Burun Ucu Estetiği

Yayınlanma Tarihi: 22 Temmuz 2019 Güncellenme Tarihi: 21 Kasım 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Burun Ucu Kaldırma

Burun ucunun ideal boyut, şekil ve orantıları yakalayacak şekilde üç boyutlu olarak değiştirilmesi burun estetiği ameliyatlarının önemli bir bölümünü oluşturur. Teknik açıdan son derece deneyim gerektiren Burun ucu estetiğinde milimetrik değişimler estetik ve fonksiyonel açıdan başarının anahtarıdır.

İdeal Burun Ucu Ölçüleri Nasıldır?

Profil görüntülerde, burun ucu yüksekliği normalden uzun veya kısa olabilir ve düzeltilmelidir. Burun ucu yüksekliğinin burun uzunluğuna oranı 0.67 civarındadır. Uzun bir burun ucunu kısaltmak için kıkırdak yapılarda düzenlemeler yapılırken yüksekliğin düşmesine bağlı burun kanatlarında ve burun deliklerinde oluşan anormallikler de eş zamanlı olarak giderilmelidir.

Burun ucu burun sırtı ile aynı hizada (erkeklerde) veya bir iki mm önde (kadınlarda) olmalıdır.

Burun ucu-üst dudak arasındaki açı erkeklerde 90 derece, kadınlarda biraz daha fazladır. Karşıdan bakıldığında burun ucu burun sırtının her iki yanında kaşlardan aşağıya doğru inen hayali estetik hatların arasında kalmalıdır. Normalden geniş ve yayvan burun ucunu daraltmak, bu işlemi yaparken burun kanatlarının yapısını ve solunum fonksiyonlarını bozmamak önemlidir.

Burun kanatları normalden geniş ve kalın olabildiği gibi normalden ince ve zayıf olabilmekte, burundan solunum esnasında oluşan negatif basınca direnç gösteremediği için burun deliklerini kapatabilmektedir. Burun kanatlarını estetik ve fonksiyonel açıdan şekillendirmek de başarılı sonuç için yaşamsaldır.

Burun deliklerindeki asimetriler düzeltilebilmekte, normalden küçük veya büyük burun delikleri uygun cerrahi tekniklerle normal sınırlara getirilmektedir.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatının Diğer Burun Ameliyatlardan Farkı Nedir?

Burun ucu kaldırma ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi genellikle burnun diğer kısımlarının estetik ameliyatı ile birlikte aynı seansta yapılmaktadır. Burun ucu kaldırılırken üst dudak-burun açısının normalden geniş olması, başka bir deyişle fazla kaldırılması son derece kötü bir görüntü verir. Burun deliklerinin karşıdan görüldüğü, kısa burunlar burun ucunun normalden fazla kaldırıldığı ameliyatlar nedeniyle ortaya çıkar ve düzeltilmesi zordur.

Burun Ucu Estetiğinde Erkek ve Kadın Hastalar Arasında Uygulama Farkı Var Mıdır?

Hem burun ile dudak arasındaki ideal açı hem de burun sırtı ile burun ucunun hizası erkeklerde ve kadınlarda farklıdır. Erkeklerde burun ucunun fazla kaldırılması ise erkeğe feminen, kadınsı bir görünüm kazandırır ve yine hiç istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle yaklaşımlar da farklı olmalıdır.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyathane koşullarında lokal veya genel anestezi altında açık veya kapalı teknikle yapılır. Genellikle burnun diğer kısımlarına da müdahale etmek gerekir. Burun ucunun zamanla düşmemesi için burun ucuna kıkırdak destekler konur.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası burun ucunda gelişen ödem aylar içerisinde azalır ve 6 ay ve 1 yıl arasında son halini alır.

19 yorum

 • Burun ucu kaldirma icin ne kadar ucret aliyorsunuz. Bilgi verir misiniz

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Gülçin Hanım Merhaba,

   Fiyat ile bilgi verebilmemiz açısından bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir misiniz ?
   Telefon : 0535 875 20 20

   Saygılarımla

 • Merhaba hocam,burun kemiğimde herhangi bir sorun yok fakat burun ucu düşüklüğü oldugunu düşünüyorum, Lokal anestezi ile işlem yapılabiliyormu ve fiyat aralıgı öğrenebilirmiyim teşekkürler

 • merhaba septum ameliyatında burun ucu düşüklüğü de gideriliyor mu acaba ?

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 • Burnum önceden kırılmıştı ve hicbir tedavi olmadım bundan dolayı burun ucum baya düştü. Bu durum için fiyat bilgisi alabilirmiyim?

 • Burun kaldırma operasyonu düşünüyorum fiyat bilgisi alabilir miyim

 • İbrahim aslan

  Burun ucum biraz aşağıya doğru ilerde duzeltmek kaldırmak istiyorum fiyat ve ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgi almak istiyorum saygılarımla

  • İbrahim Bey Merhaba, mail yoluyla sizinle iletişime geçmeye çalıştık. Lütfen kontrol ediniz. Size ulaşmaması durumunda 05358752020 numaralı WhatsApp hattımızla iletişime geçebilirsiniz. İyi günler.

 • Sevgi nur kılıç

  Burun ucum biraz aşağıya doğru ilerde duzeltmek kaldırmak istiyorum fiyat ve ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgi almak istiyorum

 • Merhaba,
  1,5 ay önce iple burun ucu kaldırma işlemini yaptırdım ama yeterince kaldırılmadı sanırım ki hala ucu aşağıda.
  Tekrar aynı doktora gittim ve işlemin bukadar kısa sürede gerçekleşmeyeceğini 2 ip kullandığını ve en az 6 ay geçmesi gerektiğini söyledi.
  Sizden ricam verilen bilgi doğrumu?
  Çok rica ediyorum tecrübelerinizle beni aydınlata bilir misimiz?

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba, bu konuyu kendi doktorunuzla görüşmeniz en sağlıklısı olur. Başka işlemler için yorum yapmam etik olmaz. İyi günler.

 • Merhaba,burun ucu estetiği sonrası iyileşme evresi ne kadarlık süredir? Ve fiyat aralığı hakkında bilgi alabilir miyim..

 • Merhaba
  Burun ucu kaldırma islemi hk.bilgi almak uzere dr.umuzla gorusmek istiyorum. Ayrica fiyat hususunda on bilgi rica ediyorum.
  Teşekkürler iyi çalışmalar

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir