek taraflı ve hızla büyüyen bir meme kitlesi öyküsü meme kanserinin habercisi olabilir. Doktorunuz sadece memeleri değil tüm vücudunuzu muayene edecek ve jinekomastiye neden olabilecek olası hastalıkların belirtisi yönünden değerlendirme yapacaktır.

Erkekte meme büyümesine neden olabilen birçok hastalık söz konusudur. Çoğu zaman erkeklik hormonları ile kadınlık hormonları (östrojen) arasında bir dengesizliğe yol açan hastalıkların yanı sıra vücut geliştirme amacıyla kullanılan anabolik steroid kullanımı, alkol veya uyuşturucu kullanımı gibi başka nedenler de olabilir.

Doktorunuz size yukarıda bahsettiğim özellikleri sorguladıktan ve muayene ettikten sonra olası nedenleri ortaya koymak üzere bazı ileri kan testleri ve radyolojik görüntüleme yöntemleri isteyecektir. Bu testlerle kandaki hormon düzeyleri de değerlendirilecektir. Memedeki büyüyen kitlenin daha iyi ortaya konması için ultrasonografi veya diğer görüntüleme yöntemleri kullanılabilecektir.

Dikkat: Jinekomasti Tanısını Kendiniz Koymayınız Mutlaka Doktora Başvurunuz

Jinekomasti Elle Nasıl Anlaşılır?

Elle jinekomasti nasıl anlaşılır sorusu özellikle sorulmaktadır. Muayene etmek istediğiniz taraftaki elinizi belinize koyun ve sıkın yani göğüs kasınızı (pektoral kası) kasın. Sonra memenizi başparmak ve diğer parmaklarınızın arasına alarak hafifçe sıkın. Eğer meme başı altında lastik kıvamında bir kitle hissediyorsanız bu durum büyümüş süt kanallarına veya bir meme kitlesine işaret eder. Bu kitlenin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu sadece dokunmakla anlaşılmaz.

Yalancı jinekomasti olgularında ise elle yapılan bu muayenede daha yumuşak kıvamda ve homojen bir meme ele gelir. Sadece elle yapılan bu muayene ile olası kötü huylu bir tümör ekarte edilemeyeceği için evde kendi başınıza tanı koymaya çalışmayınız mutlaka ilgili doktora başvurunuz.

Jinekomasti Meme Kanseri İle Karışır Mı?

Jinekomasti nasıl anlaşılır başlığı altında jinekomasti ile karışan diğer meme hastalıklarını da göz önüne almak gerekir. Erkek meme dokusu içerisinde bir kitle oluşması ve büyümesi bazen jinekomasti gibi algılanabilir. Bu nedenle özellikle tek memede sonradan başlayan bir büyüme, ele gelen bir kitle meme ucunda çekilme, meme derisinde görsel değişiklik vb. bir durum gözlendiğinde ihmal edilmemeli ve meme hastalıklarının tedavisinden sorumlu bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Yapılan tetkikler sonucunda memede kanser düşündüren bir kitle saptanamaz ve memedeki boyut artışı jinekomasti olarak değerlendirilirse estetik tedavi için bir Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanına başvurulur.

Yalancı Jinekomasti Nedir?

“Yalancı jinekomasti veya psödojinekomasti” genellikle kilolu kişilerde vücudun diğer bölgeleri ile birlikte memelerde de gözlenen ve sadece yağ dokusu birikimine bağlı meme büyümesidir. Yalancı jinekomasti nasıl anlaşılır sorusu burada gündeme gelir.

Gerek gerçek jinekomastide gerekse yalancı jinekomastide meme boyutlarında bir artış gözlenir ancak yalancı jinekomastide süt bezlerinde bir büyüme gözlenmez. Genellikle yalancı jinekomasti kilolu kişilerde lokalize yağ birikime şeklinde çift taraflı yani her iki memede birlikte gözlenirken gerçek jinekomasti her iki memede veya tek memede daha belirgin olabilir.

Tüm bu bilgilerin ışığında “jinekomasti nasıl anlaşılır?” sorusunun yanıtını: “memelerinizde sizi görsel olarak rahatsız eden tek veya çift taraflı bir büyüme varsa, dokunduğunuzda elinize bir kitle geliyorsa kendiniz tanı koymaya kalkmayınız ve mutlaka bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurunuz” şeklinde verebilirim.

Kaynakça

  1. Gynecomastia: Etiology, Diagnosis and Treatment

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti nasıl teşhis edilir?

Memesinde tek veya çift taraflı büyüme fark eden kişi bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurur. Yapılan öz ve soy geçmiş sorgulama, fizik muayene, kan tetkikleri ve ultrasonografi gibi radyolojik incelemeler sonucunda memelerde bir büyüme var mı ve varsa altta yatan özel bir hastalık veya neden olup olmadığı ortaya konur.

Meme büyümesine neden olabilecek bir durum söz konusu ise öncelikle bu durumun ortadan kaldırılması tedavi edilmesi yoluna gidilir. Daha sonra cerrahi tedavi gündeme gelir. Eğer, çoğu vakada olduğu gibi meme büyümesine yol açabilecek özel bir neden saptanamaz ve idiyopatik jinekomasti tanısı konur ise doğrudan cerrahi tedavi planlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu