Yara İzi Tedavisi

Tarih: 04.11.2014 | Son Güncelleme: 12.03.2019

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Rekonstrüktif Cerrahi

Yara İzi

Yara İzi

Travma veya ameliyat gibi herhangi bir nedenle deri bütünlüğü bozulduğunda yara oluşur.
Oluşan yara dikişler yardımı ile kapatılabildiği gibi pansumanlarla kendiliğinden kapanır veya farklı teknikler ile yara bölgesine doku aktarılarak kapatılabilir.
Hangi nedenle olursa olsun hangi yöntemle yara kapatılırsa kapatılsın onarım bölgesinde bir tamir süreci başlar. Yara izinin son halini alması 1-2 yıl sürer. Zamanla yara izi ten rengine döner. Başlangıçta hissedilen sertlik yumuşar ve daha düzenli hale gelir, ancak iyi veya kötü mutlaka bir iz kalır.
Bir yara izi oluştuğunda izin zamanla değişeceği bilinmeli ve sabırlı olunmalıdır. Bekleme döneminde bir plastik cerrahın kontrolünde olunmasında yarar vardır.
Yara izlerinin düzeltilmesi estetik cerrahide önemli bir konudur, daha estetik bir görünüm kazandırmak için çok farklı yöntemler kullanılır.
Aşağıda açıklanmaya çalışıldığı üzere bir yara izinin oluşması ve tedavi edilmesinde plastik cerrah yanında birçok faktör rol oynar.

Yara İzinin Sebepleri Nelerdir?

 • Kaza ve yaralanma
 • Ameliyat sebebiyle oluşan izler
 • Yanık
 • Enfeksiyon
 • Isırık izleri
 • Sivilce ve akne sonrası oluşan izler
 • Su çiçeği ve benzeri hastalıklardan sonra oluşan döküntü izleri

Yara İzi Nasıl Geçer?

Yara izinin nasıl geçtiği konusunda farklı yaklaşımlar var. Yara izi kendi kendine geçebilir ya da yara izinin durumuna göre tedavi yöntemleri farklılaşabilir. Örneğin meme estetiği veya jinekomasti gibi ameliyatlarda yara izi daha çabuk iyileşmektedir. Yüzdeki yara izi hipertroktif yara gibi olmasa da görülebilir olduğu için estetik bir sorun haline gelebilir. Yüzdeki yara izi tedavisi uygulamaları eldeki yara izi ya da diğer bölge yara izleri ile benzer yapıya sahiptir. Bu noktada ameliyat dışındaki tedavi yöntemleri, yaranın daha az görünür olmasına yardımcı olur. Eldeki ve yüzdeki yara izlerini tamamen geçiren bir tedavi biçimi olmasa da uygulanan yöntemler, bu yaraların daha kabul edilebilir bir forma dönüşmesini sağlar. 21.yy’nin başından bugüne kadar yapılan kozmetik cerrahi işlemler ikiye katlanmıştır. Bu işlemlerin %92’si kadınlara yapılmıştır.Elbette yaranın durumu ve hastanın iyileşme hızı da bu süreci etkileyen faktörlerdendir. Yara ve ameliyat izi tedavisi hakkında detaylı bilgi için ise uzman bir doktora danışılması gerekir. Kaynak: Wikipedia

Yara İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yara izi tedavisi ise yaranın türüne (yanık izi, dikiş izi vb.) göre değişiklik gösterir. Ameliyat ve skar tedavisi yöntemleri arasında ise zımparalama, balon yöntemi ya da lazer ile yara izi tedavisi gibi farklı yöntemler ön plana çıkıyor. Yara izin tedavisi yöntemlerine yönelik detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Yara İzlerinin Tedavisi

Yara İzlerinin Tedavisi

Yara İzi Tedavi Yöntemleri

 • Hiçbir şey yapmama: Bir yara izinin tamamen yok edilmesi ve yaralanmamış gibi bir görünüm kazandırmak henüz mümkün değildir. Bazen yara izini kapatmak isterken daha kötü hale getirmek de mümkündür. Bu nedenle her önerileni yapmamak, deneyimli plastik cerrahların önerilerine kulak vermek önemlidir.
 • Yara izinin tamamen çıkartılıp tekrar dikilmesi: Yara izi sağlam kenarlardan tamamen çıkartılır ve daha uygun cerrahi teknik ve dikiş malzemesi kullanarak yeniden dikilir.
 • Yara izinin çıkartılıp zig-zag şeklinde dikilmesi: Yaranın yönünü değiştirmek ve daha az dikkat çekecek hale getirmek için sık kullanılan bir yöntemdir.
 • Balon yöntemi ile doku genişletme: Yaranın komşuluğundaki sağlam deri altına ameliyatla bir doku genişletici balon yerleştirilir. Doku genişleticinin içi başlangıçta boştur. Haftalar içinde balon içine tuzlu su enjekte edilerek şişirilir. Şişen balonla birlikte üzerindeki deri de genişlemeye başlar. Bir iki ay sonra yeterli doku genişletme sağlanınca ikinci bir ameliyatla yaralı alan çıkartılır ve komşuluğundaki genişletilmiş normal deri bu alana kaydırılarak yara kapatılır.
 • Yara izinin lazer ile tedavisi: Skar, yara izi lazer ile tedavi edilebilir. Yaradaki kızarıklığı gidermek için kullanılabildiği gibi geç dönemde yara üzerindeki düzensizlikleri zımparalamak amacı ile de kullanılabilir.
 • Zımparalama ve ince deri yaması ile kapatma: Geniş alanları tutan yanık izi tedavisi, kendini jiletlemeye bağlı izler gibi renk farklılıklarının ön planda olduğu yara izlerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Önce deri üzeri zımparalanır daha sonra uyluktan alınan ince deriler bu alanlara aktarılarak normal doku ile daha uyumlu bir yüzey elde edilir. Dünyada ilk ve tek olarak tarafımdan gerçekleştirilen jilet izi tedavisi yöntemi olan zımparalama ve ince deri yaması tekniği uygulaması ile başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.
Yara

Yara İzi

Yara İzlerinin Neden Olduğu Sorunlar

 • Yara izinin rengi çevre sağlam deri renginden farklı olabilir.
 • Yara yeri başlangıçta ince bir çizgi iken iz zamanla genişleyebilir.
 • Kesi hattı boyunca iz ve etrafında dikiş izleri belirgin halde kalabilir.
 • Yara bölgesi zeminden kabarık, daha pembe mor renkte, sert, kaşıntılı, hatta ağrılı olabilir.
 • Başlangıçta küçük bir yara izi iken aylar içerisinde kabarıp çevre dokuya doğru ilerleyebilir.
 • Dudak, burun kanadı, kulak, göz kapağı, kol, avuç içi gibi bölgelerde doğal konturları bozabilir, eklem hareketlerini kısıtlayabilir.

Yara İzi İyileşmesini Etkileyen Faktörler

Yaralanma Mekanizması

Yara oluşurken hücrelerin ne denli travmatize olduğu çok önemlidir. Bir cerrahın ameliyat amacı ile deride bistüri kullanarak yaptığı kesi esnasında hücreler minimal etkilenir; yara iyileşmesi daha ideal koşullarda olur. Diğer taraftan trafik kazası veya ateşli silah yaralanması gibi yüksek enerjili, dokuların ezildiği ve kontrolsüz bir şekilde harap olduğu bir yaranın iyileşme aşamasında daha fazla iltihabi reaksiyon ve bağ dokusu oluşur. Kesilme biçiminde oluşan bir yara ile ezilme, kopartılma, soyulma biçiminde oluşan bir yara aynı şekilde iz bırakmaz.

Yaranın Niteliği

Temiz koşullarda oluşmuş, sadece cilt dokusunu etkileyen kesici alet yarası ile, toz toprak içinde kalmış, ezilmiş, cilt yanında cilt altı dokuları da etkileyen yaralar farklı iz bırakır. Geniş doku ezilmesi ve doku kaybı olan alanda kan dolaşımı ve doku iyileşmesi daha zordur.

Yaranın Yerleşimi

İnsan vücudunun her yerinde yara aynı şekilde iyileşmez. Gözkapağının ince ve gevşek derisindeki bir yarada belirgin bir yara izi kalmaz iken göğüs ön duvarı, boyun, omuz gibi bazı bölgelerde yara izi daha belirgin olmaya meyillidir.

Yaranın Yönü

Yüz ve gövdede yaranın yerleşim şekli sonucu doğrudan etkiler. Örneğin alın bölgesinde alın kırışıklıklarına paralel olacak şekilde yatay bir kesi daha az dikkat çekerken dikey bir kesi daha fazla dikkat çeker. Plastik cerrahlar bir kesi yaparken vücudun hangi bölgesinde hangi yönde kesi yapılacağını bilirler ve ona göre kesiyi planlarlar. Diğer taraftan yaralanma sonrası rastgele yönde oluşan yaralar daha fazla iz bırakma riski taşır. İzlerin yönünü değiştirmek yara izi tedavisinde kullanılan etkin bir yöntemdir.

Yara Onarım Tekniği

Plastik cerrahların sorumluluğunda olan bu konu izi belirleyen önemli faktörlerden bir tanesidir ancak tek faktör değildir.

Yara onarılırken hücrelere en az zararı verecek şekilde “atravmatik” yöntemler kullanılmalıdır. Deri altındaki tabakalar uygun şekilde onarılmalı, ölü doku ve ölü boşluk bırakılmamalı ve gerginlikten kaçınılmalıdır.

Doku kaybının olduğu yaralanmalarda yara kenarlarını birbirine gergin şekilde dikmek kötü yara izine çıkarılmış bir davetiyedir.

Dikiş Materyalleri

Vücutta enfeksiyon ve iltihabi reaksiyon oluşturma potansiyeli en düşük dikiş malzemeleri kullanılmalıdır.

Dikişlerin Alınma Zamanı

Cilt üzerine atılan dikişler 5-7 günden daha fazla bırakılırsa kesi izinin her iki yanında dikiş izleri de kalıcı olabilmektedir. Daha sonra dikiş izi tedavisi vb. süreçlerle uğraşmamak için cilt altına atılan dikişler ve bantlar yardımı ile yara desteklenmeli ve dikişler özellikle estetik açıdan önem arz eden yüz gibi bölgelerde 5-7 günden daha fazla bırakılmamalıdır.

Enfeksiyon Riskleri

Yara yerinde enfeksiyon gelişirse daha fazla doku reaksiyonu, daha fazla bağ dokusu (skar) sentezi ve buna bağlı daha fazla iz kalır.

Hastanın Yaşı

Çocuklarda bağ dokusu hücreleri daha aktif olduğundan deri daha gergindir ve yaralar daha fazla yara izi bırakmaya meyillidir. Diğer yandan yaşlılarda bunun tersi söz konusudur.

Hastanın Sağlık Durumu

Normal yara iyileşmesi için gerekli ortamın olmadığı bazı kollajen doku hastalıkları, kanser, radyoterapi, diyabet, beslenme yetersizliği, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkların eşlik ettiği kişilerde yara iyileşmesi sorunları daha sık görülür.

Sigara Kullanımı

Sigara yara bölgesindeki damarlarda kan akımını azaltmakta ve yara iyileşmesini olumsuz etkilemektedir.

Çevresel Faktörler

Güneş ışınları ve diğer ultraviole kaynakları yara bölgesinde pigmentasyon artışına ve renk değişimine neden olurlar. Yara iyileşme süreci boyunca özellikle ilk aylar güneşten korunma çok önemlidir. Kıyafetler ve yüksek faktörlü güneş kremleri ile yara yeri güneşten korunmalıdır.

Burada bahsedilmeyen daha birçok faktör yara iyileşmesine ve oluşacak olan yara izinin niteliğine etki etmektedir. Bu nedenle kötü bir yara izi ile karşılaşıldığında nedenleri iyi düşünülmeli ve sadece doktor veya kullanılan malzeme sorumlu tutulmamalıdır.

Yara İzi Kalmaması İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle yara (ameliyat izi, kesikler, yanıklar, deri yaralanmaları vb) iyileşme sürecinin 1-2 yıl sürdüğü akılda tutulmalı ve sabırlı olunmalıdır. Yaranın ilk günlerdeki pembe, kırmızı, mor renginden dolayı daha çok dikkat çektiği, zaman içerisinde renk soldukça daha az dikkat çekeceği hatırlanmalıdır. Yara izi kalmaması için plastik cerrahın önerileri doğrultusunda hareket edilmeli ve aşağıdaki faktörlere dikkat edilmelidir.

 • Güneşten Koruma: Güneş ışınlarının yara üzerindeki etkisi olumsuz kabul edilebilir. Güneş ışınlarında veya solaryum cihazlarındaki ultraviyole ışınları yara yerindeki pigment hücrelerini uyarıp yara yerinin normalden daha koyu renk almasına neden olabilir. Özellikle yara oluşumunu takip eden ilk 2-3 ay boyunca yara yeri güneşten korunmalıdır. Bu amaçla giysiler veya bantlar kullanılabilir. Güneşe maruz kalan bölgeye özellikle yaz aylarında 50 koruma faktörlü güneş kremi günde birkaç kez uygulanmalıdır.
 • Bantlar: Açık olmayan, iyileşmiş yara izleri üzerine tıbbı bantların (steri-strip gibi) 3-6 hafta süre ile uygulandığında yara iyileşmesine olumlu katkısı olduğu belirtilmektedir.
 • Merhemler: Yara yerindeki onarım sürecini kontrol etmek, kızarıklığı azaltmak amacı ile silikon veya bitkisel içerikli birçok krem kullanılmaktadır. Uygulama şekli ve süresi yaranın niteliğine göre doktor tarafından belirlenir.
 • Silikon Jel Tabaka: 1-2 mm kalınlığındaki silikon tabakalar yara üzerine uygulanabilir. Sürekli uygulamaya bağlı deride tahriş olabilir, zaman zaman ara vermek gerekir.
 • Masaj: Elle yara üzerine yapılan masaj o bölgede oluşan bağ dokusunun yumuşamasına ve daha iyi remodelize olmasına katkıda bulunur.
 • Bası Tedavisi: Özellikle yüzeyden kabarmaya meyilli derin yanık gibi yara yerlerine tubuler bandaj veya özel giysiler kullanarak yaraya belirli bir basınç uygulamak yararlı olmaktadır.

Yara İzi Zamanla Yok Olur Mu?

Yara izlerinin tamamen yok olma durumunu etkileyen çeşitli faktörler vardır. Yaranın derinliği ve niteliğine göre değişebileceği gibi yaralanma üzerinden geçen süreye göre de değişir. Hafif yara izleri zamanla yok olabilir ancak deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda ise yara izinin zamanla kapanması pek mümkün olmaz.

Kötü Yara İyileşmesi (Hipertroktif Skar)

Yara İzi

Yara İzi

 

Normal yara iyileşmesinde yara bütünlüğü sağlandığında yara onarımında rol alan hücrelerin aktiviteleri azalır; bağ dokusu sentezi ve yıkımı bir dengeye girer. Anormal veya kötü yara iyileşmesi durumlarında ise yara kapanmasına rağmen bağ dokusu sentezi gereğinden fazla miktarda ve uzun süre devam eder. Yara bölgesinde yaralanmayı izleyen haftalarda zeminden kabarık, kırmızı-mor renkte, kaşıntılı ve ağrılı olabilen, sert bir kitle gelişmeye başlar.

Hipertrofik skar veya bunun daha ileri formu olan keloid oluşumunun farklı nedenleri vardır. Kişinin genetik özellikleri, yaşı (çocuklar), yaranın vücuttaki yerleşimi (göğüs ön duvarı, omuzlar), yaranın oluşum mekanizması (derin yanıklar), yaranın onarım veya iyileşme koşulları gibi birçok faktör kötü yara iyileşmesinde rol oynar.

Tedavide tek ve sihirli bir formül yoktur. Silikonlu tedaviler, bası tedavileri, lezyon içine kortizon uygulamaları ve birçok alternatif tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Hipertrofik skar veya keloid dokusunun cerrahi olarak çıkartılması tedavide ilk seçenek değildir. Ancak özel koşullarda bazı önlemler alarak yapılabilir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

70 yorum

 • Merhaba yüzümde 2 tane su çiçeginden kalma iz var bunu hangi tedavi yöntemiyle deri mi ilk haline döndürebiliriz?

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba, WhatsApp numaramızdan fotoğraf gönderebilirseniz eğer değerlendirip bilgi verebiliriz, 05358752020 Saygılarımla

 • Hocam merhabalar benim sol yüz bölgemde yanık izi vardı balon tedavisiyle iz gitti ama ameliyat izi kaldı çizgi halinde ama kızarıklık var baya kızarıklığı giderici tedavi varsa sizinle görüşmek isterim

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   İzlerin tamamının bir fotoğrafını veya fotoğraflarını;
   cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz size detaylı bilgilendirme yapabiliriz.
   Saygılarımla

 • Merhaba Hocam,
  Alnımda çapraz dikişler var çene bölgemde de mevcut , uzun dönem epilepsi hastasıyım. Konu ile ilgili yapılabilecek ne vardır. Yardımlarınızı bekliyorum.
  Sevgiler

 • Merhaba benim vücudumda (sırt,kol,göğüs,karın bölgesinde) 1 yıl içinde yaşadığım stresli dönemden dolayı yara izleri kaldı ve gerçekten çok kötü bir görüntü psikolojim iyice bozuldu nasıl bi tedavi uygulanabilir yardım ederseniz çok sevinirim.

 • Hocam iyi günler kulak altı tükürüz bezesi aldırdım ameliyattan 2 ay sonra dikiş altında sert doku oluştu nasıl bir yol izlemek gerekir iğneyle geçer mi teşkekkürler iyi çalışmalar

 • merhaba ben 5-6 yıl önce özel bir kulak burun boğaz hastanesinde prof. dr. tarafından lokal anestezi ile ameliyat oldum. ameliyatın olduğu yer kulağımın bikaç santim aşağısında yani tam çene kemiğimin üstünde. ameliyat sebebi ise orada top gibi bir yağ bezesi ya da bir kitle vardı sanırım dokununca oynuyordu. ameliyat estetik dikiş olarak yapıldı kendi kendine kaynayacak şeklde. ama kaç yıl geçmesine rağmen sanki yeni yapılmış gibi şişkin, hassas ve tam bir yara renginde yani yüzümde kızarık duruyor. en son 4 yıl önce kontrole gittim sarı ve fiyatı pahalı olan yara izi kremi verdi ama ameliyat yerim hassas olduğu için kullanamadım. doktorumun da tayini çıktığı için ve adını da hatırlayamadığımız için bidaha kontrole gidemedim. ameliyat izinin boyutu 1 buçuk 2 santim kadar. bir dermatoloğa gitsem çözüm bulunabilir mi yoksa yine kbb ye mi gitmeliyim? ameliyat izi için tekrar ameliyat olmak doğru mu? beni çok rahatsız ediyor üstüne dokunamıyorum bile sadece kenarlarını kaşıyabiliyorum. ameliyatı 11 yaşımdayken olmuştum şimdi ise 17 yaşındayım. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Hocam dün ben motordan düştüm çenemde yarıldı napmalıyım

 • Merhaba Küçüklükden kalma burnumda küçük bi yara izi var ve belli oluyor yara izi kaybolurmu veya rengı
  yüzümün ten rengime uyumlu olsada olur hocam yardımlarınız bekliyorum

 • Merhaba Küçüklükden kalma burnumda küçük bi yara izi var ve belli oluyor yara izi kaybolurmu veya rengı
  yüzümün ten rengime uyumlu olsada olur hocam yardımlarınız bekliyorum

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   merhaba, yorumunuz prof. dr. cengiz açıkel’e iletilmiştir. mail bilgileriniz doğru ise en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. iyi günler dileriz.

 • Slm hocam .Cocuk iken kaza sinucu burnum kapiya takilarak yırtıldı.Ve burnumun yanı çizildi.Burnumda ki yırtıklık ve çiziklik kendiliğinden geçermi??

 • merhaba 24 yaşındayım. yaklaşık 5 yıl önce alnımda ben vardı. beni aldırdım. 3 4 tane dikiş atıldı. dikişler alındıktan sonra çukur şeklinde ameliyat izi kaldı. bu çukur şeklinde ameliyat izinin bir tedavisi varmı bilgilendirirseniz sevinirim

 • Merhaba eşim 21 sene önce saç ekimi yapılmış ense kısmında ameliyat izi var acaba estetik operasyonla geçermi ?
  Not : Eşim KLL lösemi 0 evre

 • Merhaba hocam ben 24 yaşındayım ve yaklaşık 14 yildir iki kaşimin ortasında yara izi var sivilce çıktı oynadım kabuk tutu kabuğunu kaldirdim ve iz kaldı çok kötü görünüyor o yaraya baktikca hayatan soguyorum ne yapabilirim lutfen yardimci olun

 • Merhabalar yeğenim 5 yaşında 3. Kalp ameliyatını geçirdi ameliyat yerinde kesi izi kabarık ve pembe sert şişlik halini aldı bu iz geçer mi önemli bir sorun teşkil eder mi lütfen yanıtlayınız çok teşekkür ediyorum

 • Doktor Bey merhaba ,

  Benim de 3 yaşında oğlum var. Yaklaşık 1 ay önce, evde düşme sonucu alnını yardı. Plastik cerrah eli ile yaklaşık 3 cm. lik yatay yaralanmaya , 3 adet dikiş atıldı. Dikişler alındıktan sonra, plastik cerrahın tavsiyesine istinaden Xeragel silikon bazlı krem kullanmaya başladık , 3 haftadır sabah -akşam olmak üzere kremi kullanıyoruz ama izde en ufak bir düzelme farketmiyorum.

  Lokman Bey ile bir nevi aynı sorunu yaşıyoruz, alın bölgesinde olması nedeni ile yara izi gözüme çok batıyor, bu konu ile ilgili bana da yönlendirme yapabilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler

 • Merhaba Hocam,

  1,5 yaşında çocuğumun alnının ortasında düşme sonucu 3 cm dikey bir yarık oluştu. Acil doktoru müdahalesi yerine Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi müdahalesi ile dikiş atıldı iz kalması hususunda psikolojimi bozma noktasında takıntı yapmaya başladım yol gösterirseniz çok mutlu olurum..

 • Hello Dr.

  I have injury in the skin after surgery in my chest sense eight years , I tried so many laser sessions but no benefits, can you heal such injury and repair the skin?. If yes please send me an email so I can show you the picture and enquire about the price of The treatment .

  Thank you

 • Hocam merhaba ben bir motorsiklet kazası geçirdim başından ameliyat oldum 2013 10 ay da ameliyat oldum başta iz var onu yani kafatasi biraz inmiş onu yukarı cekebilirmiyiz tskler

 • gecmis olsun bizim oglumuzda yaklasik 4 ay once yandi ve cene altinda keloid olustu, plastik cerrahimiz surekli kremli masaj ve silikon basi onerdi cocuk 2.5 yasinda oldugundan silikon basiyi taktirmiyor, gunde 2-3 kere masaj yapiyoruz, yaklasik 1 yil sonra lazerle iz duzeltmeye baslariz dedi, oneriniz varmi ?

 • 24.01.2018 tarihinde trafik kazası oldu.alınımdan burunuma kadar 18 dikiş atıldı.yara izi nasıl geçer

 • Hocam 1 ay önce yüzümden iki tane ben aldırdım dikişleri aldıktan sonra iz giderici krem kullanmaya başladım ama izlerde pek bir değişiklik olmuyor sanki. İzler için ne yapabilirim bana yardımcı olur musunuz lütfen?

 • Merhaba iyi günler kızım 7 gün önce burnuna ampül düşmesi ile yanlamasına kesik oldu ve 7 dikiş atıldı eriyen dikişlerden ve kızım 27 aylık acaba çok fazla iz kalırmı ne tür tedavi olabilir

 • Merhabalar hocam sinekler kollarımı bacaklarımı ısırıyor yara oluyor daha sonra kahve rengi olarak leke kalıyor gitmiyor ne yapmalıyım

  • BENDE AYNI DURUMDAYIM Bİ FORMÜL BULURSAN BENİM LE DE PAYLAŞIR MISIN

  • Benimde ayni sorun var sinekler nerde olsam beni sokuyor sonra yara oluyor lutfen izleri nasil yok edebiliriz salucakla kalin. NOT AYNİ ZAMANDA SEKER HASTASİYİM

 • Merhaba 24 yaşındayım bacagimda 17 18 yasimdan kalma yara izleri var bir bacagimda alt alta koyu renk daha koyuydu kremler doğal yöntemler uyguladım duyduğumu yaptim ama geçmiyor nasıl bir tedavi uygulanır rahatsiz ediyor beni teşekkürler

 • Merhaba hocam benim alnımda çocukluktan kalma yara izi var tedavi ile ilgili bilgi verirmisiniz teşekkürler

 • Merhaba hocam. Ben yaklasik 4 yil once pilonidal sinus ameliyati oldum. Ameliyat yarasina dikis atilmadi acik birakildi yaklasik 6 ay surekli pansumana gittim bir kerede enfeksiyon kapti ama son 2.5 yildir hicbir sorun yok tamamen duzeldi. Ancak yara izi kaldi.yara izim de poponun normal cizgisi koksiks bolgesinde bozuluyor. Bir tarafinda findik boyutunda siskinlik falan var. Duzeltilebir mi acaba. Lütfen yardimci olun.

 • Sivilceden kalan yara izi nasıl geçer yaş 15
  sivilceyi soydum yara oldu onu da soydum iz kaldı

 • Kolumda 8 sene kadar önceden kalma bi jilet yarası bulunmakta. Bu iz kapatılabilir mi?

 • Hocam benim kolumda jilet izleri var zımpara yöntemini okudum kalıcı iz geçirme işlemini nasıl yapıyorsun uz bilgi alabilir miyim birde ne kadar sürede iyileşir ücret nedir

 • Merhabalar ben 3 yasındayken bir trafik kazası geçirdim ve sol yanağımda sağ çene altında ve kaşımda dikiş izleri kaldı beni pek rahatsız etmiyor ama yinede bir danışmak istedim dikişlerde sadece hafif pembelik var bunun tedavisi olabilir mi teşekkürler

 • iyi günler benim yüzüm 10 gün önce çizildi yalnız kızarıklık kaldı ve geçmez diyekorkuyorum kantoran yağı önerdiler onu kullanıyorum ama sizden bilgi almak istyorum teşekkürler

 • Merhabalar hocam benim yuzumde cocukluktan kalma cam kesigi izi var 5-6 santim kadar 13-14 sene oluyor belkide su an da da askerim uzman cavus olmamvicin bu yaranın yok edilmesi lazim nasıl geçiririz bir yardimci olabilir misiniz hersey vatan icin en kisa zamansa cevaplarsaniz sevinirim

 • Merhaba ,
  Hocam ben iki yıl önce trafik kazası geçirdim ve yüzümde asfatta sürüklenmem sonuçunda cildimin altinda siyah lekeler olustu aradan iki yıl geçmesine ragmen düzelmedi ben yara izi estedigi olmak istiyorum bana yardımcı olursaniz sevinirim

 • Merhaba doktor bey. Çocukken trafik kazası geçirmiştim. Bacağımda uzunlamasına derin bir dikiş izi var. Yaşım ilerledikçe yara da genişledi. Estetik müdahale sonucu dikiş izini gamamen kapanma olasılığı var mı acaba ?

 • Merhaba yaklaşık 3 ay önce yüzündeki benleri aldırdım doktorum göz kremi ve fito adında krem verdi 2 3 hafta kullandım ve başka doktora gittim bana baya iz kalmış iz kremi kullanmadinmi dedi bende göz kremi ve fito kullandım dedim bana o kremlerin iz kremi olmadığını söyledi bana dermatixsi iz kremini verdi 1 buçuk ay kullandım izler geçmeyince bıraktım suan belirgin köyü renkte bu iz nasıl geçirebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 • Meraba ben 19 yaşındayım bundan 1 ay önce darbe soncu dudagım patladı ve kendiliğinden gecer diye dikiş attırmadım iz kaldı hocam ve içerisinde bi şişlik var hissediliyor. Nasıl gecer napabiliriz yardımcı olun lütfen

  • Mrb.benim kizimda dudagi kesildi amma ben tikdirdim….izi kalmis…siz yazimissiniz sizinde dudaginiz kesilmis dikdirmediniz izi kalmis dogrudurmu bu?ben de dusunuyordum kas dikdirmeseydim belke kendiliyinden iylesirdi

 • Merhaba
  Ben bundan 4 ay once motor kazası yaptım .
  İlk ay doktor biseyin yok dedi ama sol ayagımın yaranın kenarında siskinlik gecmedi bunun uzerine o ayakla 2 ay boyunca biseyi yoktur diye uzerinde calıstım .birgun sarı kırmızı bir kan aktı yaranın üzerinden sağlık ocagına gittim oda genel cerrraha gonderdi.
  Yaranin bulunduğu yerde et cürümüstü kücük bir operasyonla dokuyu aldılar yaranın ici dolduktan sonra doku nakli olacaktm ama yaram cok gec ilesigi icin birtürlü dolmadı aynı zamandada enfeksiyon kaptı . bir plastik cerrahna gittim ayagıma vakummlama cihazı taktılar .sonra ayagıma graft yapıldı .bunun üzrine hala enfeksiyon olunca dokuda bozulmalar oldu baya ve yara bolgesinin kenarlarnda uyusma var his etmiyorum bazı yerlerini 3 kere aynı yerden operasyon gecirdim o yuzdenmi bide bu doku zamnla duzelirmi yardmlarınızı rica ediyorum.

 • Hocam 10 gün önce meme küçültme opr oldum. Dolaşım problemi oldu. Gogusumun diklemesine olan dikisin bir kısminda 4 5 cm kadar tenim simsiyah oldu. Buna nasıl bir müdahale gerekir.syg

 • Merhaba hocam ben 2.5 ay önce sol ayagimindan büyük doku ve kemik ameliyati geçirdim 11saat kadar sürmüş sol bacagimdan kas deri ve dizinden kemik alindi 2.bir doku inceltme ameliyatın var psikolojim çok bozuk ayağım eskisi gibi olur mu his ve görüntü olarak sol ayağımın ic yan kısmı bas parmagimdan topuguma kadar yoktu dr yürüyecek fakat kosamayacaksin dedi his olarak aynı şeyler eskisi gibi olabilir mi bide ayağımda aynı esnekliği yaşar miyim ne zaman yururum dr bey aynı zamanda koltuk degnegine ihtiyacım olacak m burdan cevap verirseniz sevinirimi

 • Merhaba 3 yaşındaiken bir kaza sonucu yüzümü cam kesti ve 15 dikiş atıldı şuan 20 yaşındayım ameliyat oluna bilirmi yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür

 • Merhaba hocam 6 ay önce tiroid ameliyatı oldum ve boynumda iz kaldı normal bir iz değil dışa doğru kabarma oluştu sert ve acı veriyor sanki iğne batıyomuş hissi veriyor.Doktorum dikiş bile atmadı iz kalmasın diye estetik dikiş yani yapıştırma oldu ilk 1 ay düpedüz hiç iz yoktu günler geçtikçe açılma yapıyor ve kabarıyor piyasada kullanmadığım krem kalmadı ne yapabilirim hocam yok gösterin lütfen….

 • Merhabalar ben 2 ay önce normal dogum yaptım vakum ile Dikiş yerlerim hala sert ve kasılıyor geriliyor oturmakta çok zorluk çekiyorum lütfen bilgi verirmisiniz

 • Merhaba hocam 20 yaşndaym yaklaşık 6 ay önce bi kaza sonucu sağ baş parmağımın hemen üst tarafından bileğe kadar kesik oluştu dikiş attırdım ama kötü bi iz kaldı hocam ben polislik okuyorum yaklaşık 6 ay sonra mülakatlara girip atanacam inşallah ama bu iz atanmama engel olcak hocam nsl bu izi kaybettirebiliiz lütfen yardım edbilirmisiniz?

 • hocam 4 sene once trafık kazası gecırdım yuzumden goz bıtısınden arnıma kadar derı kaybı oldu yedı kez amelıyat oldum olmadı soon olarak graft koyuldu sekız ay oldu parca ayrı ve kızarık duruyo cok rahatsız edıyor napmalıyım

 • MERABALAR…
  HOCAM BEN 4 SENE ONCE TRAFIK KAZASI GECIRDIM SUAN 24 YASINDAYIM KAZ SIRASINDA DERIN CAM KESIKLERI OLDU YUZUMDE VE DERI KAYBI SOL ARNIMDAN GOZ BITISINE SIFIR NOKDADAN UZANIYOR VE BURDA SUREKLI AMELIYAT OLDUM W PLASTI Z PLASTI LAZER DERMABILAJYON AMA DAMAR SEKLINDEKI SSKRA GECMEMISDI YEDIKEZ AMELIYAT GECIRDIM SUREKLI VE EN SONUNDA GRAFT YAPILDI BES SANTIM BUYUKLUGUNDE GOZ BITISINE KADAR AMA SEKIZ AY OLMASINA RAGMEN GREFTE HALA KIZARIKLI KABARIKLI VE KUCUK SIKARLAR VAR GUNLUK HAYATIMI COK ETKILIO BUNUN ICIN YAPILCAK KALICI BI TEDAVI YOKMU CUNNKU YORULDUM BUNLA UGRASMAKDAN FIKRINIZZI BEKLIYORUM SAYGILARIMLA..

 • Hocam ben trafik kazasi sonucu.alnimdan goz sifir noktasindan cam kesigi oldu deri kaybi oldu damar sekli.de skar olustu goz Alt kapagi cekme yapiyor du yedi sekzkez Ameliyat oldum w plasti z plasti denediler gozu icerde asma yaptilar skar tekrarladi en son doktor graft yapalim dedi yapti omzumda deri alinan yerde kasintili ve agrilli skar birakdi agri cekiyorum surekli ve yuzumde graft sekiz dokuz ay olmasin ragmen kabarim ve agrili oluylr skar bazi noktalarda var bazi yerlerde yok bunhn bask bi cagresi varmo dort senedir cekiyorum napacagimi sasirdim bu ko.uda yasim yirmi dort is hayatimi gunluk hayatimi cok etkiliyor dermabilazyon ve ya tekrar ince bi greft konuluraa benim icin iyi sonuari olurmu nasil bi yol izlemeligim yardimci olurmusunuz cevapinizi bekliyorum ..tesekur ederim

 • Merhaba.. 7 sene önce bir kaza geçirdim ve sol yanagimda yaklasik 8 cm uzunlugumda dikis izi var ayrica bunun sonucundq yanagimda hafif hala siskinlik var bu durumdan kurtulmak istiyorum ne onerirsiniz

 • Hüseyin Lale

  karın bölgesinden bıçakla yaralandım.İç kanama olmamasına rağmen ameliyat oldum.tekrar eski sağlıqıma kavuşabilir miyim?bilqilendirirseniz sevinirim

 • Merhabalar

  Bacaklarımdan en ufak bir yaranın bile izi geçmiyor. Çok fazla sivrisinek ısırığı izi var bacaklarımda, vüducumun diğer bölgelerinde böyle iz kalmıyor.
  Sadece bacaklarımda kaşımamak için çaba harcadığım sadece kızaran sivrisinek ısırığının bile izi kalıyor. Hangi yöntem uygundur. Bu doğrultuda gelmek istiyorum size.

 • merhaba doktor bey.geçtiğimiz nisan ayında bir ev kazası ğeçirdik. kızımın masa üstündeki çaydanlığı kendine doğru çekmesi sonucu oldu.burundan aşağı su döküldü.hastanede yatarak tedavi gördük.izlerin büyük kısmı çok şükür geçti ancak çene altı boyun ve sağ omuzunda izler var kalın sert deriden yüksek kabartılı ve kaşıntılı. sanırım bu izlerin adı hipertrofik skar.kızım 2 buçuk yaşında.bir süre silikon sheet bantları kullandık fakat kızım bunu ısrarla reddetti her seferinde çikarıp attı.elazığda ikamet ediyoruz .lütfen bize bir yol gösterin

  • Merhaba cok gecmiş olsun şuan benim oglumda aynı durumda 5 ay once yandı ve cene altında bahsettiğiniz sekilde iz kabartı sertlik kızarıklık var lazer oluyoruz ve silikon sheetlere baslayacagım yarın.suan iz var mı sizde iyilesmeniz ne durumda cene cekmesi gibi bir durum yasadınız mı?cevabınızı merakla bekliyorum .cok gecmis olsun

 • bundan 8-10 yıl once ıkı kolumdanda amelıyat gecırdım ve ıkısınde de 20cm kadar bı dıkıs ızı var bunun tamamıyle yok edılmesı mumkunmu ve nasıl bı tedaviye ıhtıyac var bilgilendirirseniz sevinirim

 • Merhaba, 3.5 yasındaki kızım 4 gun once alnının tam ortasını, dikey şekilde, 2cm uzunluğunda ve 0.5cm derinliğinde yaraladı.. Hacettepe hastanesinde plastik cerrah 2 dikiş attı.. Dikişler hala duruyor.. Kız çocuğu olması ve alnının tam ortasında olmasından dolayı moralimiz hayli bozuk.. Yara izinin tamamen kaybolmayacagini biliyoruz fakat iyileşme süreci ve yara izinin en az kalacak metodu icin yardımlarınızı bekliyoruz..

  • Emine Odabaşi

   Ceyda hanim benimde 3,5 yaşinda kizim var. Ve ayni olay, ayni yara şeklinde bizimde başimiza geldi. Bir cevap, bir çõzüm alabildinizmi? Ve ben yurt dişinda Almanyadayim. Almanyada çok yeni olduğum için, kendimi ifade edicek kadar, Almancam yok. Doktorlara her istediğim soruyu soramiyorum. İz kalmamasi için Siz bir cevap yardim alabildiyseniz, banada siz yardimci olun lütfen. Allahu Teala cümle evlatlarimiza şifa versin ve her türlü kazalardan belalardan korusun. Beterinden saklasin inşaAllah. Şimdiden Allah razi olsun ve çok teşekkür ederim.

   • Merabalar bir çözüm bulabildiniz mi.yaraların durumu ne oldu? Benimde oğlumun yüZüne 5dikiş atıldı çok endişeliyim.

 • Merhaba trafik kazasi sonucu olusmus derin yara izleri var nasil bir tedavi uygulayabilirsiniz

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba Demet Hanım, yara izi tedavisi hakkında detaylı bilgi size e-mail yoluyla verilmiştir. İyi günler dileriz.

   • Hocam merhaba kizim salincaktan dustu ve alninda bir kesik olustu dikis atmadilar ancak doku yapistiricisi yaptilar. Iz kalabilir dediler litfen yardimci olurmusunuz bundan sonra nasil bir yol izlemeliyim hangi kremleri kullanmaliyim

 • İsmini Vermek İstemiyor

  Merhaba,16 yaşındayım.1,5-2 yıl kadar önce çapraz bağ ameliyatı oldum dizimde büyük bir ameliyat izi var, çok belli olmuyor sadece bir renk değişikliği söz konusu.20 gün kadar önceyse kova sapı yırtığı ameliyati oldum. Onda da diğerine nispeten küçük bir yara izi var. Görüntüden çok rahatsızım ne yapmam gerek? Yara izi estetik ameliyatları Nasıl oluyor,bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba,

   İzlerin fotoğraflarını form doldurarak gönderebilirseniz, detaylı bir tedavi yorumu yapabilirim. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir