Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Meme Estetiği

Meme büyütme (Göğüs Büyütme – Meme Protezi, Silikon Ameliyatı) küçük boyutlu bir memenin meme dokusu altında oluşturulan cebe silikon protez yerleştirilerek büyütülmesi işlemidir. Meme küçük ancak meme başında ve derisinde belirgin sarkma varsa meme toparlama (meme dikleştirme, mastopeksi) işlemi ile birlikte meme büyütme ameliyatı yapılır. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen kişinin psikososyal durumunu son derece olumlu etkileyen bir ameliyattır.

A.B.D.’ de sadece 2009 yılında 289.000 silikon protez ile meme estetiği ameliyatı gerçekleştirilmiş ve en sık yapılan estetik ameliyat olmuştur. Göğüs büyütme amacı ile farklı ilaçlar veya yöntemler ileri sürülse de halen silikon protezler ile meme büyütmede altın standarttır.

Meme Büyütme Ameliyatı

Ameliyatsız Göğüs Büyütme Yöntemi Var Mıdır?

Sağlıklı, güvenli ve uzun etkili bir göğüs büyütme yöntemi olduğunu düşünmüyorum. Silikon implant kullanımı göğüs büyütme işleminde altın standart olmaya devam etmektedir.

Meme Büyütme Ameliyat Yaşı

Meme büyütme ameliyatı için meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği “asimetrik memeler” kişi için ciddi psikolojik sorun oluşturuyorsa gelişmemiş olan memenin daha erken yaşlarda meme protezi ile diğer memeye eşitlenmesi mümkündür.

Meme Büyütme Ameliyat Öncesi

Meme büyütme ameliyatı öncesi meme muayenesi yapılmalı; şüpheli durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile meme değerlendirilmelidir. Gözden kaçan meme hastalıkları ameliyat öncesinde tespit edilmiş olur. Göğüs büyütme ameliyatı sonrası için de bir referans değerlendirme yapılmış olur.

Emzirme Bittikten Ne Kadar Süre Sonra Meme Büyütme Ameliyatı Yapılabilir?

Meme Büyütme Ameliyatında kullanılan silikon meme protezleri gebelik ve süt vermeye engel değildir. Süt verme (emzirme) bittikten en az 3 ay sonra, bazen memenin durumuna göre 6 ay sonra meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatında Anestezi

Ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır. Göğüs büyütme ameliyatının süresi kullanılan tekniğe göre 1-2 saattir.

Meme Büyütme Ameliyat Tekniği

Meme büyütme ameliyatında meme altında oluşturulan ceplerin doğru ve simetrik hazırlanması, çok iyi kanama kontrolü yapılması, meme dokusuna zarar verilmemesi ve meme protezinin doğru konumda yerleştirilmesi kritik önem taşır. Bence yukarıda söz edilen noktalar hangi kesiden daha iyi yapılabiliyorsa o kesi tercih edilmelidir. Burada plastik cerrahın deneyimi ve tercihi önemli rol oynar. Ameliyat izinin nerede daha kabul edilebilir olduğu ise tartışmalıdır.

Meme Büyütme Meme Altına Giriş Yeri

Meme başı, meme altı kıvrımı veya koltuk altına yapılan 3-4 cm lik kesilerden girilir. Her kesinin avantaj ve dezavantajları vardır. Göbek deliğinden girilerek serum fizyolojik ile şişirilen protezlerin konulması yeterince kontrollü ve öngörülebilir olmaması nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

Koltuk altına yapılan kesi izi kötü iyileşirse saklamak daha güçtür, tüm kısa kollu kıyafetlerde izin görülme ihtimali vardır. Koltuk altı kesiden meme altında cep oluşturmak ve kanama kontrolü yapmak teknik olarak daha güçtür, özel aletler ve deneyim gerektirir. En sık gözlenen sorun protezlerin olması gerektiğinden daha yukarıda ve dışarıda kalmasıdır.

Meme başındaki kahverengi kısım etrafında yarım ay şeklinde yapılan kesi ile meme altına girilebilmesi için bu kısmın çapının en az 3 cm olması gerekir. Bu kesiden girildiğinde meme dokusunu keserek veya etrafından dolaşarak meme altına ulaşılır. Süt kanallarında yerleşik bakterilerin protezi enfekte etme ve meme ucunda kısmi duyu kaybı ihtimali daha yüksektir. Kesi kötü iyileşirse karşıdan bakıldığında daha göz önündedir.

Memenin alt tarafta göğüs ön duvarı ile birleştiği kıvrıma yapılan kesiden girildiğinde meme altı cebi hazırlamak çok daha kolaydır. Kan damarlarını birebir görmek ve kanamayı kontrol etmek mümkündür. Yine göğüs kasının altında cep hazırlamak daha kontrollü ve kolaydır. Meme başı ve meme dokusu ile doğrudan temas edilmez. Kesi izi tam meme altı kıvrımına denk getirildiğinde çok iyi gizlenir, ancak bu kıvrımın üst veya alt tarafında kalırsa dikkat çeker. Özellikle bikini giyildiğinde meme başındaki iz gizlenirken bu iz gizlenmeyebilir. Diğer taraftan memeye karşıdan bakıldığında meme başına göre daha az dikkat çekecek konumdadır.

Meme Silikon Protezinin Yerleştirildiği Alan

Protez için meme altında hazırlanan cep hemen meme dokusunun altında (subglandüler) veya meme dokusunun altında bulunan göğüs kasının (pektoral kas) altında (subpektoral) hazırlanabilir.

Hangi planın hasta için daha uygun olacağını belirleyen birçok faktör vardır. Kişinin mevcut meme dokusunun hacmi, meme deri ve deri altı dokusunun kalitesi ve kalınlığı, göğüs kafesinin yapısı, göğüs kaslarını kullanma durumu, plastik cerrahın deneyimi ve tercihleri bu faktörler arasındadır.

Hemen meme altına protez yerleştirmek daha kolay ve ağrısızdır. Meme daha kolay şekillendirilir. Ancak meme protezini gizleyecek kadar meme ve ciltaltı dokusu olmadığı durumlarda protez kenarları dışarıdan görülecek şekilde belirginleşir ve memeye yapay bir görünüm verir. Elle dokunulduğunda daha kolay fark edilir. Yine protez etrafında kapsül formasyonu denilen komplikasyon daha sık görülür.

Genellikle, protezin üst kısmı kas altında alt kısmı ise meme altında kalacak şekilde “dual plan” denilen teknik daha çok tercih edilir. Böylelikle protez kenarları üst dekolte tarafında kas altında gizlenirken, alt tarafta protez göğüs dokusunun hemen altında olduğu için daha iyi şekil verilmiş olur.

Meme Büyütmede Protezin Büyüklüğü ve Türüne Nasıl Karar Verilir?

Meme Protezi

Meme Protezi

Silikon implantın büyüklüğünde belirleyici olan en temel faktör hastanın göğüs kafesinin genişliğidir. Uygulanacak implantın taban çapı kişinin meme taban çapından büyük olamaz. Diğer taraftan, kişinin meme dokusunun esnekliği ve silikon implantın yerleştirildiği plan da silikon implantın büyüklüğünü etkileyen faktörler arasındadır. Kas altı yerleşimde kas üstü yerleşime göre bir miktar daha küçük implant kullanılmaktadır. Son yıllarda güncel literatür bilgileri ışığında yuvarlak ve düz yüzeyli protezlerin tercih edilme oranlarında artış olduğunu söyleyebilirim. Bazı özel durumlarda, farklı yüzey özelliklerinde ve farklı şekillerde implantlar da kullanılmaktadır.

Normal standartlarda bir meme silikonu usulüne uygun konulduğunda dışarıdan anlaşılması mümkün değildir. Medyada yer alan çoğu ameliyatlı memeler normal sınırlarını zorlayan veya yanlış uygulamalar sonucu yapay bir görünüm kazanmış memelerdir.

Meme Protezinin Silikon Yapısı

Meme protezlerinin dış kılıfı silikondan yapılmıştır; pürtüklü (textured) veya düzgün yüzeyli (smooth) olabilir. Pürtüklü yüzey olanların protez etrafında kapsül oluşturma ihtimali daha düşüktür.

Protez kılıfının içerisinde serum fizyolojik (tuzlu su) veya farklı akışkanlıkta olabilen silikon jel bulunur.

Tuzlu su ile şişirilen protezler A.B.D.’de silikon jel dolu protezlerin FDA onayı almasından önce sık kullanılıyordu. Bu tür protezler şişirilmeden önce çok küçük kesilerden meme altına yerleştirilir ve sonrasında şişirilir. Her iki meme arasındaki küçük asimetrileri eşitleme avantajı vardır (bir göğüs daha az, diğeri biraz daha fazla şişirilebilir). Ancak bu meme protezlerinin içindeki suyu dışarı kaçırma, sönme ihtimalleri daha fazladır. Bazen içindeki sıvının çalkantı sesi duyulabilir, hemen meme altına yerleştirildiğinde meme derisi üzerinde şekil bozuklukları oluşturabilir.

Son dönemde “koheziv jel” denilen daha yoğun kıvamdaki silikon jeller gündeme gelmiştir. Protezin kılıfı delinse dahi içindeki jel dışarı akmaz. Aynı zamanda, bu protezlerin yapısı nedeniyle memeye daha iyi şekil vermek ve o şekli uzun süre muhafaza etmek mümkündür. Kıvam olarak da meme dokusu kıvamına daha yakındır. Asimetrik memelerde farklı büyüklükte ve yapıda protezler kullanarak başarılı sonuç almak mümkündür.

En çok tercih edilen silikon türü hangisidir?

Son literatür bilgileri ışığında ben kendi pratiğimde en sık yuvarlak ve düz yüzeyli silikon implantları kas altı planda kullanmaktayım.

Meme Protezinin Şekli

Meme protezleri yuvarlak ve anatomik şekil (damla model) olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılır. Anatomik tip protezler normal bir memenin şeklini daha iyi taklit eder; meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Meme dokusunun çok az olduğu durumlarda özellikle tercih edilir. Bu protezler farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir. Doğru kombinasyonu belirlemek plastik cerrahın deneyimine kalmıştır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

İstanbul Meme büyütme

Meme büyütme

Meme büyütme estetiği ameliyatından bir kaç saat sonra ayağa kalkılabilir ve yemek yenebilir. Geceyi hastanede geçirmek yatağın pozisyonu, ağrı kontrolü ve olası komplikasyonların yakından izlenmesi bakımından yararlıdır.

Balensiz sporcu sütyeni veya özel sütyen ödem ve ağrı kontrolünde faydalıdır.

3-5 gün sonra duş alınabilir ve işe başlanabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası ilk hafta meme olduğundan daha büyük ve gergindir. Günler içerisinde gerçek boyutuna döner ve yumuşar.

Protez kas altına yerleştirilmiş ise bir hafta süre ile ağır kaldırmak, araba kullanmak gibi göğüs kaslarını zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. 4-6 hafta süre ile memelerin güneşten korunması önerilir. Özellikle kesi izi 50 faktörlü güneş kremi ile veya bantla güneşten korunmalıdır aksi takdirde iz daha koyu bir renk alır.

Yüzme, tenis oynama, ağırlık kaldırma gibi kolların aktif kullanıldığı sporlara 6-8 hafta sonra başlanır.

Meme büyütme Ameliyatı sonrası doktorun belirlediği periyotlarla (1, 3, 6 ay gibi) kontrole gidilmelidir.

Kesi izinin sorunsuz iyileşmesine yardımcı olacak bantlar veya merhemler kullanılabilir. Kesi izi son halini ortalama bir yılda alacak ve ten rengine dönecektir. Sabırlı olunmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatında Komplikasyonlar

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Silikon ameliyatı sonrası en sık gözlenen komplikasyon meme protezinin yerleştirildiği cebe kan birikmesidir (hematom). Memede ani büyüme ve şiddetli ağrı olur. Tekrar ameliyathaneye alınarak biriken kan boşaltılır ve kanama kontrolü yapılır. Kanama ihtimali nedeniyle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ameliyat öncesi ve sonrasında en az 10 gün süre ile kullanılmamalıdır. Ikınma, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Ameliyat bölgesinde enfeksiyon gelişirse protezin çıkartılması gerekebilir. Enfeksiyon geçtikten bir süre sonra tekrar protez konabilir.

Dikiş atılan bölgede yara iyileşme sorunları olabilir.

Geç dönemde protez etrafında bir zar (kapsül) oluşmasına bağlı ağrı ve memede şekil bozukluğu gelişebilir. Derecesine göre ameliyatla düzeltilir.

Protezlerin patlaması ancak delici bir alet batırıldığında mümkündür. Veya uzun yıllar sonra protezin dış zarındaki zayıflama sonucu dış zar yırtılabilir ve bütünlüğü bozulur; protezin değiştirilmesi gerekir.

Meme Büyütme Meme Protezinin Ömrü

Teorik olarak meme protezi ömür boyu vücutta kalabilir dense de protezin dış çeperindeki yıpranma nedeniyle belirli bir süre sonra deformasyon gelişme olasılığı vardır. Dış çeperin yapısına ve kalitesine göre bu süre değişir. Ortalama 15 yıllık bir süre söylenebilir. Genellikle bu süre sonunda memelerde sarkmada olduğundan hem sarkmalar toparlanır hem de protezler değiştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Gebelik ve Süt Verme

Meme protezleri gebelik ve süt vermeye engel değildir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Sütyen Kullanabilir Miyim?

Ameliyattan 3 ay sonra balenli sütyen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Rutin Meme Kontrolleri

Ultrasonografi ve mamografi ile düzenli kontroller protez ameliyatı olmayan kişiler gibidir. Film çekilirken proteziniz olduğunu belirtmelisiniz; memeye ona göre pozisyon verilir.

Göğüs büyütme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Uygulamakta olduğum yöntemde meme altı kıvrımı üzerinde orta kısımda yaklaşık 4 cm lik bir hat üzerinde ince bir çizgi şeklinde yapılan kesiye bağlı iz oluşmaktadır. Bu iz ilk aylar daha belirgin iken ameliyattan 1- 2 yıl sonra dikkat çekmeyecek hale gelmektedir.

Meme Silikon Protezin Yırtıldığını Nasıl Anlarım?

Memede hacim azalması ve şekil bozukluğu dikkat çeker. Ele gelen sertlik, kitle ve ağrı olabilir. Meme US, mamografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı kesinleştirilir. Böyle bir durumda protez en kısa sürede yenisi ile değiştirilmelidir.

Göğüs büyütme İstanbul ile birlikte tüm Türkiye için son dönemlerin en çok tercih edilen estetik ameliyatları arasında görülmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyat Fiyatının Değişiklik Göstermesinin Nedeni Nedir?

Döviz kurundaki değişimler dövizle ithal edilen silikon implant fiyatlarında artışa neden olmaktadır. Ayrıca, hastane ücretleri de her yıl başı enflasyon oranında artmaktadır

Fiyat için en sağlıklı cevap hasta ile uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek muayene sonrasında verilebilmektedir.

Gerçekleştirilecek meme estetiği yöntemi ve silikon miktarı meme estetiği fiyatı için belirleyici olacaktır. Meme Büyütme Estetiği öncesinde gerçekleştirilecek detaylı muayene ile uzman cerrah ve hastanın tüm beklentilerini bu aşamada sağlıklı bir şekilde görüşmesi önerilir. Bu görüşme meme büyütme estetiği için yol gösterici olacaktır.
Meme Büyütme işleminin uzman cerrah tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemli bir ayrıntıdır. Bu konularda bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel
28 Ağustos 2019

31 yorum

 • Merhaba meme büyütme fiyat alabilir miyim

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 • Merhabalar, göğüs büyütme için şehir dışından gelmeyi planlıyorum, süreç ve fiyat bilgisi alabilir miyim

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 • Merhaba göğüs büyütme ameliyatı için fiyat bilgisi almak istiyorum ve adres bilgisi.

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 • Karın bölgesindeki yağları meme büyütme için kullanabiliyormusunuz ve fiyatı hakkında bilgi verirmisiniz

 • Silikon ücreti hakkında bilgi alabilir miyim.
  Teşekkürler.

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,

   İletişim formu ya da 0535 875 2020 numaralı WhatsApp hattı üzerinden bizimle iletişime geçtiğiniz taktirde fiyat dahil detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır tarafınıza.
   Saygılarımla

 • iki cocuk emzirdim ve kilo kaybindan dolayi memelerim sarkti ve dolgunluguda gitti. ben size yurt disindan yaziyorum umarim yardimci olabilirsiniz.

 • Kilo kaybından ötürü göğüslerim sarktı ve kırıştı ortalama silikon ücreti nedir

 • Merhabalar. Ben 3 gün önce kas altı silikon taktirirarak meme buyutme ameliyati oldum. Sikayetlerim normal seyrindeydi ancak bugun sag meme yan tarafinda kan birikmesi oldu ve endiselendim. Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz bu ciddi bir soruna isaret midir?

 • Merhaba hocam meme estetik fiyatlarınız nedir bilgi alabilir miyim ?

 • Sayın hocam 2017 temmuzda meme büyütme ve toparlama ameliyatı oldum dr İyi ve güvenilir olduğunu düşündüm bir kaç arkadaşımda kendisinde oldu ama ilk ameliyatım olduktan 1 gece sonra şişme oldu ve tekrar ameliyat olmak için 1 gün sonra tekrar cagrildim sonrasında protez düştü ve 1 buçuk ay beklemem söyledi ve ekimde 3 cu oldum ve şu an protez tekrar düşmeye başladı ve aynı dr artık gidemem tamamen güvenim sıfır yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

 • Merhaba hocam bir ricam olacaktı 2hafta oldu ğögsüme silikon takılalı.. Ameliyattan nezaman sonra ve nasıl sütyen tercihinizdir. Tesekkür saygılar…

 • Meme büyütme ameliyatin fiyati nedir ve kac gün istanbulda kalmak icab ediyor

 • Meraba, meme buyutme icin fiyatlar nekadar?

 • FİYAT BİLGİSİ RİCA ETSEM TEŞEKKÜR EDERİM

 • Merhaba meme buyutme fiyatini ogrenmek istiyordum.

 • Merhabalar cengiz bey, ben goguslerimi belli ölçülerde büyütmek istiyorum suan 70 bedenim 80 beden istiyorum sayfanızı okudum benim soracağım sorular şu. Fiyatlarınız nelerdir ve ödeme plani nasil dir

 • Hocam 2014. Mart ayında mentor marka silikon taktırdım 6 aya girdiğimde vücudumda Ürtiker başladı taki dün gittiğim doktora kadar bilmiyordum otoimmün hastalığına yakalandığımı söyledi. Kan değerlerim kötü o gün bugündür antihistaminik ilaçlar arada bir kortizonlu iğneler hayatım karardı. İşimi kaybettim hep yatıyorum halsizim yüzüm gözüm şişiyor. Bunlardan mı olduğunu nasıl anlarız ne yaptırmam gerekiyor ne gibi bir test tahlil. Çıkartsam şayet eskisi gibi olurmuyum sağlıklı yoksa artık bu hastalıkla yaşamak zorundamıyım. Ameliyat olmadan önce çok sağlıklı bir bayandım ameliyat oldum hayatım karardı ne olur bana yardım edin

  • Neden sadece olumlu yorumlara cevap veriyorsunuz. Hayatı kararan silikonu düşenler var? Maksat sadece para almak mı?

 • Cengiz beyde1 ay önce meme büyütme ameliyatı oldum. Yıllardır istediğim fakat bir türlü cesaret edemediğim bu operasyon için doktoruma muayeneye gitmem yeterli oldu. Uzun uzun anlattı ne yapacağını. Son derece güvenerek girdim ameliyata. Sonuçtan çok çok memnunum. Ameliyat sonrası sizinle sürekli iletişim halinde oluyor. Asla pişman olmasınız.

 • Silikon taktırmak istiyorum 75 olan göğüslerim için uygun olursa 85 90 ölçülerine gelmek istiyorum. Fiyat bilgisi konusunda çok az bilgi sahbiyim. Ortalama fiyatlar konusunda bilgi aldıktan sonra uygun olursa yer zaman görüşmek isterim. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir