Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme, Göğüs Dikleştirme, Mastopeksi, Göğüs Toparlama

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Hamilelik, süt verme, sık kilo alıp verme, yaşlanma, menapoz gibi nedenlerle meme dokusunu göğüs ön duvarına bağlayan bağlar gevşer ve sıklıkla meme hacminde de bir azalma olur. Meme derisi bol kalır ve meme başında sarkma meydana gelir.

Yandan bakıldığında meme başı ve aşağısındaki meme dokusunun memenin göğüs ön duvarı ile birleştiği meme altı kıvrımı ile olan ilişkisine göre sarkmanın derecesi tayin edilir. Normalde meme başı meme altı kıvrımının daha yukarısında olmalıdır. Meme başı meme altı kıvrımından aşağıya sarkma derecesine göre hafif, orta ve ileri derecede sarkma (pitoz) dan söz edilir.

Meme başı ile köprücük kemiği veya iman tahtası (sternum) çentiği arasındaki mesafe de (normalde ortalama 21 cm dir) sarkmanın derecesini gösteren ölçümlerdendir.

Sarkmış bir memenin hacmi normal, normalden fazla veya normalden az olabilir. Hacim normalden fazla ise meme küçültme ameliyatı yapılır. Normal hacimli memelerde sadece meme başının çevresindeki fazla deri çıkartılarak meme başı olması gereken yere getirilir. Küçük hacimli ve sarkık memelerde ise hem meme protezi ile büyütme hem de meme dikleştirme yapılır. Bu iki işlem aynı seansta yapılabildiği gibi ayrı seanslarda da yapılabilir.

Meme büyütme ve meme dikleştirme işlemlerinin aynı seansta yapılması deneyim gerektirir. Meme başının kan dolaşımında bozulma olabilir. Kullanılacak meme protezinin büyüklüğünü doğru belirlemek ve meme derisinin bu proteze göre ayarlanması kritik önem taşır.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Amaçları

 • Meme ucu ve çevresindeki halkanın yukarıya çekilmesi
 • Meme derisindeki fazlalığın azaltılması
 • Meme şeklinin daha estetik hale getirilmesi
 • Meme hacmini korumak veya artırmak
Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi
Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme hastalıkları yönünden değerlendirme yapılmalıdır. Birinci derece yakınlarda meme kanseri öyküsü, memede daha önce tespit edilen kitleler gibi risk faktörü taşıyanlar veya 35 yaş üstünde olanlar mamografi ve ultrasonografi ile değerlendirilmelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Çok sınırlı müdahaleler lokal anestezi ile yapılabilir.
Ameliyat süresi yapılacak işleme göre 1-3 saattir.

Hafif dereceli sarkmalar:

Meme başı çevresinden deri parçası çıkartılır, yarımay veya daire şeklinde bir iz kalır. Eğer meme hacmi küçük ve sarkma hafif ise sadece meme altına meme protezi yerleştirmek sureti ile meme büyütülmesi sorunu çözer, cilt çıkarmak gerekmez.

Orta dereceli sarkmalar:

Meme başı çevresinden dairesel veya eliptik cilt çıkartılır. Memenin alt kısmında fazlalık ve yayvanlık varsa toparlamak için bu bölgeden de cilt çıkartılır; meme başının altında aşağıya doğru uzanan ek bir iz oluşur.

İleri derecede sarkmalar:

Meme başı çevresi ve altında düz bir hat şeklinde veya ters-T şeklinde iz kalacak şekilde ameliyat teknikleri kullanılır. Ameliyat bitiminde meme içerisinde kan toplanmasını önlemek için drenler konur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Göğüs dikleştirme ameliyatından 4-6 saat sonra ayağa kalkılır, ağızdan beslenmeye geçilir.
Bir gece hastanede kalınır.
Ertesi gün veya 1-2 gün sonra drenler çekilir.
3 ay süre ile balensiz özel sütyen kullanması önerilir.
Dikişler 5. gün alınır ve banyo yapılabilir.
Kesi hatları ten rengine dönene dek güneşten korunmalıdır.
Göğüs dikleştirme ameliyat izleri son halini ortalama bir yılda alır; gittikçe ten rengine döner.

Meme Dikleştirme ve Süt Verme

Meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatında süt bezleri ve kanalları büyük oranda korunduğu için süt verme sorunu yaşanmaz.

Meme Estetiği
Meme Büyütme
Meme Küçültme

Meme Ucu Estetiği
Asimetrik Meme
Erkek Meme Estetiği

Meme Dikleştirme, Göğüs Dikleştirme, Meme Toparlama, Göğüs Toparlama konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel Sky Türk TV’de Meme Estetiği hakkında bilgi veriyor. İzlemek için tıklayınız.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Meme Dikleştirme, Göğüs Dikleştirme, Meme Toparlama, Göğüs Toparlama

Meme Dikleştirme Sık Sorulan Sorular

Göğüsler Neden Sarkar?
Meme Dikleştirme Ameliyatının Amaçları
Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi
Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası
Meme Slikonunun Büyüklüğü
Meme Slikonunun Yapısı
Meme Slikonunun Şekli
Meme Slikonunun Ömrü
Meme Dikleştirme ve Süt Verme

26 Temmuz 2016


Meme Dikleştirme
Puanlama:
17 Ağustos 2018

3 yorum

 • merhabalar ben dikleştirme amaleyatı olmak istiyorum sarkık boyuma göre biraz büyük ama bu beni rahatsız etmiyor sadece sarkık toparlanmasını istiyorum ama korkuyorm emzirmeden 24 yaşındayım 7 ay sonra düğünüm var ozmana kadar iyileşirmi hemen olablirmiyim :(

 • 21 yasındayım gögüs ölçüm 90beden ve cıkmaya basladıgı dönemden beri oldukca sarkık dikleştirme gerekirse küçültme istiyorum ana henüz evlenmedim bu ilerki yaşamımda sorun olurmu emzirmede fln cvbınıxı bekliyorum

 • Merhaba,

  en yakın zamanda görüşmek isterim.
  Meme dıkleştirme ve liposuccion için.
  Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir