fbpx
Vücut Estetiği Hakkında

Karın ve Bel Estetiğiyle İlgili Her Şey

Doğumlar ve kilo alıp verme gibi süreçlerin sonrasında karın ve bel bölgesinde bir çok deformasyon ortaya çıkar. Bölgesel yağlanma, karın kaslarında gevşeme ve bombeleşme, karın derisinde sarkma bunlardan bazılarıdır.

Bu estetik sorunların giderilmesine yönelik karın estetiği ve bel estetiği şeklinde isimlendirebileceğimiz vücut şekillendirme operasyonları kullanılır. Bunların başında karın germe yani karın estetiği ve bel estetiği ve liposuction yani yağ çekme operasyonu gelmektedir.  Bu ameliyatlara geçmeden önce yapılabilecek ameliyatsız çözümler üzerinde durmak istiyorum.

Ameliyatsız Karın ve Bel Estetiği

Kilo Verme: Unutmayınız ki en sağlıklı ve en ucuz estetik yöntem kilo vermektir. Eğer vücut kitle endeksiniz normalin üzerinde ise aşağıda bahsedeceğim cerrahi olan veya olmayan yöntemlerin hiçbiri sizin için uygun değildir. Karın germe veya liposuction gibi estetik ameliyatlar bir kilo verme yöntemi değildir. Obez kişilerde uygulanan bu tür estetik operasyonlarda komplikasyon riski yüksektir ve başarılı bir estetik sonuç almak zordur.

Vücut kitle endeksiniz normal sınırlarda olmasına rağmen göbek ve bel kısımlarında bölgesel yağ toplanmaları olabilir. Bu durumda diğer bölgesel zayıflama yöntemlerini düşünebilirsiniz. Karın ve bel estetiği ameliyatı ise ameliyat dışı yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda devreye girmekte ve daha kalıcı ve öngörülebilir sonuçlar elde edilmektedir.

Spor: Düzenli yapılan spor ve konunun uzmanları gözetiminde yapılacak olan pilates gibi egzersiz programları çok yararlıdır. Spor hem bölgesel zayıflamaya yardımcı olacak hem karın kaslarını sıkılaştıracak hem de psikolojik olarak sizi daha üst seviyelere taşıyacaktır.

Bölgesel Zayıflama Aletleri: Deri altına herhangi bir şekilde giriş yapmadan sadece cilt üzerinden sıcak, soğuk, ultrasonik dalga, radyofrekans dalgaları veya lazer ışını uygulanabilir. Bu şekilde cilt altındaki yağ hücrelerini parçalama (lipoliz) ve cildin bağ dokusunu sıkılaştırmaya yönelik cihazlar vardır. Soğuk lipoliz, “Exilis Elite” veya “SculpSure” gibi cihazlar bunlara örnektir.

Hafif olgularda, cihazın özelliklerine hâkim bir doktor gözetiminde yapıldığında bir miktar zayıflama ve sıkılaşma mümkündür. Ancak, bu tür cihazların etkinliği ve etkisinin kalıcılığı konusu çok tartışmalıdır ve farklı sonuçlar ileri sürülmektedir. Diğer taraftan karın derisi gevşek olan kişilerde deri altındaki yağ dokusu eridikçe deri yeterince büzülmeyeceği için deri sarkmaları daha da belirgin hale gelebilmektedir.

Kimyasal Lipoliz- Mezoterapi: Ciltaltı yağ dokusuna fosfatidilkolin veya deoksikolat vb. maddeler enjekte ederek yağ hücrelerinin parçalanması ve vücut tarafından emilerek atılmasını hedefleyen bir yöntemdir.

Lazer Lipoliz: Yukarıda bahsettiğim gibi sadece cilt üzerine uygulanan bir cihaz tarafından lazer ışını verilmesi ile yapılan lipoliz yöntemine “Noninvaziv lazer lipoliz” denir. “Minimal invaziv lazer lipoliz” ise lokal anestezi altında cilde yapılan 1-2 mm’ lik bir kesiden ciltaltı yağ dokusu bölgesine ince bir lazer probu sokulması ve bu prob aracılığıyla verilen lazer ışını ile yağ hücrelerinin kontrollü olarak ısıtılması ve eritilmesi yöntemidir.

Bu yöntemde ısıtılan eritilen yağ hücreleri dışarıya alınmaz, vücut tarafından emilmesi ve atılması beklenir. Bir seansta tedavi edilebilen alan oldukça sınırlıdır.

Estetik Cerrahi Yöntemleri

Karın ve bel bölgesindeki bölgesel yağ birikimlerinin giderilmesi, gevşemiş karın kaslarının sıkılaştırılması ve deri sarkmalarının giderilmesinde en etkili ve kalıcı sonuçlar karın germe ve liposuction gibi karın estetiği ve bel estetiği amaçlı estetik cerrahi ameliyatları ile alınmaktadır. Tekrar vurgulamak isterim ki bu tür cerrahi girişimler bir kilo verme yöntemi değildir. Bu tür ameliyatlardan önce kilo verilmeli ve vücut ağırlığı normal sınırlara çekilmelidir. Ek olarak, adaylar bedensel ve ruhsal sağlık sorunu yaşamıyor olmalıdırlar.

Karın ve bel estetiği ameliyatı öncesi estetik plastik cerrahi uzmanı ile yapılacak olan ön görüşmede estetik cerrahi yöntemlerine uygun aday olup olmadığınız değerlendirilirken sizin için en uygun yöntem de belirlenir.

Karın ve Bel Estetiğinde Hangi Ameliyat En Uygun?

Hangi estetik operasyonun daha uygun olduğu belirlenirken bir çok faktör göz önüne alınır. Karın ve bel bölgesindeki yağ birikiminin karakteri incelenir ve karın ve bel estetiği için doğru cerrahi yöntem belirlenir. Bu bölge derisinin sıkılığı (elastikiyeti) ve deri sarkmasının derecesi ve yerleşimi değerlendirilir.  Karın kaslarının gevşeklik derecesi göz önüne alınır.

Karın Derisinde Sarkma Yok, Bölgesel Yağ Birikimi Var: Karın ve bel bölgesindeki derinin fazla gevşek ve sarkık olmadığı ancak bu bölgelerde bölgesel yağ toplanmalarının olduğu durumlarda öncelikle tercih edilen yöntem liposuction’dır. Yağ çekme olarak da bilinen bu yöntemde cilde yapılan küçük kesilerden cilt altına sokulan ince kanüller kullanılarak vakum yardımı ile fazla yağ dokusu vücut dışarısına alınır. Böylelikle, bu bölgelerdeki yağ hücre sayısı kalıcı olarak azaltılmış olur. İleride tekrar kilo alınsa dahi hücre sayısı artmaz.

Ameliyatsız lipoliz yöntemlerine göre liposuction yöntemi ile hem daha fazla bölge tedavi edilebilir hem de daha fazla yağ bir seansta alınmış olur. İşlem sonrasında kullanılan korsenin de yardımı ile deride sıkılaşma ve bölgesel sıkılaşma gerçekleşir. Klasik liposuction yönteminin yanı sıra lazer veya ultrasonik dalgaların da kullanıldığı farklı liposuction yöntemleri vardır. Liposuction yöntemi ile ilgili detaylı bilgileri sitemin ana menüsünde vücut estetiği başlığı altında bulabilirsiniz.

Karın Derisinde Sarkma ve Karın Kaslarında Gevşeme Ön Planda: Karın germe ameliyatı ile karın kasları sıkılaştırılır ve fazla deri çıkartılarak daha düz bir karın elde edilir. Eğer karın derisindeki gevşeklik ve sarkma hem göbek üstü hem de göbek altı bölgesinde ise tam karın germe operasyonu yapılır. Bu operasyonda göbek deliği yeniden oluşturulur. Eğer karın derisindeki fazlalık özellikle göbek altı bölgesi ile sınırlı ise mini karın germe ameliyatı daha doğru bir çözüm olacaktır. Karın ve bel estetiği standart bir ameliyat değildir; deformasyonun boyutuna ve yerleşimine göre farklı cerrahi teknikler uygulanmaktadır.

Bu yöntemde daha kısa bir kesi yapılarak sadece göbek altında kalan kaslar sıkılaştırılır ve fazla deri çıkartılır. Karın germe ameliyatı ile ilgili detaylı bilgileri sitemin ana menüsünde vücut estetiği başlığı altında bulabilirsiniz.

Karın Derisinde Sarkma ve Bölgesel Yağ Birikimi Birlikte: Karın kaslarındaki sarkmanın yanı sıra bel bölgelerinde lokalize yağ toplanmaları da mevcut ise, karın germe ameliyatı ile birlikte bel kısımlarına liposuction uygulanır. Eğer deri fazlalığı sadece göbek altı kısımda ise, mini karın germe yapılırken göbek üstü bölgeye de liposuction uygulanabilir.

Karın Derisinde Hem Sarkma Hem Yağ Toplanması Var: Bu durumda iki farklı yol izlenebilir. Bir tanesi fazla derinin çıkartılması yani karın germe ameliyatı ve aynı seansta geride kalan karın derisine de liposuction yapılarak daha da inceltilmesidir. Diğer yaklaşım ise önce sadece karın germe yapılması ve karın derisi iyileştikten sonra ikinci bir operasyonla bu bölgeye liposuction yapılmasıdır.

Karın derisine aynı anda hem liposuction hem germe yapıldığında komplikasyon riskinin daha yüksek olması nedeniyle estetik plastik cerrahi uzmanının deneyimi ve kişisel tercihi belirleyici olmaktadır.

Karın germe ve liposuction için en iyi mevsim hangisidir?

Her iki ameliyat sonrasında da 4-6 haftalık bir korse kullanma ve iyileşme süreci söz konusudur. Hem sıcak havalarda korsenin terletmesi hem de yazın sportif faaliyetler açısından yoğun bir dönem olması nedeniyle söz konusu ameliyatların genellikle yaz mevsimine girilmeden yapılması tavsiye edilir. Ancak, istenildiği taktirde yaz mevsiminde de bu ameliyatların yapılmasında bir sakınca yoktur.

Kaynakça

  1. Abdominoplasti

2 Yorum

  1. Hamile kalmadan önce çok zayıf olduğum için göbek deliğinin üstünde bir sarkma meydana geldi. Bu operasyon için yaklaşık bir fiyat bilgisi alabilir miyim ?

    1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu