fbpx
Blog

Jinekomasti Spor Yaparak Geçer mi?

Eğer fazla kilonuz varsa, obez iseniz, spor yaparak normal kilonuza ulaştığınızda göğüslerde bir miktar küçülme olacaktır. Ancak sadece spor yaparak jinekomasti tedavisi mümkün değildir maalesef. Diğer yandan, jinekomasti tedavisi amacıyla göğüs kaslarını çalıştıran sporları yapmak tersine bir sonuç doğurmaktadır. Göğüs kasları spora bağlı geliştikçe önündeki meme dokusunu daha da ileriye iter ve jinekomasti görüntüsünü daha da belirgin hale getirir.

Jinekomasti Nedir?

Erkek meme dokusunun, tek veya çift taraflı olarak, değişik nedenlerle (çoğu zaman özel bir neden olmaksızın) normalden büyük boyutlara ulaşması ve kadınsı bir görünüm alması durumuna jinekomasti denir.

Jinekomasti Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir ya da iki göğsünde büyüme fark eden bir kişi öncelikle bir Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurur. Bu uzmanın görsel muayenesi ve gerekli gördüğü ultrasonografi gibi radyolojik inceleme ve bazı kan testleri sonrasında jinekomasti tanısı konur. Tanı aşamasında en önemli nokta, jinekomastinin meme kanseri gibi başka meme hastalıklarından ayırt edilmesi ve jinekomastiye neden olabilecek başka bir hastalığın veya ilaç kullanımın eşlik edip etmediğinin belirlenmesidir.

Jinekomasti Ameliyatsız Tedavi Edilebilir Mi?

Jinekomastiye neden olan bir ilaç veya madde kullanımı veya altta yatan bir hastalık söz konusu ise öncelikle bu nedenler ortadan kaldırılarak en az bir yıl beklenir. Bazı olgularda jinekomasti görüntüsünde belirgin bir gerileme olabilir. Eğer 1 yıllık bir bekleme süresinden sonra hala jinekomasti varsa cerrahi tedavi düşünülür. Çoğu jinekomasti olgusu yapısaldır ve belirgin bir neden saptanamaz. Bu olguların ameliyatsız bir tedavisi mümkün değildir maalesef. Bu arada, ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti olgularının zamanla gerileyebileceği akılda tutulmalı ve istisnalar hariç bu dönemin sonuna kadar beklenilmelidir.

Jinekomasti İlaçla Tedavi Edilebilir Mi?

Jinekomastiyi ameliyata gerek kalmaksızın tedavi edecek sihirli bir ilaç yoktur maalesef. Eğer jinekomastiye neden olan bir hastalık söz konusu ise ve bu hastalık ilaçla tedavi edilebiliyorsa, dolaylı olarak jinekomastinin de tedavi edilmesi beklenebilir. Ancak olguların büyük çoğunluğunda bir neden saptanmaz ve tedavi cerrahidir.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti tedavisi cerrahidir. Liposuction dediğimiz kanüller yardımı ile meme bölgesinden yağ çekme tekniği en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Ayrıca meme başı çevresinden yapılan bir kesi ile girilerek fazla meme dokusunun cerrahi olarak çıkartılması tekniği de kullanılır. Meme derisinin çok fazla olduğu ileri olgularda fazla meme dokusunun yanısıra meme derisini de çıkaran farklı cerrahi teknikler kullanılır. Hangi yöntemin sizin için uygun olduğuna ameliyat öncesi yapılan muayenede karar verilir.

Erkeklerde Meme Yağlanması Nasıl Giderilir?

Erkeklerin meme bölgelerindeki yağlanma eğer kilo fazlalığına bağlı tüm bölgelerdeki yağlanmanın bir parçası ise öncelikle kilo vermek düşünülmelidir. Normal kiloya düşülmesine rağmen memelerde hala belirgin bir yağlanma söz konusu ise liposuction denilen ince kanüller yardımı ile fazla yağların çekilmesi en etkin ve kalıcı tedavi yöntemidir. Bu yöntemle meme bölgesindeki yağ hücre sayısı kalıcı olarak azaltılır ve kişi kilo alsa dahi memelerde eski yağlanma görüntüsü oluşmaz.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Cerrahi tedavi gerektirecek kadar belirgin olan meme büyümesinin yani jinekomasti durumunun büyük çoğunluğunda belirgin bir neden bir hastalık saptanmaz. Daha az oranlarda ise bazı hormonal hastalıklar, stres, tümöral oluşumlar, obezite, viral enfeksiyonlar veya bazı ilaç veya madde kullanımları erkeklerde meme büyümesinden sorumlu olabilir. Bu nedenle memelerinde büyüme fark eden kişiler mutlaka bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurarak muayene olmalıdır. Özellikle erişkin yaşlarda ve tek taraflı başlayan meme büyümelerinde meme kanseri ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır ve vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Diğer taraftan, yeni doğanlarda, ergenlik döneminde ve ileri yaşlarda hormonal değişimler nedeni ile jinekomasti görülme sıklığı artar ve bu fizyolojik bir durumdur.

Erkeklerde Meme Büyümesi Engellenebilir Mi?

Erkeklerde meme büyümesi olgularının yaklaşık %85’inde özel bir neden saptanmaz ve engellemeye yönelik özel bir tedavi uygulanmaz. Bu tür olgular kişiyi rahatsız edecek boyutlara ulaşmış ise cerrahi tedavi uygulanır. Diğer taraftan, düzenli ve uzun süreli ilaç veya madde kullanımı, altta yatan bir hastalık veya obezite gibi belirgin bir neden söz konusu ise bu nedenlere yönelik yapılan tedaviler ile erkeklerde meme büyümesini engellemek ve bir miktar gerilemesini sağlamak olasıdır.

Jinekomastinin Bitkisel Tedavisi Var Mı?

İnternet ortamında bazı bitkisel ürünlerin jinekomastiyi tedavi ettiğini ileri süren ve bu ürünleri pazarlayan web siteleri görmekteyim. Bu tarz ürünler jinekomastiyi tedavi etmediği gibi bilinçsizce kullanımları ek sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Kendinizi bu tür ürünlerle tedavi etmeye çalışmayınız, öncelikle mutlaka bir doktora başvurarak memenizdeki büyümenin nedenini araştırınız. Belki de altta yatan daha ciddi bir hastalık vardır ve siz kendi kendinizi tedavi etmeye çalışırken asıl hastalığın tanı ve tedavisinde ciddi bir gecikmeye yol açabilirsiniz.

Jinekomasti Kremi Var Mı?

Dışarıdan cilt üzerine sürülerek cilt altındaki yağ hücrelerini parçaladığını ileri süren bazı kremler vardır ancak bu tür kremlerin jinekomasti olgularında etkili olduklarını kanıtlayan bir bilimsel çalışma yoktur. Bu tür kremler veya bitkisel ürünler,  cerrahi tedaviden çekinen ve daha kolay daha ucuz ve daha pratik çözüm arayan kişileri istismar etmek amacıyla pazarlanmaktadır maalesef.

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com