Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Yayınlanma Tarihi: 22 Temmuz 2012 Güncellenme Tarihi: 7 Nisan 2020 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

doğal burun estetiğiÜlkemizde en sık yapılan estetik operasyonların başında gelen estetik burun ameliyatında amaç yüzün diğer ögeleri ile uyumlu, ilk bakışta gözü tırmalamayan diğer bir deyişle doğal görünümlü ve aynı zamanda güzel bir burun elde etmektir.

Burun estetiğinde burnun doğal mı yoksa yapay mı olduğu milimetrik değişimlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarla burnun kendi içerisinde ve çevresindeki yapılarla olan ilişkisi, açıları ve oranları belirlenmiştir. Bu oran ve açılara sadık kalındığında ortaya doğal görünümlü bir burun çıkar. Diğer taraftan olması gerektiğinden biraz fazla kaldırılmış bir burun ucu veya biraz fazla törpülenmiş bir burun sırtı “ameliyat edilmiş burun” görünümüne neden olur ve bakışları üzerine toplar.

Oldukça deneyim gerektiren burun estetiğinde başarının sırrı ameliyat öncesi doğru ve dikkatli bir analizi takiben bir ameliyat planı çizmek ve bu planı ameliyathanede uygun cerrahi teknikleri kullanarak hayata geçirmekte yatar.

Doğal burun estetiği fiyatı almak için form doldurabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçerek muayene olabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatını Kim Yapmalı?

Burun Estetiğini, uzmanlık gerektiren bir operasyon olduğu için Plastik Cerrah ve Estetik Cerrah tarafından yaptırılmalıdır. Ayrıca bu alanda birçok operasyona imza atmış, deneyimli bir Cerrah tarafından gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Halk arasında doğal burun estetiği yapan profesörler vb tanımlamalar yapılmaktadır.

Rinoplasti Burun Ameliyatı Niçin Zordur, Eğitim ve Deneyim Gerektirir?

Burun yüzün ortasında yer alır ve yüz görünümünde kritik rol oynar. Burun ameliyatının diğer estetik ameliyatlara oranla hata payı çok düşüktür. İyi ve kötü sonucu milimetreler belirler. Her şey yolunda gittiğinde dahi kişinin ve çevresinin yeni görünümünü benimsemesi zaman alır.
Estetik burun ameliyatının başarısı için ameliyat öncesi doğru analiz ve planlama yapılmalı, ameliyat esnasında planlanan değişimler doğru teknikler kullanılarak gerçekleştirilmeli ve ameliyat sonrası yara iyileşme döneminde de ek sorunlar yaşanmamalıdır. Tüm bu aşamalardan sorunsuz geçmek için doktor yeterince eğitimli ve deneyimli olmalı, olası sorunları ve sonuçları öngörebilmelidir. Diğer taraftan doktorun kontrol edemediği burun derisinin yapısı, hastanın yara iyileşme özellikleri ve ameliyat sonrası önerilere uyması da çok önemlidir.
Bariz ameliyat hatalarını bir kenara bırakırsak, estetik burun ameliyatından memnun olmayan çoğu hastanın burun görünümünde ciddi sorunların olmadığı ancak hastanın ameliyat sonrası süreçten ve sonuçtan farklı beklentiler içinde olduğu ve sonucu kabullenecek ruhsal yapıda olmadığı görülmektedir.Ameliyat olmak isteyen hastaların bu tür eğilimlerinin belirlenmesi ve ameliyatların reddedilmesi bilgi ve deneyim birikimi gerektirmektedir.

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

Rinoplasti İçin Uygun Adayların Özellikleri

 • Ruhsal olarak olgun ve dengeli
 • Burnunda belirgin bir şekil bozukluğu var
 • Şekil bozukluğu yanında solunum problemi de var
 • Beklentileri gerçekçi: mükemmeli aramayan, daha iyi görünüme razı
 • Pozitif kişiliği var, iyimser, çevresi ile iyi geçinir

Rinoplasti İçin Uygun Olmayan Adayların Özellikleri

 • Burun şeklinde çok hafif bir bozukluk var veya yok
 • Burnundaki şekil bozukluğunu aşırı abartır
 • Burnundaki şekil bozukluğunu tam olarak belirtemez
 • Ameliyat olup olmamak konusunda kararsızdır
 • Narsistik kişiliğe sahiptir, mükemmeli ister
 • Sosyal ve duygusal ilişkilerinde sorunludur
 • Ameliyat sonrasında yaşam biçiminde ciddi değişimler bekler
 • Sorunlarından dış görünümünü sorumlu tutar
 • Daha önceki doktorlarını suçlar
 • Şüpheci davranışlar sergiler

Burun Estetiği için Yaş Sınırı Nedir?

Burun Estetiği Estetiği yaşı, erkeklerde 18, kadınlarda ise 17 olarak kabul edilir. 18 yaşından küçük kadın adayların ebeveynleri ile muayeneye gelmesi önerilir. Burun dokularının erişkin boyutlarına gelmesini beklemenin yanı sıra, kişinin psikolojik olarak yeterli olgunluğa erişmesi de önemlidir.

Yüzünde kalıcı bir değişiklik yapılacak kişinin bu değişikliğe ruhsal olarak hazır olması, ameliyattan beklentilerinin gerçekçi olması ve ameliyat sonrası yeni görünümüne kolayca uyum sağlaması için psikolojik olarak belirli bir olgunluğa ve dengeye ulaşmış olmasında yarar vardır. Diğer taraftan bazı özel durumlarda, kişinin psikolojisini ve sosyal davranışlarını ciddi şekilde etkileyen belirgin burun şekil bozuklukları ve solunum problemleri daha erken yaşlarda da tedavi edilebilmektedir. Dr. Chauhan ve arkadaşları yaşları 13-19 arasında değişen, estetik ve fonksiyonel burun sorunları olan, 30 hastaya rinoplasti ameliyatı uygulamış ve burun şeklindeki ve solunumdaki düzelmenin hastaların psikolojilerini ve yaşam kalitelerini olumlu yönde etkilediğini bildirmiştir. (Chauhan N, Warner J, Adamson PA. Adolescent Rhinoplasty: Challenges and Psychosocial and Clinical Outcomes. Aesthetic Plast Surg. 2010 Mar 24.)

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi uygulandıktan sonra burun içerisi ve etrafı antiseptik solüsyonla temizlenir. Burun içi ve dışına kanamayı azaltıcı enjeksiyonlar yapılır. Ameliyatın süresinden daha önemlisi cerrahın planladığı değişiklikleri yapması ve ameliyattan yapabileceğinin en iyisini yaptığı duygusu ile çıkması önemlidir. Bazen ameliyat esnasında bazı işlemler tekrar tekrar denenerek en iyi sonucu yakalamak önemlidir. Ameliyat sonunda burun üzerine, ödemi ve kanamayı kontrol etmek, buruna yeniden verilen şekli muhafaza etmek amacıyla plastik veya alçı kalıp konur. Burun içerisine ise, yapılan ameliyatın niteliğine ve cerrahın tercihine göre, normal tampon veya içinden hava geçişine izin veren silikon tamponlar konur. Bazen de burun içerisine hiç tampon konmaz.

Rinoplasti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kullanılan tekniğe, yapılacak olan ameliyatın karmaşıklık durumuna göre burun ameliyatı ortalama 1.5-2 saat sürer. Ameliyatın süresinden daha önemlisi cerrahın planladığı değişiklikleri yapması ve ameliyattan yapabileceğinin en iyisini yaptığı duygusu ile çıkması önemlidir.

Burun Estetiği, kapalı teknik ve açık teknik olarak 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Burun Estetiği için hangi tekniğin kullanılacağına hasta ve uzman doktorun gerçekleştireceği kapsamlı muayene sonrasında karar verilir.

Açık Teknik ve Kapalı Teknik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Burun Estetiği teknikleri olan açık ve kapalı teknik, ameliyat yapılışı açısından farklılık oluşturuyor. Kapalı teknikte sadece burun içerisinde yapılan kesilerle müdahale edilebilmektedir. Açık teknik ise burun içerisindeki kesiklerin yanında burun kıkırdaklarına da müdahale edilmekte ve şekil verilebilmektedir.

Burun Ameliyatları Hangi Koşullarda Yapılmalıdır?

Burun ameliyatları tam teşekküllü ve steril ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında yapılmalıdır. Buruna küçük, kısmi müdahaleler lokal anestezi altında yapılabilir.

Burun Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun Estetiği öncesindeki en önemli evre hasta doktor ilişkisinin açık ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Bu aşamadaki muayenelerde hasta isteklerini doktora belirtmeli ve operasyon öncesinde her detay konuşulmalıdır. Ayrıca hastanın kullandığı devamlı ilaçlar var ise doktora bildirilmesi gerekir. Ameliyat sonrası mutsuz olan hastaların çoğu farklı beklentiler içinde olan ve ruhsal olarak böyle bir değişime hazır olmayan hastalardır. Tercihen kişinin farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları üzerinde konuşulmalı ve sorunlu bölgeler tanımlanmalı, yapılacak işlemler belirlenmelidir.

Ameliyat öncesi dönemde ameliyat adayının zihnindeki tüm sorular sorulmuş ve tatminkâr yanıtlar alınmış olmalıdır. Özellikle ameliyat sonrası dönem, ameliyatın riskleri ve olası komplikasyonları konusunda yazılı onam formu doktordan talep edilmelidir. Onam formu aceleye getirilmeden, planlanan ameliyat gününden daha önce dikkatle okunmalı ve anlaşılmalıdır. Rinoplasti ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken durumlar, kullanılmaması gereken ilaçlar ve bitkisel preparatlar özellikle konuşulmalıdır.

Rinoplasti ile Neler Tedavi Edilebilir?

Rinoplastide burnun şekli değiştirilirken burun fonksiyonlarına zarar vermemek ve hatta varsa solunum problemlerini de düzeltmek önemlidir.

Rinoplasti ameliyatında estetik ve fonksiyonel açıdan başarılı sonuç; kişinin yüzü ile uyumlu, doğal görünen ve rahat nefes alıp verilebilen bir burun olarak tanımlanabilir. Bu amaçla burun içi ve dışındaki birçok yapının şeklinin, konumunun ve çevresindeki diğer yapılarla olan ilişkilerinin değiştirilmesi gerekir. Burun sırtındaki kemer burun-alın kemiği ve burun-dudak arasındaki açılar, burun uzunluğu, burun ucu yüksekliği, burun sırtındaki estetik hatlar, burun ucunun yapısı, burun deliklerinin yapısı ve genişliği, burun kanatlarının yapısı, solunum işlevine yardımcı olan kıkırdakların yapısı ve konumu, burun kanatları ile burun orta kısmı arasındaki ilişki düzeltilebilmektedir. Tüm bu değişiklikleri yaparken burundan nefes alma gibi çok önemli bir fonksiyonu da aynı titizlikle korumak hatta iyileştirmek gerekmektedir. Bu amaçla burundan nefes alma sorunlarına yol açabilen burun içi eğrilikler (septum deviasyonu) ve burun içi etlerin (konka) aşırı büyümesi de aynı seansta tedavi edilmektedir.

Burun Estetiği ile Nefes Alma Problemlerim de Çözülür Mü?

Burun Estetiği ile nefes alma sorunlarını aynı operasyonda gidermek mümkündür. Aynı operasyon sırasında önce burnun fonksiyonel yapısı düzeltilir, daha sonra da kişi estetik dokunuşlar istiyorsa eğer bu görünüm sağlanabilir. Bu şekilde tercih edilen Burun Ameliyatları oldukça yaygındır.

Burun Estetik Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Deviasyon burun ameliyatı gibi burun estetik ameliyatlarının en büyük riski hastanın istediği görünüme kavuşamamasıdır. Bunun nedenleri arasında ameliyat öncesinde gerçekleştirilen muayenelerde açık ve sağlıklı yorum yapılmaması gösterilebilir. Doktor tarafından hastaya olası görünüm ile ilgili bilgi verilmesi gerekir. Burun Estetiği sonrasındaki istenmeyen sonuçlar ayrıca alanında uzman olmayan kişilerce gerçekleştirlen operasyonlardan sonra görülmektedir.

İstenilen Yüz Şekline Ulaşmak için Burun Estetiği Dışında Farklı Estetik Ameliyatlara da İhtiyaç Olabilir Mi?

Bazen, istenilen estetik sonuca ulaşmak için burnun şekil ve fonksiyon bozukluğunun düzeltilmesi yanında burunla komşu olan diğer yüz bölümlerine de müdahale etmek gerekmektedir. Örneğin normalden daha az gelişmiş olan elmacık kemikleri, alt çene ve hatta alın kemikleri burnu olduğundan daha büyük göstermektedir. Bu bölgelerin, yağ dolgusu veya protez (implant) yerleştirme gibi ek işlemlerle, dolgunlaştırılması sadece buruna değil tüm yüze daha dengeli ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Burun ameliyatı öncesi değerlendirmede yukarıda sözü edilen tüm yapılar, oranlar, açılar yüzün tamamı ile birlikte değerlendirilmeli ve ameliyat öncesi planlama yapılmalıdır. Gerek ameliyat öncesi planlama gerekse yapılması istenilen değişimlerin doğru teknik ve beceri ile uygulanması ise üst düzey eğitim ve deneyim gerektirmektedir.

Burun Estetiği Sonrası

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Ameliyattan uyanıldığında sakin olunmalı, ağızdan nefes alınmalıdır. Dudak kurumasına karşı dudak nemlendiricisi kullanılmalıdır.
 • Baş mümkün olduğunca orta hatta tutulmalı, sağa-sola çevrilmemelidir.
 • Baş yüksekte yatılmalı ve ödem ve kanamayı azaltmak için soğuk uygulama yapılmalıdır.
 • Burundan ve ağızdan bir miktar kan sızması normaldir; ilk 24 saat boyunca bu sızıntı gittikçe azalacak ve rengi kırmızıdan açık pembeye dönecektir. Sızıntı bir kaç gün daha devam edebilir.
 • Ameliyat sonrası 4-6 saat sonra ağızdan sıvı gıda alımına başlanır ve ayağa kalkılmasına izin verilir.
 • Kanamayı artırmamak için, sakin bir ortamda ve baş yüksekte yatarak istirahat edilmeli, çok konuşulmamalıdır. Tuvalette ıkınmamaya özen gösterilmelidir.
 • Göz çevresinde bir miktar şişlik ve morarma olacaktır. Bu şişlik ilk 3 gün maksimum düzeye çıkacak ve sonra hızlı bir şekilde inmeye başlayacaktır.
 • Burun içerisinde tamponlar alındıktan sonra nezle gibi bir tıkanıklık olacaktır; açılması bir hafta içerisinde yavaş yavaş olacaktır. Koku alma duyusu da yavaş yavaş dönecektir. Burun içerisi son halini yaklaşık 6 hafta sonra alacaktır.
 • Genellikle ilk 24 saat hastanede geçirilir.
 • Ameliyat ertesi hastaneden çıkmadan önce varsa burun tamponları çekilir.
 • Burun içerisine evde bakım yapmak için tuzlu su ve antibiyotikli pomatlar yanında antibiyotik haplar reçete edilir.
 • İlk bir hafta aktif çalışmaması, ağır yük taşımaması, araba kullanmaması önerilir. Evde istirahat ve kısa yürüyüşler tavsiye edilir.
 • Bir hafta sonra burundaki bazı dikişler alınır. Burun sırtındaki bantlar ve atel değiştirilir.
  Hasta ameliyat sonrası ikinci hafta okul, iş ve sosyal yaşamına başlayabilir.
 • 10-14 gün sonra tüm bantlar ve atel alınmış olur.
 • Bantlar alındığında özellikle burun ucu olmak üzere burun hala şiştir ve bir miktar hissizdir. Doktorun öğreteceği masaj tekniği ödemin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • 6 Hafta süre ile gözlük kullanılmaz, burna darbe gelmesi muhtemel sporlardan ve ağır egzersizlerden kaçınılır. Lens kullanımında bir sakınca yoktur.
 • Burun derisinde renk değişiklikleri ve leke oluşumundan kaçınmak için ilk bir ay burna doğrudan güneş gelmemesine özen gösterilmelidir, yaz aylarında güneş koruyucu kullanılmalıdır.
 • BURUN SON ŞEKLİNİ 6-12 AY SONRA ALIR, sabırlı olunmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Tampon ve Kalıplar

Ameliyatta burnun kemik ve kıkırdak çatısı değiştirilerek burna yeni şekil verilir. Yeni şeklin verilmesi ve dokuların bu şekli muhafaza ederek iyileşmesi için burun dışına bantlar ve (alçı veya plastikten) kalıp konur. Bu bantlar ve kalıp aynı zamanda burnun aşırı şişmesi ve kanamasını da engeller. Burun içerisine, yapılan ameliyatın türüne, doktorun tercihine ve hastanın kanama durumuna göre, bazen hiç tampon konmaz. Özellikle septum denilen burnun ortasındaki kısma da müdahale edilmiş ise hem septumu orta hatta tutmak ve içerisine kan toplanmasını engellemek için hem de burnun diğer kısımlarından olan kanamayı kontrol etmek için burun içerisine tampon konur. Konulan tamponun niteliği ve alınma zamanını doktor belirler. Eskiden burna büyük tamponlar konur ve en az 3 gün tutulurdu. Günümüzde burun fonksiyonlarının bir an önce normale dönmesi için tamponlar 24 saat sonra alınmaktadır. Burundan nefes alımına olanak veren silikon tamponlar da sıklıkla bu amaç için tercih edilmektedir.
Burun üzerine uygulanan bantlar ve kalıplar genellikle 10-14 gün sonra alınır. Bu süre yapılan işleme ve hastanın özelliğine göre daha kısa veya uzun olabilir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası En Sık Görülen Komplikasyonlar Nelerdir?

Ameliyat sonrası erken dönemde kanama, enfeksiyon, burun derisinde dolaşım bozukluğu ve kısmi doku ölümü, dikiş malzemelerine, kullanılan bantlara ve pomatlara karşı allerjik reaksiyon görülebilir. Geç dönemde nadir görülen sorunlardan bazıları burun derisinde uzun süren şişlik ve sertlik, burunda uzun süren uyuşukluk veya ağrıdır. Burun derisinin altında dokunulduğunda hissedilen düzensizlikler olabilir, burun delikleri tam simetrik olmayabilir. Burun görünümü hastanın beklediği gibi olmayabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Morarma ve Şişlik Olur Mu?

Burun Estetiği sonrasında morarma ve şişlik oluşabilir ve bu durum son derece doğaldır. İyileşme sürecinin de başlangıcı olarak kabul edilir. Burundaki morarma kısa süre sonra kendisini normal görünüme hazırlayacak evreye geçecektir. Tüm bu aşamalar doktor tarafından takip edilmeli ve hasta tarafından karşılaşılan tüm sonuçların doktora iletilmesi gerekir.

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Düşer Mi?

“Ameliyat sonrası burun çok güzel görünüyordu ama daha sonra düştü” şeklinde yorumlara rastlanır. Ameliyat esnasında burun kıkırdakları olması gerekenden fazla çıkartılmış, burun ucu yeterince desteklenmemiştir, ancak oluşan problem ameliyat sonrası erken dönemde burun derisindeki şişlik nedeniyle fark edilmemiştir. Zaman içerisinde burundaki ödem gerileyip gerçek burun görünümü ortaya çıktıkça burun sırtı ve ucundaki yetersizlik de fark edilir hale gelmektedir.

Burun Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

Tüm yüz estetiği ameliyatlarında olduğu gibi burun estetiği sonrasında gözle görülür şekilde bir iz kesinlikle kalmaz. Burun Estetiğinin amacının estetik olarak ideale ulaşmak olduğundan iz kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple uzman doktor seçimi ayrı bir öneme sahiptir.

Burun Estetiği Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönersiniz?

Burun Estetiği Sonrasında ilk 24 saat hastanede geçirilir. İlk hafta içerisinde de burunda yer alan sargılar çıkarılır. Bu sürede kişi sosyal hayatına devam edebilir fakat burna gelebilecek darbelerden kesinlikle kaçınılması gerekir. Burunda yer alan tüm eklentilerin çıkarılması ise 15 günlük bir süreyi kapsar.

Burun Estetiği Sonrası Burun Son Halini Ne Zaman Alır?

Estetik burun ameliyatının diğer estetik ameliyatlardan en önemli farkı sonucun hemen ortaya çıkmamasıdır. Ameliyat sonrası burundan rahat nefes alamamanın yanı sıra yüzde oluşan şişlikler nedeniyle nispeten sıkıntılı bir süreç yaşanır. Burundaki bantlar ve atel çıkarıldığında burun son görünümünden çok uzaktır. Burundaki bariz sorunların düzeltildiği ilk bakışta görülebilir ancak burun genel olarak hala şiştir. Aynaya ilk bakıldığında karşılaşılan görüntünün burnun son hali olmadığı unutulmamalıdır. Bu dönemde aynada sık sık burnu incelemek, fotoğraflar çekmek ve milimetrik ölçümler yaparak sonuç hakkında karar vermeye çalışmak yanlıştır. Burun içi yaklaşık 6 haftada normale dönerken, burun görünümünde detayların ortaya çıkması ve burnun son halini alması 6-12 aylık bir süre almaktadır.

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Sertliği

Özellikle ilk 3 ay içerisinde burun derisindeki şişlik yavaş yavaş azalır, burun ucundaki sertlik yumuşamaya ve burun ucu incelmeye başlar. Burun-alın açısı ve burun-dudak açısı normale döner.
Ameliyat sonrası ilk haftalarda özellikle eski haline alışmış olan yakın çevreden farklı tepkiler ve eleştiriler olabilir; hasta psikolojik olarak bunlara hazır olmalı ve sonucu sabırla beklemelidir.

Burun Estetiği 1 Ay Sonrası

Estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme dönemi ortalama bir yıl sürmektedir. Ameliyat esnasında burun derisi kaldırılmış, altındaki kemik ve kıkırdak dokular yeniden şekillendirilmiş ve üzerine tekrar burun derisi kapatılmıştır. Ameliyatı izleyen haftalar ve aylar boyunca burun derisi ve altındaki yapılar arasında yeni bir yara iyileşmesi süreci başlamaktadır. Yara iyileşirken bağ dokusu hücreleri tarafından yeni kollajen sentezi yapılmaktadır. Yeni oluşan bağ dokusu kişinin yara iyileşme özelliklerine bağlı olarak normalden daha sert, daha fazla ve asimetrilere yol açabilecek kadar farklı olabilmektedir.

Burun estetiğinden 1 ay sonrası, yara iyileşme özelliklerinin ortaya çıkması ve müdahale edilebilmesi için kritik bir dönemdir. Bu dönemde masaj veya küçük doz kortizon enjeksiyonları ile normalden fazla gelişmekte olan bağ dokusu kontrol altına alınabilmektedir.

Burun ameliyatından 1 ay sonrası burun içerisi de kontrol edilmeli ve burun içerisinde delinme, burun etlerinde aşırı kabuklanma, yara iyileşme sorunları gibi komplikasyonlar açısından değerlendirilmelidir. Zamanında farkedilen küçük sorunlar daha fazla ilerlemeden uygun tedavilerle çözüme kavuşturulabilmektedir.

Burun Estetiği Fiyatları 2020

Burun estetiği ameliyatı standart bir ameliyat değildir ve ameliyat ücreti de her hasta için aynı değildir. Burun estetiği ameliyatı içerisinde burundan nefes almayı engelleyen diğer sorunlar da birlikte düzeltilebilir ve ameliyat ücreti değişir. Diğer taraftan, her bireyin burnundaki deformasyon aynı değildir ve düzeltilme işleminin zorluk derecesi de değişkenlik göstermektedir, bu nedenle burun estetiği ameliyat fiyatı da ona göre değişmektedir. Diğer taraftan, internet ortamında burun estetiği fiyatlarını ilan etmek etik ve yasal değildir.

İnternetten sadece fiyat araştırmak ve ona göre bir karar vermek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Doğrusu, öncelikle burun estetiği ameliyatı yapan doktorları araştırmak, öz geçmişlerini incelemek, nerede ameliyat yaptığını araştırmak ve belirlediğiniz bazı doktorlara bizzat muayene olmaktır. Bu muayenede doktor sizdeki sorunları daha sağlıklı değerlendirme olanağı bulur, tüm sorularınızı yanıtlar ve sizin ameliyatınız için bir fiyat belirler. Bu yöntem daha doğru ve sağlıklıdır.

Burun estetiği fiyatları en pahalı olan doktor en iyi doktor demek değildir. Her doktorun belirli bir oranda komplikasyon veya idealden daha düşük sonuçları olmaktadır. Diğer taraftan en ucuz burun estetiği ameliyatı fiyatı veren merkezlere de aynı dikkatle yaklaşılmalıdır. Bazen çok ucuz olduğu için fazla sorgulanmadan yaptırılan ve başarısız sonuç alınan bir burun ameliyatının düzeltilmesi maddi ve manevi olarak çok daha pahalıya mal olabilmektedir.

Burun Estetiği 2020 fiyatları için detaylı bilgi almak ya da muayene olmak için sitemizden form doldurabilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza 2020 burun estetiği fiyatları ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

28 yorum

 • Burun estetiği hakkında bilgi alabilir miyim ?

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   Yüzünüzün direkt karşıdan, burun delikleri görünecek şekilde alttan ve her iki yan profilden fotoğrafını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 • sol burun kemiğim yamuk tamamen kapalı nefes alamıyorum.bunu estetik ile birlikte sorunsuz düzeltmek istiyorum.fiyat ve diğer bilgileri iletir iseniz memnun olurum.

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhabalar Çağatay Bey, Detaylı bilgilendirme için WhatsApp üzerinden yüzünüzün karşıdan, her iki yandan ve burun delikleriniz görünecek şekilde alttan çekilmiş fotoğraflarını gönderir misiniz?
   Teşekkürler. Telefon numaramız: 0535 875 20 20

 • özlem öztürk

  hocam merhaba. 8.5 ay önce burun estetiği oldum. bugün kızımın kafası burnuma çarptı canım yandı. önemli bir şey olmuş mudur

 • Fiyat bilgisi alabilir miyim

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Hazal Hanım merhaba,
   Fiyat ve ameliyat ile ilgili detaylı bilgilendirme için 0535 875 2020 numaralı WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilir misiniz ?
   Saygılarımla

 • Burun estetiği ücreti kaç lira olur

 • Merhabalar Burun estetiği konusunda şüphelerim bulunmaktadır. Bu zamana kadar da şüphelerim/endişelerim aşamadığımdan burun estetiği ameliyatı olamadım. Burnumun yüzüme orantılı ve uyurken horlama şikayetimin giderilmesini hedeflemekdeyim. Bunun için sizin tecrübelerinize sığınarak yardımlarınızı rica ediyorum. Saygılarımla

 • İyi çalışmalar.ben burun estetiği yaptırmak istiyorum araştırma yapınca isminiz ile karşılaştım şehir dışından geleceğim için bana yardımcı olabilirmisiniz.muayene ücreti hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 • 6 yıl öncesi burun amaliyatı oldum ve bi darbeden dolayı burnumun sol tarafında kırt diye ses geliyor doktorum 24 saat sonra 48 saat sonra fotoraf gönder dedi,şimdide 1 hafta sonra sizce normalimi?

 • Merhabalar geçen sene haziran temmuz gibi burnum kırıldı üç yerinde kırık var ve görüştüğüm doktorlar 6 ay bekleyip hem kırık hem estetik ameliyat olabileceğimi söyledi bende şuan ameliyat olmak istiyorum ücretini öğrenmek ve en önemlisi güvenebileceğim bi doktor arıyorum yardımcı olabilir misiniz .
  Şimdiden teşekkürler cevabınızı bekliyorum
  İyi günler dilerim …

 • hocam iyi akşamlar 15 gün önce burun ameliyatı oldum açık bir şekilde burun deliklerinden biri yuvarlak inik ve büyük ; öteki yırtık gibi küçük ve kalkık acaba düzelir mi yani daha erken mi iç dikiş ve şişlikler duruyor yoksa bir hata mı söz konusu teşekkürler

 • hocam 7önce ameliyat oldum ama ikigun once ameliyat olduğum yere aynayla baktim sanki kayma olmuş çünku bitaraf acik bi tara kapali
  bnm icten egik ameliyatti

 • Merhaba cengiz bey benimde burnunda devilasyon var yaklaşık 10 sene önce nefes alamama nedeniyle bir operasyon geçirdim ancak burnunun sol deliği kapalı hala nefes alma güçlüğü çekiyorum estetik anlamda bir islem yapilmadi aynı zamanda şekil bozukluğu da mevcut sizin yaptığınız işleri gördüm bende size opere olmak istiyorum fiyat hakkında bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler dilerim

 • Merhaba ben Fransa’dan Elif başta herkes gibi benimde endişelerim vardı fazla bir araştırmam olmadı hayırlısı deyip yola çıktım ve İstanbul’a gittim uzun zamandır burun estetiği olmayı çok istiyordum ve oldum Cengiz bey ile tanıştım ve ameliyatımı onda oldum çok şükür şimdi 3. Haftadayım morluk yok biraz şişlik var oda beni rahatsız etmiyor Cengiz beye çok teşekkür ederim emeğinize sağlık sizin sayenizde güzel bir burna sahip oldum

 • Rüya Neslihan Aksu

  19.09.2016 tarihinde burun ameliyatimi Cengiz beye oldum. Baktıkça ellerine emeğine sağlık diyorum. Çıkıntılı kemer buruna sahip biri olarak nefes alip verme problemlerim vardı.
  Çevremde ameliyat olmuş bir çok kişiden duyduğum olumsuz tecrubelerden dolayi ameliyat olmak beni hep korkutsa da iyi bir doktor bulup problemlerimden kurtulmak istedim. Istanbul avrupa ve anadolu yakası olmak üzere birkaç doktorla görüştüm. Her bir doktorun hastalarina da baktiktan sonra kararim Cengiz bey oldu. Cengiz bey, yillarin tecrubesini tasidigini gosteriyor. Teknik olarak bilgileri digerlerine fark attigini belli ediyor. Burnumdaki orta cikinti kemiği çökmemesi için almadi törpüledi. Göz alti morluklarim oluşmadı bile. Tampon çikarken aciyacak sandim o bile olmadı. İyi ki araştırmışım dedim. içim rahat, burnum yüzüme uygun ve en önemlisi de beni tanımayan biri estetik olduğumu anlamaması. Şimdi yaşayabildiğimi nefes aldiğimi hissediyorum. Hastanede evimdeymis gibi hissettim tüm calisanlar oldukça ilgili cana yakindi ayrica.Ellerinize emeğinize sağlık çok teşekkür ederim.

 • Burun estetiği yaptırmak istiyorum ameliyat tan önce gönderdiğimiz resim üzerinde nasıl olduğunu görebilirmiyiz

 • Iyi günler, ben almanyadan yaziyorum. 4 sene önce almanyada burun estetigi yaptirdim ve burnumdan nefes alamadigim icin ameliyat oldum. Bu ameliyat’dan sonra tekrar iki defa nefes alamadigim icin ameliyat oldum ama maalesef burnum düzelmedi, almanyada bircok doktota gittim ama hic biri bana yardimci olamadi hic bir sorun olmadigini söylediler, burun eti veya sinüzit yok bende, burnumdan nerdeyse hic nefes alamiyorum ve bundan cok rahatsiz oluyorum. Bu ameliyatlardan sonra burun ucu düstü ve kötü bir görüntü ortaya cikti. Türkiyede kulak burun bogazina gitmek istiyordum ama tesadüfen sizin sayfanizi gördüm onun icin sizde burun estetigi (Burun ucu) ve nefes alma sorunuma karsi ameliyat olmak istiyorum. Revizyon ameliyatlari yapiyor musunuz ve bunun fiyati ne kadar olur? dilerseniz size burnumun fotorafini’da gönderebilirim. umarim yardimci olabilirsiniz bana.

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba Yeşim Hanım, e-mail yoluyla size revizyon burun ameliyatı fiyatı ve detaylı bilgi verilmiştir. Görüşmek üzere,

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba,

   Revizyon burun estetiği ile ilgili detaylı bilgi e-mail yoluyla tarafınıza verilmiştir. İyi günler dilerim.

 • 2 hafta önce Cengiz beye burun estetiği ameliyatı oldum yeni tanıştığım insanlar asla anlamayacak derece de doğal ve yüzüme uygun bir burun yaptı bana çok memnun kaldım her şey için teşekkür ediyorum ona.

 • İyi çalışmalar.ben burun estetiği yaptırmak istiyorum araştırma yapınca isminiz ile karşılaştım şehir dışından geleceğim için bana yardımcı olabilirmisiniz.muayene ücreti hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba,

   Burun estetiği hakkında detaylı bilgi paylaşmak için e-mail yoluyla tarafınızla iletişime geçilmiştir. İyi günler.

 • Ben oldukça doğal duran bir burun istiyorum.burun kanatlarımin biraz daha dogal görünmesini istiyorum aynı zamanda aynaya yabancılaşmak istemiyorum. Bakanların pek farketmeyecekleri yan profilimi iyileştirecek bir operasyon istiyorum. Sizden haber bekliyrm çünkü yaptırmak konusunda oldukça kararlıyım

 • Yillar once deviasyon ameliyati sonrasinda burun kikirdaklari alinmis sonra 3.4 kez ame.oldum 3yil once kaburgadan kikirdak alinip duzeltecegiz dediler ama başarısız oldu simdi sol tarafa cektiriyor esnek ve egik bu durum tekrar duzeltebilirmisiniz yani sabit ve simetrik hale gelebilirmi teşekkür ederim

 • daha once burun estetigi oldu fakat memnun kalmadim . burun ucu dusuklugu ve burun deligi kucultme operasyonu gecirdim fakat burun deliklerimden hala rahatsizim. burun estetiği operasyonlarin maaliyeti hakkinda bilgi verirmisiniz .birde bu operasyonu gecirirsem ne kadar is yasantimdan uzak kalirim

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir