Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Kaldırma
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Burun ucunun ideal boyut, şekil ve orantıları yakalayacak şekilde üç boyutlu olarak değiştirilmesi burun estetiği ameliyatlarının önemli bir bölümünü oluşturur. Teknik açıdan son derece deneyim gerektiren Burun Ucu Estetiğinde  milimetrik değişimler estetik ve fonksiyonel açıdan başarının anahtarıdır.

İdeal Burun Ucu Ölçüleri Nasıldır?

Profil görüntülerde, burun ucu yüksekliği normalden uzun veya kısa olabilir ve düzeltilmelidir. Burun ucu yüksekliğinin burun uzunluğuna oranı 0.67 civarındadır. Uzun bir burun ucunu kısaltmak için kıkırdak yapılarda düzenlemeler yapılırken yüksekliğin düşmesine bağlı burun kanatlarında ve burun deliklerinde oluşan anormallikler de eş zamanlı olarak giderilmelidir.

Burun ucu burun sırtı ile aynı hizada (erkeklerde) veya bir iki mm önde (kadınlarda) olmalıdır.

Burun ucu-üst dudak arasındaki açı erkeklerde 90 derece, kadınlarda biraz daha fazladır. Karşıdan bakıldığında burun ucu burun sırtının her iki yanında kaşlardan aşağıya doğru inen hayali estetik hatların arasında kalmalıdır. Normalden geniş ve yayvan burun ucunu daraltmak, bu işlemi yaparken burun kanatlarının yapısını ve solunum fonksiyonlarını bozmamak önemlidir.

Burun kanatları normalden geniş ve kalın olabildiği gibi normalden ince ve zayıf olabilmekte, burundan solunum esnasında oluşan negatif basınca direnç gösteremediği için burun deliklerini kapatabilmektedir. Burun kanatlarını estetik ve fonksiyonel açıdan şekillendirmek de başarılı sonuç için yaşamsaldır.

Burun deliklerindeki asimetriler düzeltilebilmekte, normalden küçük veya büyük burun delikleri uygun cerrahi tekniklerle normal sınırlara getirilmektedir.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatının Diğer Burun Ameliyatlardan Farkı Nedir?

Burun ucu kaldırma ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi genellikle burnun diğer kısımlarının estetik ameliyatı ile birlikte aynı seansta yapılmaktadır. Burun ucu kaldırılırken üst dudak-burun açısının normalden geniş olması, başka bir deyişle fazla kaldırılması son derece son derece kötü bir görüntü verir. Burun deliklerinin karşıdan görüldüğü, kısa burunlar burun ucunun normalden fazla kaldırıldığı ameliyatlardan sonra görülür ve düzeltilmesi zordur.  Erkeklerde burun ucunun fazla kaldırılması ise erkeğe feminen, kadınsı bir görünüm kazandırır ve yine hiç istenmeyen bir durumdur.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyathane koşullarında lokal veya genel anestezi altında açık veya kapalı teknikle yapılır. Genellikle burnun diğer kısımlarına da müdahale etmek gerekir. Burun ucunun zamanla düşmemesi için burun ucuna kıkırdak destekler konur.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası burun ucunda gelişen ödem aylar içerisinde azalır ve ortalama bir yılda son halini alır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Latest posts by Prof. Dr. Cengiz Açıkel (see all)

22 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir