fbpx
Estetik Ameliyatlar

Yara İzi Tedavisi

Yara izi travma veya ameliyat gibi herhangi bir nedenle deri bütünlüğü bozulduğunda oluşur.
Oluşan yara dikişler yardımı ile kapatılabildiği gibi pansumanlarla kendiliğinden kapanır veya farklı teknikler ile yara bölgesine doku aktarılarak kapatılabilir.

Hangi nedenle olursa olsun hangi yöntemle yara kapatılırsa kapatılsın onarım bölgesinde bir tamir süreci başlar. Yara izinin son halini alması 1-2 yıl sürer. Zamanla yara izi ten rengine döner. Başlangıçta hissedilen sertlik yumuşar ve daha düzenli hale gelir, ancak iyi veya kötü mutlaka bir iz kalır.

Bir yara izi oluştuğunda izin zamanla değişeceği bilinmeli ve sabırlı olunmalıdır. Bekleme döneminde bir plastik cerrahın kontrolünde olunmasında yarar vardır.
Yara izlerinin düzeltilmesi estetik cerrahide önemli bir konudur, daha estetik bir görünüm kazandırmak için çok farklı yöntemler kullanılır.

Aşağıda açıklanmaya çalışıldığı üzere bir yara izinin oluşması ve tedavi edilmesinde plastik cerrah yanında birçok faktör rol oynar.

Yara İzinin Sebepleri Nelerdir?

 • Kaza ve yaralanma
 • Ameliyat sebebiyle oluşan izler
 • Yanık
 • Enfeksiyon
 • Isırık izleri
 • Sivilce ve akne sonrası oluşan izler
 • Su çiçeği ve benzeri hastalıklardan sonra oluşan döküntü izleri

Yara İzi Tedavisi

Yara İzi Nasıl Geçer?

Yara izinin nasıl geçtiği konusunda farklı yaklaşımlar var. Yara izi kendi kendine geçebilir ya da yara izinin durumuna göre tedavi yöntemleri farklılaşabilir. Örneğin meme estetiği veya jinekomasti gibi ameliyatlarda yara izi daha çabuk iyileşmektedir. Yüzdeki yara izi hipertroktif yara gibi olmasa da görülebilir olduğu için estetik bir sorun haline gelebilir.

Yüzdeki yara izi tedavisi uygulamaları eldeki yara izi ya da diğer bölge yara izleri ile benzer yapıya sahiptir. Bu noktada ameliyat dışındaki tedavi yöntemleri, yaranın daha az görünür olmasına yardımcı olur. Eldeki ve yüzdeki yara izlerini tamamen geçiren bir tedavi biçimi olmasa da uygulanan yöntemler, bu yaraların daha kabul edilebilir bir forma dönüşmesini sağlar.

21.yy’ın başından bugüne kadar yapılan kozmetik cerrahi işlemler ikiye katlanmıştır. Bu işlemlerin %92’si kadınlara yapılmıştır.Elbette yaranın durumu ve hastanın iyileşme hızı da bu süreci etkileyen faktörlerdendir. Yara ve ameliyat izi tedavisi hakkında detaylı bilgi için ise uzman bir doktora danışılması gerekir.

Kaynak: Wikipedia

Yara İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yara izi tedavisi ise yaranın türüne (yanık izi, dikiş izi vb.) göre değişiklik gösterir. Ameliyat ve skar tedavisi yöntemleri arasında ise zımparalama, balon yöntemi ya da lazer ile yara izi tedavisi gibi farklı yöntemler ön plana çıkıyor. Yara izin tedavisi yöntemlerine yönelik detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Yara İzi Tedavi Yöntemleri

 • Hiçbir şey yapmama: Bir yara izinin tamamen yok edilmesi ve yaralanmamış gibi bir görünüm kazandırmak henüz mümkün değildir. Bazen yara izini kapatmak isterken daha kötü hale getirmek de mümkündür. Bu nedenle her önerileni yapmamak, deneyimli plastik cerrahların önerilerine kulak vermek önemlidir.
 • Yara izinin tamamen çıkartılıp tekrar dikilmesi: Yara izi sağlam kenarlardan tamamen çıkartılır ve daha uygun cerrahi teknik ve dikiş malzemesi kullanarak yeniden dikilir.
 • Yara izinin çıkartılıp zig-zag şeklinde dikilmesi: Yaranın yönünü değiştirmek ve daha az dikkat çekecek hale getirmek için sık kullanılan bir yöntemdir.
 • Balon yöntemi ile doku genişletme: Yaranın komşuluğundaki sağlam deri altına ameliyatla bir doku genişletici balon yerleştirilir. Doku genişleticinin içi başlangıçta boştur. Haftalar içinde balon içine tuzlu su enjekte edilerek şişirilir. Şişen balonla birlikte üzerindeki deri de genişlemeye başlar. Bir iki ay sonra yeterli doku genişletme sağlanınca ikinci bir ameliyatla yaralı alan çıkartılır ve komşuluğundaki genişletilmiş normal deri bu alana kaydırılarak yara kapatılır.
 • Yara izinin lazer ile tedavisi: Skar, yara izi lazer ile tedavi edilebilir. Yaradaki kızarıklığı gidermek için kullanılabildiği gibi geç dönemde yara üzerindeki düzensizlikleri zımparalamak amacı ile de kullanılabilir.
 • Zımparalama ve ince deri yaması ile kapatma: Geniş alanları tutan yanık izi tedavisi, kendini jiletlemeye bağlı izler gibi renk farklılıklarının ön planda olduğu yara izlerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Önce deri üzeri zımparalanır daha sonra uyluktan alınan ince deriler bu alanlara aktarılarak normal doku ile daha uyumlu bir yüzey elde edilir. Dünyada ilk ve tek olarak tarafımdan gerçekleştirilen jilet izi tedavisi yöntemi olan zımparalama ve ince deri yaması tekniği uygulaması ile başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

Yara İzlerinin Neden Olduğu Sorunlar

 • Yara izinin rengi çevre sağlam deri renginden farklı olabilir.
 • Yara yeri başlangıçta ince bir çizgi iken iz zamanla genişleyebilir.
 • Kesi hattı boyunca iz ve etrafında dikiş izleri belirgin halde kalabilir.
 • Yara bölgesi zeminden kabarık, daha pembe mor renkte, sert, kaşıntılı, hatta ağrılı olabilir.
 • Başlangıçta küçük bir yara izi iken aylar içerisinde kabarıp çevre dokuya doğru ilerleyebilir.
 • Dudak, burun kanadı, kulak, göz kapağı, kol, avuç içi gibi bölgelerde doğal konturları bozabilir, eklem hareketlerini kısıtlayabilir.

Yara İzi İyileşmesini Etkileyen Faktörler

Cengiz Açıkel Fancybox

Yaralanma Mekanizması

Yara oluşurken hücrelerin ne denli travmatize olduğu çok önemlidir. Bir cerrahın ameliyat amacı ile deride bistüri kullanarak yaptığı kesi esnasında hücreler minimal etkilenir; yara iyileşmesi daha ideal koşullarda olur.

Diğer taraftan trafik kazası veya ateşli silah yaralanması gibi yüksek enerjili, dokuların ezildiği ve kontrolsüz bir şekilde harap olduğu bir yaranın iyileşme aşamasında daha fazla iltihabi reaksiyon ve bağ dokusu oluşur. Kesilme biçiminde oluşan bir yara ile ezilme, kopartılma, soyulma biçiminde oluşan bir yara aynı şekilde iz bırakmaz.

Yaranın Niteliği

Temiz koşullarda oluşmuş, sadece cilt dokusunu etkileyen kesici alet yarası ile, toz toprak içinde kalmış, ezilmiş, cilt yanında cilt altı dokuları da etkileyen yaralar farklı iz bırakır. Geniş doku ezilmesi ve doku kaybı olan alanda kan dolaşımı ve doku iyileşmesi daha zordur.

Yaranın Yerleşimi

İnsan vücudunun her yerinde yara aynı şekilde iyileşmez. Göz kapağının ince ve gevşek derisindeki bir yarada belirgin bir yara izi kalmaz iken göğüs ön duvarı, boyun, omuz gibi bazı bölgelerde yara izi daha belirgin olmaya meyillidir.

Yaranın Yönü

Yüz ve gövdede yaranın yerleşim şekli sonucu doğrudan etkiler. Örneğin alın bölgesinde alın kırışıklıklarına paralel olacak şekilde yatay bir kesi daha az dikkat çekerken dikey bir kesi daha fazla dikkat çeker.

Plastik cerrahlar bir kesi yaparken vücudun hangi bölgesinde hangi yönde kesi yapılacağını bilirler ve ona göre kesiyi planlarlar. Diğer taraftan yaralanma sonrası rastgele yönde oluşan yaralar daha fazla iz bırakma riski taşır. İzlerin yönünü değiştirmek yara izi tedavisinde kullanılan etkin bir yöntemdir.

Yara Onarım Tekniği

Plastik cerrahların sorumluluğunda olan bu konu izi belirleyen önemli faktörlerden bir tanesidir ancak tek faktör değildir.

Yara onarılırken hücrelere en az zararı verecek şekilde “atravmatik” yöntemler kullanılmalıdır. Deri altındaki tabakalar uygun şekilde onarılmalı, ölü doku ve ölü boşluk bırakılmamalı ve gerginlikten kaçınılmalıdır.

Doku kaybının olduğu yaralanmalarda yara kenarlarını birbirine gergin şekilde dikmek kötü yara izine çıkarılmış bir davetiyedir.

Dikiş Materyalleri

Vücutta enfeksiyon ve iltihabi reaksiyon oluşturma potansiyeli en düşük dikiş malzemeleri kullanılmalıdır.

Dikişlerin Alınma Zamanı

Cilt üzerine atılan dikişler 5-7 günden daha fazla bırakılırsa kesi izinin her iki yanında dikiş izleri de kalıcı olabilmektedir. Daha sonra dikiş izi tedavisi vb. süreçlerle uğraşmamak için cilt altına atılan dikişler ve bantlar yardımı ile yara desteklenmeli ve dikişler özellikle estetik açıdan önem arz eden yüz gibi bölgelerde 5-7 günden daha fazla bırakılmamalıdır.

Enfeksiyon Riskleri

Yara yerinde enfeksiyon gelişirse daha fazla doku reaksiyonu, daha fazla bağ dokusu (skar) sentezi ve buna bağlı daha fazla iz kalır.

Hastanın Yaşı

Çocuklarda bağ dokusu hücreleri daha aktif olduğundan deri daha gergindir ve yaralar daha fazla yara izi bırakmaya meyillidir. Diğer yandan yaşlılarda bunun tersi söz konusudur.

Hastanın Sağlık Durumu

Normal yara iyileşmesi için gerekli ortamın olmadığı bazı kollajen doku hastalıkları, kanser, radyoterapi, diyabet, beslenme yetersizliği, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkların eşlik ettiği kişilerde yara iyileşmesi sorunları daha sık görülür.

Sigara Kullanımı

Sigara yara bölgesindeki damarlarda kan akımını azaltmakta ve yara iyileşmesini olumsuz etkilemektedir.

Çevresel Faktörler

Güneş ışınları ve diğer ultraviole kaynakları yara bölgesinde pigmentasyon artışına ve renk değişimine neden olurlar. Yara iyileşme süreci boyunca özellikle ilk aylar güneşten korunma çok önemlidir. Kıyafetler ve yüksek faktörlü güneş kremleri ile yara yeri güneşten korunmalıdır.

Burada bahsedilmeyen daha birçok faktör yara iyileşmesine ve oluşacak olan yara izinin niteliğine etki etmektedir. Bu nedenle kötü bir yara izi ile karşılaşıldığında nedenleri iyi düşünülmeli ve sadece doktor veya kullanılan malzeme sorumlu tutulmamalıdır.

Yara İzi Kalmaması İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle yara (ameliyat izi, kesikler, yanıklar, deri yaralanmaları vb) iyileşme sürecinin 1-2 yıl sürdüğü akılda tutulmalı ve sabırlı olunmalıdır. Yaranın ilk günlerdeki pembe, kırmızı, mor renginden dolayı daha çok dikkat çektiği, zaman içerisinde renk soldukça daha az dikkat çekeceği hatırlanmalıdır.

Yara izi kalmaması için plastik cerrahın önerileri doğrultusunda hareket edilmeli ve aşağıdaki faktörlere dikkat edilmelidir.

 • Güneşten Koruma: Güneş ışınlarının yara üzerindeki etkisi olumsuz kabul edilebilir. Güneş ışınlarında veya solaryum cihazlarındaki ultraviyole ışınları yara yerindeki pigment hücrelerini uyarıp yara yerinin normalden daha koyu renk almasına neden olabilir. Özellikle yara oluşumunu takip eden ilk 2-3 ay boyunca yara yeri güneşten korunmalıdır. Bu amaçla giysiler veya bantlar kullanılabilir. Güneşe maruz kalan bölgeye özellikle yaz aylarında 50 koruma faktörlü güneş kremi günde birkaç kez uygulanmalıdır.
 • Bantlar: Açık olmayan, iyileşmiş yara izleri üzerine tıbbı bantların (steri-strip gibi) 3-6 hafta süre ile uygulandığında yara iyileşmesine olumlu katkısı olduğu belirtilmektedir.
 • Merhemler: Yara yerindeki onarım sürecini kontrol etmek, kızarıklığı azaltmak amacı ile silikon veya bitkisel içerikli birçok krem kullanılmaktadır. Uygulama şekli ve süresi yaranın niteliğine göre doktor tarafından belirlenir.
 • Silikon Jel Tabaka: 1-2 mm kalınlığındaki silikon tabakalar yara üzerine uygulanabilir. Sürekli uygulamaya bağlı deride tahriş olabilir, zaman zaman ara vermek gerekir.
 • Masaj: Elle yara üzerine yapılan masaj o bölgede oluşan bağ dokusunun yumuşamasına ve daha iyi remodelize olmasına katkıda bulunur.
 • Bası Tedavisi: Özellikle yüzeyden kabarmaya meyilli derin yanık gibi yara yerlerine tubuler bandaj veya özel giysiler kullanarak yaraya belirli bir basınç uygulamak yararlı olmaktadır.

Yara İzi Zamanla Yok Olur Mu?

Yara izlerinin tamamen yok olma durumunu etkileyen çeşitli faktörler vardır. Yaranın derinliği ve niteliğine göre değişebileceği gibi yaralanma üzerinden geçen süreye göre de değişir. Hafif yara izleri zamanla yok olabilir ancak deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda ise yara izinin zamanla kapanması pek mümkün olmaz.

Kötü Yara İyileşmesi (Hipertroktif Skar)

Normal yara iyileşmesinde yara bütünlüğü sağlandığında yara onarımında rol alan hücrelerin aktiviteleri azalır; bağ dokusu sentezi ve yıkımı bir dengeye girer.

Anormal veya kötü yara iyileşmesi durumlarında ise yara kapanmasına rağmen bağ dokusu sentezi gereğinden fazla miktarda ve uzun süre devam eder. Yara bölgesinde yaralanmayı izleyen haftalarda zeminden kabarık, kırmızı-mor renkte, kaşıntılı ve ağrılı olabilen, sert bir kitle gelişmeye başlar.

Hipertrofik skar veya bunun daha ileri formu olan keloid oluşumunun farklı nedenleri vardır. Kişinin genetik özellikleri, yaşı (çocuklar), yaranın vücuttaki yerleşimi (göğüs ön duvarı, omuzlar), yaranın oluşum mekanizması (derin yanıklar), yaranın onarım veya iyileşme koşulları gibi birçok faktör kötü yara iyileşmesinde rol oynar.

Tedavide tek ve sihirli bir formül yoktur. Silikonlu tedaviler, bası tedavileri, lezyon içine kortizon uygulamaları ve birçok alternatif tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Hipertrofik skar veya keloid dokusunun cerrahi olarak çıkartılması tedavide ilk seçenek değildir. Ancak özel koşullarda bazı önlemler alarak yapılabilir.

Kaynakça

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24888226/
Kaynak
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24888226/

İlgili Makaleler

187 Yorum

 1. Hocam merhaba benimde yüzümde geniş derin bir dikiş izi var. Açıkcası ben zaten yüzde yüz geçmesini beklemiyorum ama belirginliği azalsa çok iyi olur. Dönüş sağlarsanız sevinirim.

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

  2. Hiç merhaba 1 buçuk yıl önce göz kapağı estetiği oldum bir uzman göz doktoru tarafından.dikislerim 10 gün sonra alındı bu süreçte göz kapagim gerginlikte kanadı ve inanılmaz şişti. Günde bir iki kere teramisin sürdüm. İyileştikten sonra izler kaybolmadi ve hatta şu an daha da belirginleşti resmen iplik dikiş izleri zig zag şeklinde duruyor ve bu beni inanılmaz rahatsız ediyor.sorum şu , ikinci kez ameliyat olmalı mıyım ki bunun riskini düşünmek bile istemiyorum(daha kotu olur mu ), bir profosore danıştım lazer ve başka birşey bunu tedavi etmez dedi. Kendi haline bıraksam ki dayanamıyorum göz kapağı esner mi birazdaha bekleyip öylemi ameliyat olsam fikirleriniz çok değerli olacaktir

   1. Merhaba, WhatsApp hattı üzerinden iletişime geçilmiştir, saygılarımla

 2. Merhaba, bir ay önce trafik kazası geçirdim alnım yarıldı 4 tane dikiş atıldı ancak plastik cerrah tarafından atılmadı dikişler. Acilde atıldı. Bu nedenle yara kısmı tekrar kesilip dikilme işlemi yapılabilir mi? Bu işlemin yapılması mevcut yara için için bekleme süresi var mıdır ?

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 3. Merhaba alnımda 3 tane 7 8 yaşlarından kalma yarık izi var çok şuan 17 yaşındayım ve büyüdükçe daha belirgin oldu geçme şansı varmı bu izlerin

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

   1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 4. Hocam 7 yaşında bir oğlum var 2 yaşındayken Küçük bir kaza geçirdi kazası sonucuda operasyon geçirdi sol yanağında dikiş izi var okula başladığı için arkadaşlar sürekli soruyor ve bu da onu rahatsız ediyor Çirkin olduğunu düşünüyor ne yapabiliriz bu dikiş izi için.

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden fotoğraf göndererek iletişime geçerseniz eğer değerlendirebiliriz, saygılarımla

 5. Hocam kolumda ben vardı baya büyük aldırdım iki ay oldu bayanı iz var ne yapmam lazim

  1. Sıla Hanım Merhaba, etik ve yasal nedenlerden kaynaklı uzaktan aktif tedavi önerisi ve yorumda bulunmuyorum. Hekiminiz ile iletişime devam etmenizi öneriyorum. Saygılarımla

 6. Merhaba hocam küçükken alın kısmımda siğil çıkmış gitmeyince ilaçla yakmışlar ve iki tane fındık büyüklüğünde çukurlar oluşmuş nasıl bir tedavi uygulayabiliriz

 7. Merhaba hocam alnimda su ciceginden kalma biri cok derin buyukce iki de kucuk su cicegi izleri var derin olan icin ne yapilabilir. Daha once bi cilt uzmaniyla gorusmustum dolgu olmaz buna demisti siz hangi yontemi onerirsiniz?

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, kontrol edebilirsiniz. Saygılarımla

 8. Merhaba hocam yaklaşık 2 ay önce trafik kazası geçirdim alnımdan kafamın ortasına kadar 14 dikiş atıldı. Çok fazla kan kaybettiğim için esteetik dikişi beklemeden diktiler şuan hem iğne yerleri hem yara izi aşırı belirgin ve içinde ödem gibi birşey var herkesin bildigi pahali kortizonlu kremi üstüne dermatix kremi uyguluyorum 40 gün oldu hiçbir iyileşme belirtisi yok sizce ne yapmaliyim

  1. Tuba Hanım Merhaba, etik ve yasal nedenlerden dolayı uzaktan aktif tedavi önerisi ve yorumda bulunmuyoruz, hekiminiz ile iletişime devam etmenizi öneriyorum, çok geçmiş olsun. Saygılarımla

 9. Merhaba,
  Annem 3. Derece yanık oldu.64 yaşında.Alev yanığı. Vücudun %40 yanıktı. 3 kere kazıma yapıldı.70 gün sonunda,Sağ ve sol bacaklarındaki dizden topuklarına kadar ağır yanıkları duruyor. Deride scar oluşmuş dediler. Bacaktaki kanamalarda sona erdi. Yama ameliyatı olacaktı ama kovid olunca iptal oldu.Bu durumda tekrardan yama yapılmalı mı? Yoksa hastayı hastaneden çıkarıp evden pansumanlarına devam edip ve plastik cerrah tarafından takipli ilerleyebilir miyiz?
  Süreç çok uzadığı için hastanın psikolojisi de bozuldu.

  1. Merhaba, etik ve yasal nedenlerden dolayı uzaktan aktif tedavi önerisi ve yorumda bulunmuyoruz, hekiminiz ile iletişime devam etmenizi öneriyorum, çok geçmiş olsun. Saygılarımla

 10. Kızımın kolunda yürüme bandından düşerken yaralanma oldu ve yanık izi kaldı bu olay olduğunda 9 yaşındaydı ve şimdi 12 yaşında iz kaldı izin geçmesi için neler yapabiliriz?

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, kontrol edebilirsiniz. Saygılarımla

 11. Merhaba sırtımda 2 adet ben vardı bunları genel cerrah almıştı 2 sene önce dikiş atıldı birinde hafiften bir iz var diğerinde ise kötü yara iyileşmesi oldu izler silinebilir mi ?

  1. Yasemin Hanım Merhaba,
   İzlerin tamamen silinmesi mümkün değil maalesef. Mevcut izleriniz daha az dikkat çeken bir hale getirilebilir mi değerlendirmek için lütfen bizimle mesai saatleri içerisinde WhatsApp hattı üzerinden iletişime geçiniz.

 12. Alnımda yara izi var çok derin değil güneşte daha çok dikkat çekiyor bunun tedavisi mümkünmüdür?

  1. Merhaba, e-mail adresiniz üzerinden bilgilendirme için iletişime geçilmiştir. Saygılarımla

 13. Merbaha küçükken dudağım patlamıştı ve dikiş atılmıştı. Dikişi herhangi bir uyuşturucu olmadan yaptıkları için hâliyle baya bağırmıştım ve dikiş kötü atılmıştı. Şuan dudağımın o yeri daha sert ve daha sarkmış daha kötü bir durumda. Sanırım şu aralar takıntı haline getirdim bu durumu. Sizce düzeltilebilir bişi mi bu. Dikiş izlerini sorun etmiyorum ama o bölge daha sert ve sarkık artık rahatsız oluyorum.

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, kontrol edebilirsiniz. Saygılarımla

 14. Merhabalar hocam alın bölgemde iki adet fındık büyüklüğünde cilt bozukluğu var. Bunun görünümünü düzeltmek veya yok etmek istiyorum. Mümkünmüdür? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, kontrol edebilirsiniz. Saygılarımla

 15. Merhaba Hocam

  Sizden ufak bir destek almak istiyorum.
  Yüzüm 4-5 ay önce yanarak kılcal damarım ortaya çıkıp yüzüm de bir türlü geçmek bilmeyen iz kalıp sol yanak kısım kızarık bir durumdadır..
  Konuyla ilgili önerebileceğiniz bir tedavi var mıdır ?

  Desteğiniz için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, etik ve yasal nedenlerden dolayı uzaktan aktif tedavi önerisi ve yorumda bulunmuyoruz. Detaylar için iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımla

 16. Hocam yaklaşık 1 yıldır bıyık bölgesinde agda yaptırmaya bağlı iz kaldı. Fondötenle kapatmaya çalışıyorum ama yine belli oluyor. Kuafor limon sürmemi söyledi ama yinede iz gitmiyor…Acaba ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz lütfen.

  1. Seher Hanım Merhaba, sorunuz e-posta adresiniz üzerinden yanıtlanmıştır. Kontrol sağlayabilirsiniz, saygılarımla

 17. Merhaba hocam 2yasindaki kizim merdivenden dustu ve yuzunde 1cm kadar kesi olustu dikis izi olmasin diye bantla yapistirdilar acaba yara kapanirmi izi kalirmi plastik cerrahiye gostermemize gerek varmi

  1. Gönül Hanım Merhaba, etik ve yasal nedenlerle yorum yapamıyorum, doktorunuzla iletişime devam etmenizi öneriyorum. Saygılarımla

 18. Merhaba 3,5 yasindaki oğlum 7 gün önce düştü ve kadının üstünde açılma oldu 2 dikiş atıldı bugün dikişi alındı doktora iz kalırmı diye sordum krem kullanımı hakkında bilgi almak için oda plastik cerrahi görsün onlar yazıyor dedi sizce ne kullanalım

  1. Merhaba, etik ve yasal nedenlerden dolayı uzaktan aktif tedavi önerisi ve yorumda bulunmuyoruz. Detaylar için iletişime geçilmiştir sizinle. Saygılarımla

 19. Hocam merhaba,
  Kızım 3 yaşında, ahşap sehpanın kenarına düştü ve bir kesi oluştu; dikiş olmasın diye doku yapıştırıcı ile yapıştırılmıştı ancak yapışmamış, plastik cerrahi götürdüğümde çok geç kalmışız dikiş olmaz artık denildi , kesi kendisi kapand, şimdi kırmızı görünüyor, iz kalmaması için ne yapabilirim acaba silikon bantlar yapışmıyor çıkıyor, tam yüzünün ortasında çok endişeleniyorum

  1. Merhaba, izi görebilmek adında e-posta üzerinden dönüş yapılmıştır size, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 20. Merhaba hocam,17 yaşında geçirdiğim su çiçeği sonucunda yüzümde doku kaybı oluştu onarımı mümkün mü ?

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımla

 21. Merhaba benim bir kolum kapı camından yüzeyal kesildi ama en son kanadı en baştaki gibi diye 14 ince bir iple dikiş atıldı 2 günde bir pansumanada gidiyorum,atıldığı günden 10 gün sonra dikiş çözülecek iz kalmaması için hangi gerçekten fayda edecek kremleri kullanmalı veya ne yapmalıyım?

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 22. Merhaba Hocam,
  Alnımda kaza sonucu oluşan yarılma nedeniyle dikiş atıldı , dikişler alındı iz kalmaması için uygulayabileceğim kremler önerebilir misiniz ve kantaron yağı sürmek iyi gelir mi neler yapabilirim?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 23. Merhaba Hocam,

  Yüzüme atılan taş sebebiyle sağ elmacık kemiğimin üstünde gözümden biraz altta bir kesi oluştu. Doku yapıştırıcısı ile yapıştırıldı. O bölge ve kesi kırmızı-mor şeklinde, bir kısmı çukur, bir kısmı düz ve hala şiş..Kötü bir görüntü var :( Kesinin üstündeki kabuk düştükten sonra contratubex kullanmaya başladım. Sabah-akşam düzenli sürüyorum ve güneşten korumaya çalışıyorum. Bu kesi izi kalacak gibi gözüküyor. Bu kremi daha ne kadar kullanmalıyım? Başka önereceğiniz bir tedavi yöntemi var mı? Çok teşekkürler.

  1. Esin Hanım Merhaba,
   Etik ve yasal nedenlerden dolayı uzaktan aktif tedavi önerisinde bulunmuyoruz maalesef. Detaylı bilgi almak için 05358752020 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Saygılarımla

 24. Merhaba Cengiz Hocam,
  10.02.2021 tarihinde karın germe ameliyatı oldum daha sonra derinin beslenememesinden kaynaklı ölü deri oluştu bunun üzerine bir ay sonra ikinci bir ameliyat daha olup ölü derinin olduğu kısım alındı. Bir yerde iyileşme olmadı açık yara halinde tedavisine devam ettik. Sonunda iyileşti ve kapattık. Fakat dikiş yeri asimetrik bir hal aldı ayrıca göbek altında derin izler kaldı bunun tedavisi nasıl olur? Rahatsız edici bir görüntü. Yardımlarınızı rica ediyorum.
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 25. Merhaba , göğüs arasında bir yara izim var yıllardır geçmedi nasil bi iyileştirme yapılabilir bilgi alabilir miyim .

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 26. Merhaba Cengiz Hocam Burnumda metal bir obje ile aldığım darbe sonucu skar izi meydana geldi etim kalkıp koptuğu için şu anda derimde bozulmalar var. 5 Aydır Scarex jel kullanıyorum ilk zamana göre düzelme var fakat kendi başına geçecek gibi değil.. Sizin öneriniz nedir ? Ne yapabilirim? Teşekkür ediyorum..

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 27. Merhabar hocam kızım 1 yıl önce bisikletten düştü ve burnunu kırdı burun üzerine dikiş atılmak zorunda kaldı ve haliyle iz oluştu doktor tavsiyesi birçok krem kullandık ama dikiş izi geçmedi ne yapabilir nasıl silebiliriz veya asgari düzeye indirebiliz

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımla

 28. Merhaba hocam 2020 Haziran ayında üst kapağı ameliyatı oldum dikiş izlerim belli onları nasıl yok edebilirim.

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımla

 29. Mrb dudak ustunde siyah biyik lekesi olustu 3yildir bicok dr a gittim ve ne yaptilarsa bulekeden kurtulamadim çaresi varmidir?

  1. Nihal Hanım Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden iletişime geçilmiştir. Saygılarımla

 30. Merhabalar küçükken yuzumu kesmistim ve dudak kenarinda dikiş izim var. Su an 30 yasindayim. Bu izin gecmesi mumkun mudur. Mumkunse ne yapilabilir?Tedavi sureci cok uzun surer mi? Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımla

 31. Merhaba hocam . Geçen sene temmuz ayında göğüs küçültme ameliyatı oldum fakat iyileşme sürecim sorunlu oldu ve dikişlerim düzen tutmadı hatta yara oldu. Sabırla krem tedavilerimi devam ettirsem de hem dikiş izlerim düz değil yara olduğu için hem de hala mor. Ne yapabilirim öneriniz var mı ?

  1. Elif Hanım Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden iletişime geçilmiştir sizinle. Saygılarımla

 32. komuda ısırık izi var bi türlü geçmiyor baya oldu aslında ama leke gibi kaldı ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden iletişime geçilmiştir sizinle. Saygılarımla

 33. hocam merhaba. 1 ay önce başarısız bir fraksiyonel lazer tedavisi geçirdim. yüzümde yara kabukları oluştu. uygulamadan 1 hafta sonra kabuklar yüzümü yıkarken düştü ve kırmızılığı kaldı. 1 aydır geçmedi. bu artık kalacak mı? çok derin bir iz gibi durmuyor ama kıpkırmızı duruyor hala bu normal mi?

  1. Merhaba,

   Bilgi alabilmek adına 05358752020 numaralı WhatsApp hattından asistanım ile iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımla

 34. Göz estetiği ameliyat sonrası alt göz kapağımda kesi yeri yara izi yok olur mu. Henüz bir hafta oldu. Tesekkürler

  1. Filiz Hanım merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size. Saygılarımla

 35. Merhaba 1 yıl önce göz kapak ameliyatı oldum sonrası dikkatli şekilde kremler kullandigım halde kesi izi belirgin şekilde kaldı bi çözümü varmı dır

  1. Merhaba, E-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımla

 36. Merhaba benm kolumda dovme sildirirken lazarle ust uste cok atis yaptigi icin yandi lazer sonucu kolumdada kabarik ve renk degisikligi oldu onun yuzunden polislige giremiyorm eica etsem bana ne yapmami onerirsiniz
  Cevaplarsaniz cok sevinirim

  1. Gamze Hanım Merhaba,

   E-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımla

 37. MERHABA ;
  1 AY ÖNCE ELİM KAYNAYAN ÇAY SUYU İÇİNE GİRDİ ELİMİN VE PARMAKLARIMIN ÜST KISMINDA 3. VE 2. DERECE BİR YANIK OLUŞTU. 5 HAFTALIK BİR SÜRE SONUNDA YENİ DERİ OLUŞMAYA BAŞLADI FAKAT ELİMİN ÜZERİNDE HALA ACIYAN BÖLGELER VAR .

  ELİMİN ÜZERİNDE AŞIRI BİR KIZARIKLIK MEVCUTTUR. CONTRACTUBEX İLAÇ KULLANMAYA BAŞLADIM FAKAT TAMAMEN İYİLEŞMEDEN KULLANILMASI ÖNERİLMEDİ BU YANIK TAM OLARAK NE ZAMAN İYİLEŞİR YA DA BU ELİM VE PARMAKLARIMDAKİ KIZARIKLIK GEÇER Mİ . İZ KALMAMASI İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİR SİZCE .

  İLGİNİZ İÇİN VE BİLGİLENDİRME İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM .İYİ GÜNLER DİLERİM.

  1. Dilek Hanım Merhaba,

   Yorumunuza e-posta adresiniz üzerinden yanıt verilmiştir. Saygılarımla

 38. iyi günler 2 ay önce bacağıma şekerli su dökerek 2.derece derin yanık oluştu. Şuan beyaz iz kalacak gibi gözüküyor renk farklılığı için ne yapmam gerekiyor

 39. Merhaba yaklaşık 6 yıl önce bi kaza sonucu yanağım delindi sonra dikildi şu an 15 yaşındayım ve o bölgede sakalım çıkmıyo ve izi kaldı bunu tedavi ettirebilir miyim acaba ?

 40. Merhaba iyi çalışmalar hocam 3 yıl önce yüzümde bir ben aldırma işlemi gerçekleşti ve 4-5 cm civarı dikiş izi kaldı ve bu beni çok rahatsız ediyor acaba bununla ilgili yapılabilecek bir işlem olabilir mi

 41. Merhaba ,
  Öncelikle bilgilendirici yazi için teşekkürler. Bir kac sorum olacakti

  Cerrahi yolla ben aldirdim ama maalesef dikişler tutmadığı icin tekrar dikildi iz kalma durumu artar mı ? Yeni dikisler 10 günden fazla oldu hala alınmadı.
  Ayrıca İz kremleri etkisini ne zaman gostermeye başlar ? Kantaron yagini cok duyuyorum oneriyor musunuz

  Teşekkürler

 42. Merhaba hocam elektrik çarpması sonucu sağ kolumda 3.derece yanık oldu ve 4 ay geçti ancak kabarık ve kırmızı rengi zamanla açılır mı

  1. Gamze Hanım Merhaba, 05358752020 numaralı WhatsApp hattımızdan fotoğraflar ile birlikte iletişime geçebilirsiniz, saygılarımla

 43. 3 hafta önce çaydanlık bacaklarıma dökülmesi sonucu yandım şuan aşırı kızarıklık var ara ara yerlerde beyazlama var diğer yerlerde gittikçe kahverengileşiyor sizce iz kalır mı? İz kalmaması için ne kullanmalıyım?

  1. Merhaba, mail adresinizden geri dönüş yapılacaktır size, saygılarımla

 44. Merhaba,11 Ağustos’ta elime sıcak su dökülmesi ile sağ elimin üstü yandı. Kremler bitmek üzere ama hala iz var . Bu iz geçer mi ne yapmalıyım sizce. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden dönüş yapılacaktır. Saygılarımla

 45. Merhaba Hocam.Adım Sümeyra 6 yaşımdayken teneke kutunun sivri ucu yanağımı çizmişti izi kaldı ok şeklinde. 13 yaşındayken alnımda da sivilce vardı kuzenim tırnağıyla çizmişti izi kaldı şimdi 14 yaşındayım çok belli oluyor ve bu çok canımı sıkıyor Bepenthol Anti Scar Jel almayı düşünüyorum sizce faydası olur mu.Tamamen yok olsun istiyorum ne yapmalıyım sizce şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, mail adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımla

 46. Merhabalar hocam yaklaşık 22 yıl önce sol elim yandı ve iki kere ameliyat oldum son ameliyatım parmaklar arasından oldu doktor koltuk altımdan parça aldı parmaklar arasında kıllanmalar oluştu ve bana bir daha yanık izlerinin hiçbir şekilde geçmeyeceğini söyledi iki doktor beraber sizce geçmez mi ?

 47. Merhaba yaklaşık 30 yıl önce kaynar su ile yanmıştım bacağımda ız olarak kaldı ki daha önce bir kaç yerle görüştüm fakat istediğim cevabı alamadim.sizce nasıl geçer tam olarak geçer mi geri dönüş yaparsanız çok sevinirim

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size. Saygılarımla

 48. Hocam merhaba
  20 ay önce bebeğimde yanik sonrası keloid ve hs olustu.1 yıl kremlerle tedavi edildi ama şu an biraktik.keloidde büyüme ve kaşıntı var kortizon enjeksiyonu dışında bir tedavi lütfen yardımınızı rica ederim

  1. Özge Hanım Merhaba,

   Mail üzerinden geri dönüş yapılmıştır size. Saygılarımla

 49. Slm 1 hafta önce iş kazası geçirdim elektrik panosu patladı sağ elim yangına maruz kaldı tedavi sonunda iz kalır mı

  1. Saim Bey Merhabalar, 05358752020 numaralı WhatsApp hattından fotoğraflarınız ile birlikte bizimle iletişime geçebilirseniz eğer, ön değerlendirme yapabiliriz. Saygılarımla

 50. Merhaba yaklaşık 15 yıl önce kaynar su ile yanmıştım bacağımda buruşmuş Ve sert şekilde Hala izi. Var nasıl geçer tam olarak geçer mi geri dönüş yaparsanız çok sevinirim

  1. Merhaba,

   WhatsApp hattımız üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, saygılarımla

 51. Merba ben küçükken boğazımn alt kısımlarına sıcak çay döküldu geç doktra ulastirdiklari için buruşuk lekeler kaldı huylandigim için tedavi yapmayı düşünüyorum tedavisi nasıl olur bilgilendirirmisnz?

  1. Merhaba,

   E-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, saygılarımla

 52. merhaba hocam genital bölgeye iğneli epilasyon işlemi uygulattırdım ancak yaralar düzeltikten sonra farkettim tenim kararmış baya bir epilasyon yaptırdıktan sonra hep krem kullandım epilasyoncuma söylediğimde kremi kullanmaya devam etmemi önerdi 6 ay geçti renkte hiç açıkma yok bi türlü geçmiyor ne yapmam lazım ne kullanmalıyım yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 53. Merhaba Hocam. Adım Nergiz . 3 yaşında trafik kazası sebebi ile alnımda dikey bi yara izi kalmış . 22 yaşındayım ve polislik için hazırlanıyorum yara izi hayallerime engel olmak üzere ameliyatla kapatma şansımız varmı? Oturduğum şehirde Plastik cerrah’a gittim 1 sene önce. Yara izi kapanmaz sadece genişliğini daraltırız ince bi çizgi kalır demişti . Tamamen yok edebilirmisin iz? Teşekür ederim

  1. Nergiz Hanım Merhaba, öncelikle izi görüp değerlendirmemiz gerekmektedir. 05359752020 numaralı WhatsApp hattına fotoğraf gönderebilirseniz eğer daha sağlıklı yorum yapabiliriz. Saygılarımla

  2. Merhaba Hocam. Adım Şeyda. 3.buçuk yaşında geçirmiş olduğum bir kazadan dolayı burnumun üzerinde sol gözüme doğru yatay bir iz var. 21yaşındayım daha önce Bir cok kez muayene oldum ama izin geçeceğine dair bir sey söylemediler. İzi birazda olsa geçirebilir misiniz?

   1. Şeydanur Hanım Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden sorunuza yanıt verilmiştir. Saygılarımla

 54. Merhaba hocam 19 yaşındayım daha dün mutfakta yemek yaparken kolum ocakta alti acik pismekte olan tencereye degdi hemen aloevera sürdüm yangınını alsın diye ancak sabah kalktigimda kolumda morarmis sekilde iz olustugunu farkettim acaba iz kalirmi ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 55. Merhaba 4.5 yaşında kızımın bacağı yerde bulunan davul fırına çarpmış ve 2 derece yanık dediler 3 gün bugün yanık ünitesine pansumana götürüyorum bandajlı şuan bacağı iz kalmaması için başka bi bölüme götürmeliyim benimde bacağımda yanık izi var ve bu benim sosyal hayatımı çok etkiledi kızımda aynı kötü anılar yaşamasın

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 56. Hocam merhaba daha önceden burnumda ufak bir ben lekesi vardı yok etmek için etkili diye il 33 nasır ilacı kullanmıştım. Etkisi kötü oldu epey bir süre geçmedi ama sonradan geçmişti. Ona güvenerek boynumda olan 3 yere çok az il 33 sürdüm 1 ayı geçti kabuklar döküldü ama hala deride leke olarak kaldı. Madecassol fito vs sürüyorum çok az ton açılması oldu 1 ay içinde ama dışarıdan bakınca hala belli oluyor ve beni rahatsız ediyor. Tedavisi mümkün mü. Yoksa Bu kremleri sürüp zamana mı bırakmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

 57. Merhaba ben daha küçükken emeklerken çaydanlığın üstüne düştüm çay döküldü koluma 22 yaşındayım hala leke var yanan yer çok sert tedaviyle geçme ihtimali nedir?

  1. Merhaba burnumda kan beni vardi. Yakma yontemiyle gecer diye birsey okudum. Ona uydum ve ince bir bicagi isitarak benin uzerine bastim. Kabuklandi soyuldu 1 hafta oldu suan delik seklinde orasi cukur. Kendiliginden gecermi cukur yer dolarmi yeniden. Operasyin gereklimi. Dolma kalem ucundan az bi genis delik seklinde. Burnumun sag tarafinda.

 58. Merhaba daha 20 yaşındayım bundan 10 sene once felan alnim yanmis alnimin tam ortasi siyah leke şeklinde bundan nasil kurtulabilirim o kadar üzüyor ki bu durum beni. Kremle duzelirmi

   1. Merhaba hocam , kolunda küçük yanık lekeleri var kahverengi şeklinde onları nasıl geçirebilirim acaba, varlığı beni çok üzüyor ?

  1. Merhabalar,1 ay önce cilt bakımında gözümün altında 2 derece yanık oluştu doktorum iz kalmaması için contractubex krem verdi günde 3 defa sürüyorum bir de güneş kremi kullanıyorum iz kalmaması için yapabileceğim bir şey var mı teşekkürler

    1. Merhaba tca sonrası leke kaldı çok koyu değil ama beni rahatsız ediyor madecassol krem kullanıyorum ama controtubex krem daha iyi olurmu 3 ay oldu iz kalali ne onerirsiniz

     1. Madecassol iyi geldi mi peki izde azalma var mi, ben de utuyle yandim izinkaldi 1 ay oldu bisey kullanmadim henuz Madecassol alsam. Yarar mi

  2. Merhaba,25 yasindayim 6 aylikken yuzum utuden yanmis leke var yuzumde dudaqimin saq kenarinda ince deri yamasi yaparsam yuzumse cekilme olur demisdi doktor bunun baska tedavi yontemi varmi ne yapa bilirim?

  3. Merhaba geçen yıl Ağustos ayındaki kolum yandı su an iz var ama kolumun rengını almaya başladı polislik okuluna başvuru yapıcam sizce bir ay da kremlerle geçer mi?

   1. Merhaba,
    İzlerin tamamının bir fotoğrafını veya fotoğraflarını;
    cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
    – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz size detaylı bilgilendirme yapabiliriz.
    Saygılarımla

 59. Merhabalar.

  Sol yanağımda 34 yıl önce bebekken beşiğin devrilmesi sonucu soba ile yandı.Avuç içi büyüklüğünde biz iz oluştu. Bu durum beni her geçen sene rahatsız ediyor piskolojik olarak etki yaratıyor ve aynaya baktığımda benim gözüme hoş gözükmüyor. Tedavi konusunda beni bilgilendirmenizi rica ediyorum.

  1. Merhaba, benim de sağ yanağımda aynı yanık mevcut.Tedavisi var mıymış acaba öğrendiyseniz beni de bilgilendirebilir misiniz?

 60. Hocam merhaba,3 ay önce bebeğim 2.derece derin yanikla hipertrofik skar oluştu boyun bölgesinde 15 gündür Dr tavsiyesi ile kenacort kullaniyoruz 3 ay boyunca devam edin dedi günde bir kez de silikon jelle masaj yapıyorum.gunese ne kadar süre ile çıkılamaz ve izin son şeklini alması ne kadar sürer şu an çok koyu kabarık kırmızı

  1. Merhaba, benimde bebeğim çay ile yandı 2 ay önce dr un önermesi ile 1 aydır kenacort kullanıyorum ve kenacort sonrası 2. Derece derin yanıklar kabardı, sizde de böyle bir durum oldu mu?

   1. Merhaba,
    E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
    Saygılarımla

 61. Merhaba ;

  2 yaşındaki kızımın üstüne çay döküldü 12 gün yanık tedavi hastanesinde yattı şuanda yanan yerler kızarık 15 gün oldu normal mi yoksa iz kalacağını mı gösterir doktoruna sorduğumda 15 gün sonra belli olur dedi olası bir durumda erken müdahale edilerek iz kalması engellene bilir mi ?

 62. Merhaba, geçtiğimiz mayıs ayının son haftası bedenimin sol tarafına kızgın yağ döküldü. Şu anda kolumda ve omuzumda küçük küçük koyu izler, göbeğimde ise el büyüklüğünde açık ve koyu renk olmak üzere iz kaldı. Bunun üzerine nasıl bir tedavi yöntemi izlediğinizi öğrenebilir miyim?

 63. Merhaba 2018 eylül 2sinde pazar günü motor kazası geçirdim yerde sürüklendiğim için kollarım baya deri kalktı şaun kabuk bağlandı bazı yerlerin kabuğu düştü fakat izi gözüküyor diğer tarafta baya bir kabuk var kolumdaki kabuklar düşünce izi kalır mı kalırsa ne yapmam gerekiyor 16 yaşındayım şimdiden teşekkürler..

 64. Merhabalar 20 yıl önce sırtına sıcak su dökülerek yanmış 15 cm çapında tırtıklı yara izim mevcut. Estetşk ameliyat düşünüyorum tedavi izi ne kadar azaltabilir hangi yöntem uygulanır ve ortalama fiyat bilgisi alabilir miyim sizden eposta bekliyorum lütfen mail de ortalama fiyat bilgilerini yazın teşekkürler.

 65. Efendim iyi günler kolumda yanık izi var ama 17 yıldır geçmed acaba ne yapılabilir yardımcı olur musunuz

  1. Ayni sorun bendede var 19 yasindayim 1 yasindan beri yanik izi var dirsegimde bu sorunu ameliyaysiz cozebilirmiyim??

 66. Merhaba benim koluma cok kucuk yaslarda sicak su döküldü ve iz kaldi.ameliyatla bu izin duzeltilebilme orani nedir tamamen yok edilebilir mi ?

 67. Benim yanağım küçükken soba ile yandı abartılacak şekilde biz iz yok ama bu durum beni her geçen sene rahatsız ediyor piskolojik olarak etki yaratıyor ve aynaya baktığımda benim gözüme hoş gözükmüyor aradan baya zaman geçti çok küçükken olmuş. Ellediğimde ise daha farklı diğer tarafa bakarak bu durum beni rahatsız ediyor

  1. Merhaba, yorumunuz Prof. Dr. Cengiz Açıkel’e iletilmiştir. Mail bilgileriniz doğru ise en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. İyi günler dileriz.

 68. iyi günler benim dudağımın üt kısmı sıcak saç maşası ile yandı hemen üzerine buz koydum buzu bastırarak koyduğum için su kabarcıkları patladı 2 gün sonra doktora gittim ve krem verdi güneşe çıkmamamı söyledi kremi 2 gün boyunca kullandım ancak sonraki gün denize gittik güneşe mağruz kaldı güneşten dolayı sürekli elimi yanığın üstünde tuttum .krem sürmeye devam ettim kabuk tutmuştu bundan 2 gün sonra yine denize gittim ve bu sefer kabuk bağlayan yara koptu krem sürmeye yine devam ettim alovera nın içindeki jeli sürdüm yanığın üzeri beyaz pembemsi bir lekeye dönüştü krem ve alovera sürmeyedevam ettim 2 gün sonra yine denize gittim krem sürmeye devam ettim ancak daha az sürmüştüm şuan leke kahverengi oldu ve baya belli yanık izi kalmaması için ne yapmalıyım birkaç sitede gördüm yumurta akı sürün gibi bir öneri şuanda onuda sürdüm sizce etki eder mi leke kalırsa diye çok korkuyorum

 69. Merhaba yuzumde arabalarin cakmaklik olarak kullanilan sey yuzumde iz birakti ve naptiysam gecmedi

 70. Merhaba hocam benim oglum bir yasinda bubdan 25 gun once caydanligin ustu dokuldu ikinci derece yanik dedi doktor 15gun tipta yattik hergun banyo edilip pansuman oluyordu ama uc gun baska bi doktora gittik pansuman yapmayin her pansumanda yara tazelenir iyilesmez dedi acik birakioz simdilik iyiye gidiorda kafam karisti acmakmi iyi pansumanli kalmasimi iyi.ve bir sorum daha var ikinci derece yaniklarin izi gecermi gecerse ne zamana gecer hocam yanigi ayaginin ustu ve kolunun ustu…simdiden cok tskr ederim

 71. Merhaba ben 28 yasindayim benim gögüs uzerime ve ceneme kaynar kahve dokuldü ve 2 derece yanik olustu 3 ay oldu çenem geçti ama büyük bir leke var yaka kismimda beyazli kahverengili ve kirmizi renkli bir leke. Nasil gecer bu iz ve günes daha derin yapar mi bu izi tatile gitmem problem olur mu ?

 72. Hocam 3 hafta once kollarima neskafe dokulmesi nedeniyle 1. Derece yaniklar mevcut 10 cm boylarinda 8 cm genisliginde en kisa surede gecmesi icin ne yapmaliyim

 73. Hocam 28 yaşındayım 8,yıl önce yüzüm birinci. Derece yandı ve olur olmaz yüzümde azıcık olsada lekeler kaldı bunun ilaçla tedavi olması mümkünmü yoksa estetik ameliyat olmak sartmi yüz ameliyat yapmsam mi

 74. hocam benim yuzumde kaza sonucu 6 yıl once bır yanık izi olusdu .kucuk ama rahatsız edıcı ne yapa bılırım amelıyatla tedavısı mumkunmu

 75. Merhabalar…
  Benim boyun ve sağ omzumda 24 yıllık bir yanık izi var şu an 28 yaşımdayım görsel olarak zaman zaman rahatsızlığını duyduğum bir gerçek bu yüzden ameliyat olmak istiyorum ama iz kalır mı kalmaz mı endişesi var esmer tenli olduğum için bazı doktorlar iz olabileceğini dikişlerin olduğu kısımda pembe tonda renk değişikliği olabileceğini söylemişti acaba zımparalama veya yama yönteminin olmayacağını balon tedavisi görebileceğimi söylediler acaba başka bir yöntem var mıdır kesin sonuç alabileceğim dönüş yaparsanız çok sevinirim şimdiden iyi çalışmalar…

 76. 19 yaşındayım kolum 1yasında yanmış çay dökülmüş .. bunun tedavisi varmıdır . Kolum düzelirmi mümkünmü .. şimdiden teşekkürler

 77. Hocam ben 40 yaşındayım benim yüzüme ufakken sobanın üzerine koyulan küp şeker basılmış.Şimdi sol elmacık kemiyimde kalbe benzer bir iz kalmış, ben doğulu olduğum için eskiden belli etmiyordu,ama şimdi 11 yıldır batıda yaşadığım için çokça belli ediyor.Buna bir cerrahi operasyon olması gerekiyor dediler ne yapmalıyım.

 78. Merhaba hocam benim eşimin sağ ve sol kalçasında yanık izi var çocukken köz ateşine düşürmüsler sol tarafı ince iz fakat sağ tarafı çok derin.ameliyatla düzelmesi mümkünmü beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

 79. İyi günler 38 yaşındayım. 2 yaşında iken kaynayan su tenceresinin içerisine düşmüşum sağ Bacağım bilek ten kalça ya yakın kısma kadar yanık çekme ve derin izler var tedavisi mümkün mü donus yaparsanız çok sevinirim.

 80. mrb bnm kizimn dogustan kollrnda yaik gbi yaralar vrdi iylesti islri kldi ama yanik izi gbi yarada oleydi yanmus gniudi anne krninda olmus dktr hotmonlu gdalardan olmustr demisti szce o izi nasl bir ilacla gideririm yardimci olurmusunz suanda (scarEx jel )kullaniorm 4 aydr bi ilrleme olmadi yardmci olursanz sevinirm teskkrler smdidn….

 81. Merhaba, şuan 24 yaşındayım ufakken süt tenceresinin içine girmişim derimi soymuşlar 2 kere pürüzlüğünde problem Yok ama yuvarlak şekilde kızarıklıklar var ve ayağımın üzerinde durduğum çok daha çok kızarıyor ağrı yapıyor babet bile giyemiyorum yeri geldiğin de kızarıklık olduğu için tedavi edilebilir mi ??

 82. Merhaba hocam beni 6 yaşında elektrik çarpmıştı ve akım boğazdan çıktı şu anda lise son sınıfa gidiyorum boğazda iz var astsubaylık sınavınada gireceğim lütfen yardımcı olurmusunuz

 83. Merhaba bacagimda kucukken sobada cikan bir yanginla yanik izleri var banagore derin baya yani yanigin uzerinde cok ince bir derim var o derecede beni cok ratsiz ediyo tedavisi mumkun mu acaba suan 28yasindayim sanirim 4. Sinifa giderken yanikla karsilastim te

 84. Merhaba ben 35 yaşında 2 çocuk annesiyim bundan 33 sene önce evimiz yandı Almanya’da ve bu yangında benim alın ve sağ yüzümün tamamı yandı sağ bacağım da yanmıştı çok uzun yıllar geçti biliyorum maalesef o zamanlar pek tedavi olma seçeneği yoktu tıp ilerlemişti Okadar, ve bendeki 3. Derece yanık nekadar yaşım geçmiş de olsa yani aradan uzun yıllar bile geçse bazen keşke bi tedavisi olsa dedim ve hala diyorum evet kendimi ben böyle tanıdım yani sanki böyle dünyaya gelmişim gibi, sizden ricam bi tedavi olma şansım varmı yani mümkünmü? Cevabınızı bekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla

 85. 24 yıl önce omuzumdan el bileğime kadar kaynar su dökülmesi sonucunda sol kolumda yanık izi bulunmakta. Kolumda şu ana kadar hareket sıkıntısı yaşamadım. Tedavisi mümkün müdür?

 86. Merhaba oğlum küçük yaşta yan d i ve vücudun da sert deri karın bölgesinde açılmıyor buna ne yapmalı estetikle iyileşir mi

 87. Merhaba ben 10 ekim ankara katliaminda yaralandim yüzümde ve vücudumun belirli yerlerinde şarplen izleri yanık izleri yoğun bunları nasıl tedavi edilir

 88. Merhaba benim oğlum dogalgaz patlaması sonucu 2 ve 3 derece yanıkları var ellerinde çok yoğun izler varhateketini kısıtlıyor estetik ameliyat la düzelir mi

 89. Merhaba 3.derece 3 parmak kimyasal yanık gata dan 12 gün sonra taburcu edildim.2 gün dur bepanthol sürüyorum.fizik tedavi uyguluyorum ve psrmaklarımdaki deriyi patlatıp soydular.şu an kırmızımsı iz kalırmı.tavsiyeniz nedir hocam?

 90. Benim yanıkların var izi kaldı kolum da ve göğüs altında sol belimde dikkat çekici iz ve cok rahatsız oluyorum tedavisi mümkünmi çay suyuyla yandım. 14 sene once

 91. Elektrik çarpması sonucu vücudumda yanık izi kalmış meme etrafı ve dirsek yanları

 92. Merhaba yüzümde yuvarlak şekilde 2 tane yanık bulunmaktadır,küçükken sobada yandı bu yanıkları iz kalmadan temizlenmesi mümkünmüdur.

  1. Öncelikle Merhaba.19 yaşındayım ve geçen sene Ekim ayında gittiğim diş dokturunun makinenin bozuk olmasına rağmen devam ettiğj muayene sonrasında dudak kısmımda tahmini 3.dereceden olan bir yanık oluştu.Cildiyeye gitmeme rağmen cildimde yinede renk eşitsizliğine ve kaparma tarzı iz kaldı.Acaba bu izlerin tedavisi mümkün mü veya mümkünse tahmini ne kadar bir ücret tutar.Yardımcı olabilirseniz sevinirim:)

   1. Dilara Hanım Merhaba,

    Sorunuza e-posta adresiniz üzerinden yanıt verilmiştir. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu