Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Meme Estetiği

Hamilelik, süt verme, sık kilo alıp verme, yaşlanma, menapoz gibi nedenlerle meme dokusunu göğüs ön duvarına bağlayan bağlar gevşer ve sıklıkla meme hacminde de bir azalma olur. Meme derisi bol kalır ve meme başında sarkma meydana gelir.

Yandan bakıldığında meme başı ve aşağısındaki meme dokusunun memenin göğüs ön duvarı ile birleştiği meme altı kıvrımı ile olan ilişkisine göre sarkmanın derecesi tayin edilir. Normalde meme başı meme altı kıvrımının daha yukarısında olmalıdır. Meme başı meme altı kıvrımından aşağıya sarkma derecesine göre hafif, orta ve ileri derecede sarkma (pitoz) dan söz edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme başı ile köprücük kemiği veya iman tahtası (sternum) çentiği arasındaki mesafe de (normalde ortalama 21 cm dir) sarkmanın derecesini gösteren ölçümlerdendir.

Sarkmış bir memenin hacmi normal, normalden fazla veya normalden az olabilir. Hacim normalden fazla ise meme küçültme ameliyatı yapılır. Normal hacimli memelerde sadece meme başının çevresindeki fazla deri çıkartılarak meme başı olması gereken yere getirilir. Küçük hacimli ve sarkık memelerde ise hem meme protezi ile büyütme hem de meme dikleştirme ameliyatı (Meme Toparlama) yapılır. Bu iki işlem aynı seansta yapılabildiği gibi ayrı seanslarda da yapılabilir.

Meme büyütme ve meme dikleştirme işlemlerinin aynı seansta yapılması deneyim gerektirir. Meme başının kan dolaşımında bozulma olabilir. Kullanılacak meme protezinin büyüklüğünü doğru belirlemek ve meme derisinin bu proteze göre ayarlanması kritik önem taşır.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Amaçları

 • Meme ucu ve çevresindeki halkanın yukarıya çekilmesi
 • Meme derisindeki fazlalığın azaltılması
 • Meme şeklinin daha estetik hale getirilmesi
 • Meme hacmini korumak veya artırmak

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde Meme hastalıkları yönünden değerlendirme yapılmalıdır. Birinci derece yakınlarda meme kanseri öyküsü, memede daha önce tespit edilen kitleler gibi risk faktörü taşıyanlar veya 35 yaş üstünde olanlar mamografi ve ultrasonografi ile değerlendirilmelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Çok sınırlı müdahaleler lokal anestezi ile yapılabilir.
Ameliyat süresi yapılacak işleme göre 1-3 saattir.

Hafif dereceli sarkmalar:

Meme başı çevresinden deri parçası çıkartılır, yarımay veya daire şeklinde bir iz kalır. Eğer meme hacmi küçük ve sarkma hafif ise sadece meme altına meme protezi yerleştirmek sureti ile meme büyütülmesi sorunu çözer, cilt çıkarmak gerekmez.

Orta dereceli sarkmalar:

Meme başı çevresinden dairesel veya eliptik cilt çıkartılır. Memenin alt kısmında fazlalık ve yayvanlık varsa toparlamak için bu bölgeden de cilt çıkartılır; meme başının altında aşağıya doğru uzanan ek bir iz oluşur.

İleri derecede sarkmalar:

Meme başı çevresi ve altında düz bir hat şeklinde veya ters-T şeklinde iz kalacak şekilde ameliyat teknikleri kullanılır. Ameliyat bitiminde meme içerisinde kan toplanmasını önlemek için drenler konur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatından 4-6 saat sonra ayağa kalkılır, ağızdan beslenmeye geçilir.
Bir gece hastanede kalınır.
Ertesi gün veya 1-2 gün sonra drenler çekilir.
3 ay süre ile balensiz özel sütyen kullanması önerilir.
Dikişler 5. gün alınır ve banyo yapılabilir.
Kesi hatları ten rengine dönene dek güneşten korunmalıdır.
Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ameliyat izleri son halini ortalama bir yılda alır; gittikçe ten rengine döner.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Süt Verme

Meme dikleştirme ameliyatında süt bezleri ve kanalları büyük oranda korunduğu için süt verme sorunu yaşanmaz.

Meme Dikleştirme (Meme Toparlama) konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

8 yorum

 • Merhabalar 24 yasindayim bekarım liseden bu yana cok fazla kilo alip verdigim icin vucudumun goguslerimin derisi inanılmaz sarkık ne yaptiysam duzelmedi bacak kalca kol her yerim sarkık ama en cok rahatsiz oldugum göğüslerim ve bu beni ciddi anlamda rahatsiz ediyor ilk muayeneniz ücretli midir ucretliyse ne kadar bi de 95 beden kullaniyorum ama içi boş full deri gibi yani kücültme de gerekir mi yoksa deri toplandıktan sonra normal hacime gelecek mi diklestirmeyle beraber fiyat araliğini yazarsaniz sevinirim iyi gunler tesekkurler

  • Merhaba Arzu Hanım, mail bilginizden size detaylı bilgi vermek için ulaşmaya çalışıyoruz. Lütfen kontrol ediniz. Size ulaşmaması durumunda 05358752020 numaralı WhatsApp hattımızla da iletişime geçebilirsiniz.

 • Merhaba benim 25 kilo vermem le birlikte vücudumun bazı bölgelerinde sarkmalar meydana geldi bunlardan biri göğsüm diyeride popo ve iç bacaklar bunun için kalan yağ dokularını aldırıp diyer bölgelere enjekte ettirip daha dolgun ve ameliyatsız olmasını tercih ediyorum bu şekilde olurmu yoksa memedeki sarkma ve çatlak izlerini sadece meme dikleştirme operasyonuylamı eski formuna kavuştura biliriz?

 • merhabalar ben dikleştirme amaleyatı olmak istiyorum sarkık boyuma göre biraz büyük ama bu beni rahatsız etmiyor sadece sarkık toparlanmasını istiyorum ama korkuyorm emzirmeden 24 yaşındayım 7 ay sonra düğünüm var ozmana kadar iyileşirmi hemen olablirmiyim :(

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba, iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçerseniz size daha sağlıklı bir yorum yapabiliriz. Muayene olmak için randevu talebi de oluşturabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 • 21 yasındayım gögüs ölçüm 90beden ve cıkmaya basladıgı dönemden beri oldukca sarkık dikleştirme gerekirse küçültme istiyorum ana henüz evlenmedim bu ilerki yaşamımda sorun olurmu emzirmede fln cvbınıxı bekliyorum

 • Merhaba,

  en yakın zamanda görüşmek isterim.
  Meme dıkleştirme ve liposuccion için.
  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir