fbpx
Plastik Cerrahi

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Esteği – Ameliyatı Nedir?

Okul çağlarından itibaren arkadaşlar arasında alay konusu edilebilen ve çocuklarda ciddi özgüven sorunu yaratabilen ve kulak kepçesinin kafatasından normalden fazla açılması ve karşıdan çok belirgin şekilde görülmesi ile karakterize olan kepçe kulak deformitesinin bir estetik ameliyatla düzeltilmesi işlemine kepçe kulak estetiği – ameliyatı denir.

Cengiz Açıkel Fancybox

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Ameliyat yaşı: Kulak kepçesi erişkin boyutuna daha çocukluk yaşlarında ulaştığı için okul öncesi dönemden itibaren kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılarak çocuğun okulda uğrayacağı psikolojik travmanın önüne geçilmiş olur, 18 yaşını beklemeye gerek yoktur.
 • Anestezi şekli: Çocuklarda genel anestezi altında, erişkinlerde ise damardan sakinleştirici ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir.
 • Ameliyat süresi: Uygulanan tekniğe ve deformasyonun derecesine göre 1-3 saat sürer.
 • Ameliyat öncesi: Ameliyattan 15 gün öncesinden itibaren aspirin, yeşil çay veya E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri tüketilmemelidir. Bu konuda detaylı bilgiyi sitemizdeki ameliyat öncesi sayfasında bulabilirsiniz.
 • Ameliyat tekniği: Klasik cerrahi teknikte kulak kepçesinin arka yüzünden yapılan bir kesi kullanılarak kulak kıkırdağı yeniden şekillendirilir, eksik olan kulak kepçesi kıvrımı oluşturulur ve kafatası- kulak kepçesi arasındaki açı normale getirilir. Cerrahi yöntem standart değildir deformasyonun tipine ve cerrahın deneyimine göre farklı teknikler kullanılabilir.
  • Kulak derisini hiç açmadan sadece dikişler yardımı ile de kulak kepçesi kısmen şekillendirilebilir, ancak dikişin kıkırdağı yırtması sonucu eski haline gelme ihtimali söz konusudur.
  • Ameliyat bitiminde, kulak derisinin yeni şekle uyum sağlaması için pansuman ve bandaj yapılır ve en az 5 gün yerinde tutulur.

 Ameliyat sonrası: Kulak derisi altına kan birikmesi komplikasyonuna önlem olarak, belden itibaren yarı oturur pozisyonda yatılarak kulak kepçelerindeki basınç azaltılır. Ek olarak, ameliyat sonrasında ıkınma, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalı ve kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri en az 2 hafta tüketilmemelidir.

  • Kulak kepçesi arkasına konulan dikişler 7-10 gün sonra alınır, bazen kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır.
  • Pansuman bittikten sonra en az 15 gün daha, özellikle yatarken kulak kepçelerinin kazara öne kıvrılmalarını önlemek için yatarken özel bandaj kullanılır. Gündüzleri kişi uyanıkken bu bandajları kullanmasa da olur.
  • Kulak derisi ilk bir ay daha ödemli ve pembedir, zamanla deri daha da incelir ve son halini alır.
  • Kulak kepçesinin arkasındaki ameliyat izi için bazı kremler kullanılır, izin son halini alması ortalama 1 yılı bulur.

Ameliyatliyatın Risk ve Komplikasyonları

 • Enfeksiyon
 • Kulak derisi altında kan toplanması
 • Kulak derisinde dolaşım bozukluğu ve doku kaybı
 • Kesi izinin kötü iyileşmesi
 • Tatmin edici olmayan estetik görünüm 
 • Asimetri

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Kepçe kulak ameliyatı ortalama olarak 1,5 – 2 saat sürmektedir. Yetişkinlerde lokal anestezi altında gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı çocuklarda ise genel anestezi ile yapılabilir. Kulak kepçesine yeni kıvrımlara uyacak şekilde bir bandaj uygulanır ve aynı gün veya ertesi gün hasta evine taburcu edilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası baş yüksekte olacak şekilde yatılır.

Herhangi bir kanama komplikasyonu olmaması için ameliyat sonrasında ıkınma, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca kanı sulandıran aspirin vb ilaçlar ve yeşil çay gibi bitkisel ürünler tüketilmemelidir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk beş gün bandaj çıkarılmaz. Sonrasında özellikle geceleri kulakların farkında olmadan öne kıvrılmasını ve kendi üzerine katlanmasını önlemek için 6 hafta süre ile özel bir bant kullanılır, gündüzleri bu banta gerek yoktur ve hasta günlük hayatına devam edebilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk bir ay kulak kepçesinin derisi normalden daha ödemli olur, zaman içerisinde deri daha da incelir, rengi tamamen normalleşir. Kulak arkasındaki ameliyat izi için de silikon içerikli kremler kullanılır, izlerin son halini alması ortalama bir yılı bulur.

Karşıdan bakıldığında kulak kepçesinin normalden daha fazla açılı ve görünür olmasıyla açıklanan kepçe kulak görünümünü kişinin yüzüyle daha orantılı bir hale getirmek için gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kepçe Kulak Estetiği  Ameliyat Fiyatları 2022 İstanbul

Kepçe kulak estetiği fiyatı almak için hastanın detaylı bir muayene olması gerekir. Bu muayene sonrasında kepçe kulak estetiği fiyatı verilebilmektedir. Muayene olmak, randevu almak ya da sorularınız için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Kaynakça

 1. Prominent Ear

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat Sırasında Herhangi Bir Acı Hisseder Miyim?

Ameliyatın başlangıcında kulak bölgesine lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir acı hissetmezsiniz.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Duş Alabilirim?

Kulaklarınızı ıslatmamak koşulu ile her zaman duş alabilirsiniz. Kulaklarınızdaki pansumanların çıkması ve tamamen duş almak için ortalama 10 gün geçmesi gerekecektir.

Ameliyat Sonrası Tam İyileşme Ne Zamandır?

Ameliyattan sonraki ilk bir ay kulak derisindeki ödem ve şişlikler geçer, kulak kepçesi daha doğal görünür. Dikiş hatlarının en güçlü hale gelmesi 3 ayı bulacaktır. Kulak kepçesi arkasında yapılan kesi izinin son halini alması ise 1-2 yılı bulmaktadır. Estetik ameliyatı sonrası hakkında daha fazla bilgi almak için: https://www.cengizacikel.com/ameliyat-sonrasi-nelere-dikkat-etmeli/

Ameliyat Olduktan Sonra Tekrar Olmam Gerekir Mi?

Birinci ameliyatta istenilen düzelme sağlanamamış ise veya minimal asimetriler varsa tekrar bir rötuş-revizyon işlemi gerekebilir.

Kulak Kepçesi İçin Herhangi Bir Yaş Sınırı Var Mı?

6 yaşından sonra kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Özellikle kepçe kulak deformitesi çok belirgin olan çocukların okul arkadaşları tarafından alaya alınmaları ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmeleri söz konusu olabilmekte. Bu tür çocukların erken yaşlarda tedavi edilmesinin daha sorunsuz bir okul dönemi geçirmeleri bakımından yararlı olduğu bilinmektedir.

Ameliyat Sonrası Kontroller Ne Sıklıkla Olmalı?

Kendi uygulamalarımda hastamı ameliyattan 5 ve 10 gün, 1,3,6ay ve 1 yıl sonra kontrole çağırıyorum. Bunun dışında gerek duydukları taktirde istedikleri zaman kontrole gelebileceklerini belirtiyorum.

Kulak Kepçesi Ameliyatı Yaptırdığım Anlaşılır Mı?

Kulak kepçesi ameliyatına ait kesi izi kulağın arkasında kalır ve genellikle dikkat çekmez. Bu nedenle özellikle kulak kepçenizin arkasında bu iz aranmadığı sürece ameliyat olduğunuz anlaşılmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatsız Düzelir Mi?

Yeni doğan bebeklerde anneden geçen hormonlar nedeniyle kulak kıkırdakları henüz yumuşaktır ve kalıplarla bir miktar şekil vermek mümkündür. İlerleyen yaşlarda ise mutlaka bir cerrahi girişim gerekir. Sadece ip yardımı ile kulak kepçesini şekillendiren yöntem çok kısıtlı hasta grubunda uygundur ve deformitenin tekrarlama riski vardır. Ben kendi pratiğimde kulak kepçesi arkasından yapılan bir kesi ile kulak kıkırdağına ulaşıyor, kıkırdağı kalıcı dikişler ile şekillendirdikten sonra cildi tekrar kapatıyorum.

Ameliyat Sonrası Sorun Yaşar Mıyım?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bazı risk ve komplikasyonlar söz konusudur. Kulak derisi altında kan birikmesi, enfeksiyon, yara açılması, kulak derisinde dolaşım bozukluğu ve cilt kaybı, kulak arkasında yara izinin belirgin olması ve yetersiz estetik düzelme gibi sorunlar yaşanabilir.

Ameliyat Duyma Konusunda Herhangi Bir Sorun Oluşturur Mu?

Kulak kepçesinin şeklinin değiştirilmesi duyma konusunda bir sorun oluşturmaz.

İlgili Makaleler

42 Yorum

  1. Merhaba, konu ile ilgili bilgi verebilmek adına e-posta adresiniz üzerinden iletişime geçilmiştir sizinle, saygılarımla

 1. Hocam merhaba, 7 sene kadar once her iki kulagimdan hem kikirdak kesi alinip cikarilarak, hem de ust konkav dikislenerek ameliyat oldum. Su anda kulak ortasi normal gorunurken, ust kepcede aciklik var. Karsidan bakildiginda yukariya dogru ciktikca genisleyen bir goruntu var. Yorum ve fiyat bilgisi alabilir miyim?
  Iyi gunler.

 2. Hocam ben hafif düzeltme yaptırcam ama özel harekat personeliyim düzenli olarak spor yapıyorum mecburen ağırda taşıyorum benim ameliyat olmamda bı sorun olur mu ? Bide fiyat nedir ?

 3. 10 yıl önce opere oldum sağ kulağım iyice eski haline dönmek üzere. riskleri ve operasyon fiyati ogrenebilirmiyim

 4. Selamlar Doktor bey, ben Almanyada yaşıyorum ve 10. Ayın son haftasında istanbul e uçacağım. Kulaklarımda hafif kepçelik var kafam ustura tıraş olduğundan biraz gözüme batıyor ve rahatsız ediyor beni. Kalıcı daha doğrusu açılma riski olmayan yöntemle ameliyat olmak isterim.

  Fiyatlarınız nasıl acaba, ben Ayasofya camisi yakınlarında konaklayacam, acaba Hotele serviiniz olurmu?

 5. kepçe kulak ameliyatı fiyatı ne kadar uygun bir şey olursa hemen gelip olmayı düşüsnyrmda

 6. Merhabalar hocam kulağımın ust kısmı yani kikirdaga yakın bir yerimde dışarı dogru çıkıklık var sadece kepce kulak ameliyati icin fiyat alabilir miyim bir de ameliyat sonrasi herhangi bir iz kalir mi ya da duymada sorun yasar mıyım? Tesekkur ederim

 7. merhaba hocam, fiyat bilgisi verebilir misiniz? şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

 8. Merhana iyi gunler oncelikle bende kulak ameliyati olmak istiyorum tabi ama benim kulaklarim öyle kepce degi. Ama gene piskolajikte olsa olmak istiyorum fiyatinida ogrenirsem iyi olacak … Iyi gunler simdiden teşekkür ederim

 9. Merhaba,
  Kızım 11 yaşında ve her iki kulağında da kepçelik var, şekil olarak düzgün ama kafa çevresinden ayrı duruyor.
  Ameliyatı yapan KBB doktorları da var.Plastik cerrahi mi yoksa KBB mi yapmalı ve fiyat vermenizi rica edebilir miyim?

  İyi çalışmalar dilerim..

 10. Merhaba hocam bende kepcekulak ameliyat olmak istiyorum amaa fiyat nedir bilgilendirirnisiniz?

  1. iyi günler kulağım hem büyük hemde kepçe bunun için, kulak memesi küçültme birde kulağımı geri çekmek için fiyat nedir öğrenebilirmiyim ??

 11. Çok bozuk bir durum söz konusu değil. Ama yinede olmasını düşünüyorum 50 yaş gibiyim ücret konusuda benim için önemli bilgi almak mümkünümü.Teşekkür ederim.

 12. Merhaba 30 yaşındayım 2 kulağımda şekil bozukluğu kurt kulağı şekli var fiyat alabilirmiyim

 13. Merhaba iyi günler 17 yaşındayım 2 kulağımda kepçe ama sağ kulak daha kepçe olduğu için yüzümün simetrisi bozuk ameliyat olmak istiyorum fiyat nedir ?

 14. Kepçe değil sadece 0,5 içeri duzelltirme olucak fiyat ogrenibilrsem görüşmek isterim

 15. Merhaba benim kulaklarim kepce degil, ama düzelttirme yaptirmak istiyorum
  Fiyati nedir acaba?

 16. 17 yaşındayım, iki kulağımda kepçe. Ameliyat fiyatı hakkında bilgi alabilir miyim? teşekkürler.

 17. merhaba, ben yurtdisinda yasiyorum turkiyeye 3 haftaligina geldim kulak estegi yapmak istiyorum… mumkunse en yakin randevu almak istiyorum ve fiyati ogrenebilirmiyim? Iyi gunler…

 18. hocam merhabalar. Sağ kulağımın kepçesinde doğuştan şekil bozukluğu var. Düzeltilebilir mi? Bir de fiyat konusunda bilgilendirebilir misiniz? Teşekkürler şimdiden

 19. MERHABA , ÇENE ,YÜZ DOLGU VE KULAK OPERASYONLARI İLE İLGİLİ ORTALAMA FİYAT RİCA EDECEĞİM

 20. Merhabalalar 24 yaşındayım. Kepçe kulak ameliyatından sonraki komplikasyonlardan korkmaktayım. İş hayatımı, günlük rutinlerimi ilk haftalar ne denli etkiler ? Ve ucret nedir ?

 21. Merhabalar,benim iki kulağımda da kepçelik söz konusu ameliyat olmaya sıcak bakıyorum fakat sonrasında oluşabilecek komplikasyonlardan korkuyorum,bunun ihtimali nedir bir de fiyat konusunda bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

 22. Tek kulağımdan ameliyat olmak istiyorum sorun kepçenin başarılı olmanızı normal karşılıyorum yanlış ameliyat olduktan sonra tekrar uzun süre sonra eskisi gibi kepçenin olur mu dikiş ipi kopuyor diyorlar eski haline dönüşüyorum bunu ve fiyatını öğrenmek istiyorum

 23. 19 yasimdayim ve hala kepce kulagimdan kurtulamadim. Acaba ameliyat hakkinda ve fiyat konusunda daha fazla bilgi verebilirmisiniz?

  1. Merhaba Rümeysa Hanım,

   Kepçe kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve fiyat açıklaması e-mail yoluyla tarafınıza yapılmıştır. İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu