Karın Germe Ameliyatı

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Vücut Estetiği

Abdominoplasti

Abdominoplasti

Yıllar içerisinde doğum ve kilo alıp vermeler sonucu karın bölgesinde bombeleşme ve karın derisinde sarkmalar oluşur. Öne doğru eğilince mevcut deri fazlalığı daha belirgin hale gelir. Bu istenmeyen görünümün nedenleri:

  • Karın kaslarında gevşeme ve karın içi organların öne doğru bombeleşmesi
  • Karın derisinde fazlalık
  • Karın derisi altında fazla yağ birikimidir.

Yukarıda sözü edilen nedenlerin tamamı tedavi edildiğinde estetik bir karın görüntüsü ortaya çıkar. Eğer karın kaslarında gevşeklik ve deri fazlalığı çok değilse, asıl neden deri altında yağ birikimi ise yağ alma (liposuction) ile sorun giderilebilir. Ancak karın kaslarında gevşeme ve deri fazlalığı ve gevşekliği belirgin ise karın germe (abdominoplasti) ameliyatı gereklidir. Çoğu zaman abdominoplasti ve sonrasında karın ön duvarı, bel, sırt gibi diğer bölgelerdeki yağ toplanmaları için yapılan liposuction ameliyatı ile ideal sonuca ulaşılır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat tam teşekküllü hastane koşullarında ve genellikle genel anestezi altında yapılır, 2-3 saat sürer. Bir veya iki gün hastanede yatmak gerekir.

Genital bölgenin hemen üzerinde (sezeryan ameliyatı izinin olduğu bölge) başlayan ve her iki yana doğru uzanan bir kesi yapılır. Kesinin yerleşimi iç çamaşır içerisinde gizlenecek şekilde planlanır. Kesinin boyu deri fazlalığının durumuna göre değişir. Karın derisi altındaki karın ön duvarı kaslarının üzerinden kaldırılır. Göbek, çevresine yapılan bir kesi ile yerinde bırakılır. Karın kasları dikişler yardımı ile sıkılaştırılır. Karın derisi aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Genellikle göbek hizasının altında kalan deri bu şekilde çıkartılırken göbek üzerindeki deri de aşağıya doğru çekilerek yeni yerine dikilir. Bu işlemlerle hem karındaki gevşeklik hem de deri fazlalığı giderilerek karın derisi gerilmiş olur. Göbek, açılan bir kesiden çıkartılır ve yeni yerine dikilir. Bu işlemler sırasında geride kalan ve gerilmiş olan karın derisinin altındaki fazla yağ dokusu da cerrahın tercihine göre aynı seansta çıkartılabileceği gibi başka bir seansa da bırakılabilir.

Aynı seansta genital bölgede fazla yağ toplanması varsa o da tedavi edilir.

Ameliyat alanında biriken kan ve doku sıvısının dışarıya çıkarılması için dren denilen küçük hortumlar yerleştirilir ve bu drenler bir veya iki gün sonra çekilir. Genellikle cilt altına konan kendiliğinden eriyen gizli dikişler ile kesi kapatılır. Cilde konulan dikiş varsa bir hafta sonra alınır. 4 hafta süre ile bir bel korsesi kullanmak suretiyle ameliyat alanı desteklenir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyattan 6 saat sonra ağızdan beslenmeye ve yürümeye başlanır. Karın bölgesinde bir gerginlik veya sıkılık hissi olabilir. Ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen bir ağrı duyulabilir. İlk günler dikiş hattını fazla germemek için bacakların altına yastık koyarak ve yüksek yastıkta yatmak, yürürken de hafif öne eğilerek yürümek önerilir. Barsaklarda gaz birikimine bağrı rahatsızlık olabilir; yürüyüş ve gaza neden olan gıdalardan kaçınmak yararlı olacaktır.

Ameliyattan bir hafta sonra zorlayıcı hareketler yapmamak koşulu ile işe gidilebilir. Yürüme, oturma, kalkma normale döner. Karın bölgesini eskisi gibi rahat hissetmek 4 haftayı bulur. Dikiş izleri ilk aylar çok belirgindir; izlerin giderek solması ve ten rengine dönmesi ortalama 1 yılı bulur.

Karın Germe Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

Erken dönemde ameliyat bölgesinde enfeksiyon, yara açılması, yağ nekrozu, deri altında sıvı birikimi (seroma), karın derisinde dolaşım bozukluğu ve kısmi cilt kaybı görülebilir. Bu komplikasyonlar aşırı kilolu ve sigara kullananlarda daha sık izlenmektedir. Ayrıca ameliyat izi kötü iyileşebilir, karın görünümünde asimetriler oluşabilir. Ameliyat sonrası dönemde kilo almamaya özen gösterilmelidir ve düzenli karın egzersizleri yapılmalıdır. Ameliyatın olası riskleri ile ilgili detaylı bilgi (onam formu) ameliyat öncesi dönemde doktordan talep edilmeli ve dikkatlice okunmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Bikini bölgesinde çıkarılacak olan derinin genişliğine bağlı olarak bir iz kalmaktadır. İz ameliyat sonrası ilk aylarda daha belirgin iken son halini alması ve doğallaşması ortalama 1-2 yılı bulmaktadır. Bu süre zarfında izin daha iyi iyileşmesi için bazı kremler öneriyoruz.

Karın Germe İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Karın Yağlarının Alınmasında Germe Mi, Liposuction Mı Yapılmalı?

Karın Germe Kilo Verme Yöntemi midir?

Kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Öncelikle hastamızın kilo vermesi ve verebileceği son kiloya gelmesini özellikle destekliyoruz. Hastamız “artık daha fazla kilo veremiyorum” dediği zaman ameliyat yönünden değerlendirmeye alıyoruz. Ameliyat olan kişinin kilosu ne kadar normal sınırlarda ise estetik sonuç da o kadar yüz güldürücü olmaktadır.

Karın germe ameliyatı kilo verme sürecinin bitip kilonun sabitlendiği dönemde yapılmalıdır. Ameliyat sonrası ek kilo vermeler karın derisinde ve kaslarında tekrar gevşemelere neden olabilir.

Kimler Karın Germe Ameliyatı Olabilir?

Genel sağlık sorunu olmayan, vücut kitle endeksi normal veya aşırı kilolu sınıfında olan (obez olmayan), karın ön duvarı derisinde sarkma ve karın kaslarında gevşeme olan kişiler karın germe ameliyatı olabilir.

Karın Germe Ameliyatı için Yaş Sınırı Var mı?

Çok özel bir durum yoksa jinekomasti ve meme ameliyatların olduğu gibi 18 yaştan sonra yapmaya başlıyoruz. Ameliyat yapmaya veya yapmamaya karar verirken hastamızın yaşını da göz önüne alıyoruz ancak genel sağlık durumu, vücut kondüsyonu ve kronik hastalıkları gibi bir çok faktörü birlikte değerlendirip bir karara varıyoruz.

Karın Germe ve Mini Karın Germe Arasındaki Fark Nedir?

Tam karın germe ameliyatında, göbek yerinde bırakılarak, karın ön duvarı derisi göbek üzerinde de kaldırılır ve gevşemiş karın kasları tüm karın boyunca sıkılaştırılır. Mini karın germe ameliyatında ise karın derisi sadece göbeğe kadar kaldırılır, göbek aşağısında kalan kaslara sıkılaştırma yapılır. Gerekiyorsa göbek üzerindeki bölüme de aynı seansta liposuction yapılabilir. Mini karın germe ameliyatında bikini bölgesinde oluşacak olan iz, tam karın germe ameliyatına göre, daha kısa olur. Mini karın germe ameliyatı karın derisindeki sarkma ve gevşemenin özellikle göbek aşağısında olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

Karın Germe ve Liposuction Aynı Seansta Yapılabilir mi?

Kişisel olarak karın germe ameliyatı ile sadece bel bölgelerine yapılacak olan liposuction işlemini birlikte yapıyorum. Daha geniş alanlara yapılacak olan liposuction ameliyatını ayrı bir seansta yapıyorum. Böylelikle ameliyat süresini, olası komplikasyon ihtimalini ve ameliyat sonrası toparlanma süresini azalttığımı düşünüyorum.

Karın Germe ve Liposuction Birbirinin Alternatifi midir?

Değildir. Karın derisinde ve kaslarında belirgin bir gevşeme ve sarkma olmayan ancak deri altında lokalize yağ birikimi olan hastalar liposuction adayı iken, deri sarkması belirgin olanlarda fazla deriyi çıkarmak ve karın kaslarını sıkılaştırmak için karın germe ameliyatını tercih ediyoruz. Her iki yöntemin birlikte kullanıldığı bir durum vardır: Göbek üzerindeki bölümde deri sarkması yok ancak yağ birikimi var, göbek altında ise bir miktar deri sarkması ve karın kaslarında gevşeme var ise mini karın germe (göbeğin aşağısında kalan kısıma) ve liposuction (göbeğin yukarısında kalan kısma) birlikte yapılmaktadır.

Karın Gerdirme ve Gebelik Arasındaki İlişki

Hamilelik planlanıyorsa karın germe ameliyatı ertelenmelidir; gebelik sürecinde karın kasları ve karın derisinde tekrar gevşemeler olacaktır. Karın germe ameliyatı sonrası için ise; “Kısa bir süre önce karın gerdirme ameliyatı oldum, şimdi gebe kaldığımı öğrendim, kürtaj olmalı mıyım?” şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Bu sorunun yanıtı “gebeliğinizi devam ettirebilirsiniz, karın germe ameliyatı gebeliği olumsuz etkilemez” şeklindedir. Literatürde bu yanıtı destekleyen birçok çalışma mevcuttur. Doğumdan 1 yıl sonra karın germe işlemi yapılabilir.

İkinci Kez Karın Germe Ameliyatı Yapılabilir mi?

Daha önce karın germe ameliyatı yaptırmış olmak tekrar olmaya engel değildir. Eğer yıllar içerisinde herhangi bir nedenle karın kaslarında gevşeme ve karın derisinde sarkmalar oluşursa önceki ameliyat izleri kullanılarak, yeni iz oluşturmadan, tekrar karın germe ameliyatı yapılabilir.

Daha detaylı bilgi almak için form doldurabilir, online randevu alabilir ya da iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Latest posts by Prof. Dr. Cengiz Açıkel (see all)

22 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir