fbpx
Estetik Ameliyatlar

Dikiş İzleri

Değişik nedenlerle cilde yapılan kesiler veya cilt yaralanmaları sonucunda oluşan yaranın kenarları dikiş materyalleri ile dikilerek yara kenarları tam olarak karşı karşıya getirilir ve cilt bütünlüğü sağlanır. Ancak, bu dikiş işlemi sonucu dikiş izleri ortaya çıkabilmekte ve ciddi estetik ve buna bağlı psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Herhangi bir nedenle ciltte bir kesi veya yaralanma olduğunda cildin bütünlüğü bozulur. Bu kesilerin cerrahi tedavisinde yara kenarlarını doğru şekilde karşı karşıya getirmek ve o pozisyonda sabit tutmak amacıyla dikiş atılır. Bir kesinin en iyi şekilde iyileşebilmesi için halen dikiş en doğru ve etkin yöntemdir.

Deneyimlerime göre doku yapıştırıcıları veya steril bantlarla yapıştırma teknikleri dikiş yöntemi kadar etkin olmamaktadır. Doku yapıştırıcıları yara kenarları arasına girerek yara kenarlarının birbirlerine tam olarak temas etmesini engellemektedirler. Ayrıca doku yapıştırıcısı kullanıldığında, özellikle çocukların hareketli bölgelerinde olan yaraları tam olarak stabilize etmek mümkün olmamaktadır.

Cilt kesilerinin tedavisinde bantların kullanılması da her zaman istenilen sonucu vermemektedir. Yara kenarlarının aynı hizada tutulması ve birbirleri ile tam bir temas halinde olması bant uygulamaları ile maalesef çok zor olmaktadır.

Cilt kesileri veya yaralanmalarında yara kenarlarını aynı seviyede ve birbirleri ile tam olarak karşı karşıya getirecek ideal yöntem dikiş yöntemidir. Ancak, dikiş sonrası kesik izine ek olarak, bu ize dik açıda, dikişin kendisinin neden olduğu izler oluşabilmektedir. Bu izler ciddi estetik sorunlara yol açabilmektedir. Oysa bu dikiş izlerini önlemek mümkündür. Burada dikiş izleri ile yara izleri arasındaki farkı vurgulamak isterim.

Deride oluşan bir kesi veya yaralanma hangi yöntemle kapatılırsa kapatılsın, orijinal deri dokusu ile değil sadece bağ dokusu ile iyileştiği için, az veya çok mutlaka bir iz kalacaktır. Bu ize “yara izi” denir. Yara izi, skar veya nebde dokusu olarak da adlandırılan bu izin son halini alması yaklaşık 2 yılı bulur.  Dikiş izi ise, yara kenarlarını birbirine yaklaştırmak için, kesi hattına dik açıyla atılan cilt dikişlerinin ciltte bıraktığı izlerdir. Dikiş izlerinin kesi izlerinden en önemli farkı önlenebilir olmasıdır.

Dikiş İzi Tedavisi

Cilde atılan dikişlerin kalıcı iz bırakmasında en önemli faktör, dikiş materyalinin inceliği veya kalınlığından ziyade, dikişlerin kaç gün yerinde tutulduğudur. Cilt dikişleri 5-7 gün içerisinde alınırsa kalıcı bir dikiş izi oluşmaz. Bu süre uzadıkça dikiş izi kalma ihtimali artar.

Bu detay maalesef, plastik cerrahi uzmanı olmayan ancak cilt dikişi atan birçok doktor tarafından bilinmemekte veya ihmal edilmektedir. Çoğu zaman sadece cilt üzerine dikiş atılmakta ve “erken alınırsa yara tekrar açılır korkusu” ile dikişler en az 10 gün yerinde tutulmakta ve bu da kalıcı dikiş izlerinin oluşmasına yol açmaktadır.

Ben Ne Yapıyorum?

Ben kendi pratiğimde cilt kesilerini dikerken öncelikle cilt altı dokularını kendiliğinden eriyen “cilt altı dikişler” ile yaklaştırıyorum. Bu dikişler dışarıdan görünmez ve yara kenarlarını en az 3-6 ay bir arada tutar. Cilt altı dikişlerle yara kenarlarını yaklaştırdıktan sonra cildin en üst tabakasını tam olarak karşı karşıya getirmek için ek olarak cilt dikişleri atıyorum.

Bu cilt dikişlerini 5-7 gün içerisinde, yani ciltte kalıcı izler oluşmadan alıyorum ve yerine mekanik destek amacıyla steril bantlar uyguluyorum ve en az beş gün yerinde tutuyorum. Böylelikle kalıcı dikiş izleri oluşmuyor ancak asıl kesi hattında, daha önce belirttiğim gibi, mutlaka bir yara izi oluşur ve bu izin tedavisi ayrı bir konudur.

Dikiş İzinin Tedavisi Nedir?

Ciltte kalıcı hale gelmiş dikiş izlerinin tedavisinde maalesef cerrahi dışında çok etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Fraksiyonel lazer vb. bazı uygulamalarla belirginliği azaltılabilmekte ancak tamamen yok edilememektedir. Dikiş izlerinin tamamen yok edilmesinde en etkin yöntem bu izlerin cerrahi olarak çıkartılıp o bölgenin yeniden yukarıda bahsettiğim estetik cerrahi teknikleri ile dikilmesi (skar revizyonu, nebde revizyonu) işlemidir. Bu işlem sonucunda dikiş işleri yok edilebilir ancak bu dikişlerin atılmasına neden olan kesiye bağlı yara izi yine kalır. Eğer bu iz genişlemiş bir iz ise söz konusu nebde revizyonu ameliyatı ile inceltilmiş olur. Ancak bu inceltilmiş olan iz zamanla tekrar genişleyebilmekte, bazen sert ve kabarık bir doku haline (hipertrofik skar, keloid) dönüşebilmektedir. Yara izlerinin tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgileri yara izi tedavisi başlıklı diğer blog yazımda bulabilirsiniz.

Bazen çok geniş ameliyat izi ile birlikte dikiş izlerinin olduğu durumlarda geliştirmiş olduğum “Zımparalama ve ince deri yaması ile onarım ameliyatı” ile bu tür izleri daha az dikkat çeken bir hale getiriyorum. Bu yöntemi özellikle kollardaki ameliyat izlerine uyguluyorum, yüz bölgesindeki izlere uygulamıyorum.

Kaynakça:

1- Suture marks: factors of causation and prevention. 

İlgili Makaleler

38 Yorum

 1. Hocam merhaba kis sonucu 4 yıl önce koluma platin takıldı ve 2 gün öncede platini çıkardılar dikiş olan yeri tekrardan dikmişler o yüzden dikiş izi çizgi olarak kalmış ama bunun iyice geçmesi için ne yapabiliriz ?

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 2. Hocam merhaba düşme sonucu sol kaşımın üstü uç santim açıldı neticesinde dikiş atıldı şu an bu dikiş izi beni rahatsız ediyor bunu kaybetme ihtimalimiz varmı neler yapmam gerekiyor

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 3. Merhabalar hocam ben doğuştan gelen bir hastalık sonucunda birçok kez karından ameliyat oldum. Karnımda büyük düzensiz ve düz çizgiler olmayan birçok dikiş izim var bu dikiş izlerinden kurtulmak için hangi işlemi yaptırmam daha uygun olur?

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 4. Hocam merhaba 2 yıl önce burnum kesik cama değdi ve kesildi 6 dikiş atıldı dikiş git gite azaldı fakat burun ucu düşmesinden dolayi dikiş biraz daha belirgin hale geldi ameliyat olduktan sonra kıkırdak torpulenip burun ucu kaldırıldiktan sonra dikiş izi görünürlüğü çok daha azalacak gibi çok buyuk olmadığından ameliyatta dikişi tam ortadan kaldırmak için ne yapılmalı hocam saygılarımla

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 5. Hocam merhaba ben 5 sene evvel ksantalezma ameliyati oldum her iki gözumdede kolestrole bagli yag bezeleri vardi bende cerrahi mudahale ile aldirdim fakat izleri kaldi.sorum şu bunlari temizleyebilirmiyiz?takriben fiati ne kadar olur?tskler

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 6. Hocam küçükken bisikletten düşüp gözümün altını bisikletin direksiyonuna vurmuştum sag gözümün altında olan bölge yarilmisti dikis attılar,dikis izi duruyo nasil geçer yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden fotoğraf göndererek iletişime geçerseniz eğer değerlendirebiliriz, saygılarımla

 7. Merhaba,alnımda yaklaşık 20 senelik bir dikiş izi var. Alın bölgesine deri yaması ameliyatı yapıyor musunuz

 8. Merhaba benim kızım bir hafta önce kedi tarafından saldırıya uğradı ve alnında 2bucuk santimlik yarılma oldu plastik cerrah dikti ve 7 gün sonra dikişler alınabilir herhangi bir hastaneden dedi biz dün aldirdik, kırmızı çizgiseklinde bir görüntü var buna bir destek uygulamalı mıyım?

  1. Merhaba, etik ve yasal nedenlerden dolayı uzaktan aktif tedavi önerisi ve yorumda bulunmuyoruz maalesef, geçmiş olsun. Saygılarımla

 9. Merhaba. Benim kolumda yukarıdaki yaraya benzer ama daha büyük bir dikiş izi var . Yaklaşık 6,7 yıldır var. İzin tamamen gitmesi mümkün mü ve ücret ne kadar ?

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, kontrol edebilirsiniz. Saygılarımla

 10. Merhaba Hocam, yaklaşık iki ay önce burnumun üzerinden ben alındı şu an dikiş izi sorunuyla karşı karşıyayım lütfen yardım edin.

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, saygılarımla

 11. Merhaba yukarda örnek olarak koyduğunuz dikiş izinin aynısı kolumda var nasıl geçebilir o mümkün mü acaba yaklaşık 7 sene oldu

  1. Merhaba, konu ile ilgili bilgi verebilmek adına e-posta adresiniz üzerinden iletişime geçilmiştir sizinle, saygılarımla

 12. Hocam merhaba, ben 8 yil once kuyruk sokumunda kil donmesinden ameliyat oldum. Balik kilcigi gibi iz var. Hem belirgin hem de hala uzun sure otururken cok agri yapiyor. Plastik cerrahi genel cerrahiye gönderiyor,genel cerrahi plastik cerrahiye gönderiyor. Bu izler tamamen olmasa da yok edilebilir mi? Ne yapmaliyim? Lütfen yardimci olursanız cok sevinirim.

  1. Merhaba, e-posta hesabınız üzerinden dönüş yapılmıştır size, saygılarımla

 13. Merhaba dudak üstü bölgemde düşmeye bağlı bir yarık oluştu ve estetik dikiş attırdım ama iyileşme sürecinde iç derinin üst deriden önce iyileştiği için bir kalınlaşma ve renk değişimi olduğu söylendi ve estetik bir operasyonla geçebileceği söylendi 3 ay önce yaşandı siz bu işleme çözüm bulabiliyor musunuz

  1. Merhaba, izi görebilmek adında e-posta üzerinden dönüş yapılmıştır size, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 14. Merhaba…bacağımda ameliyat sonrası iki dikiş izim var yaklaşık 30 senedir :/ geçirebilmek mümkün mü sizce??

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 15. Merhaba, sırtımda ve kolumda ameliyat sonrası dikiş izim var, 12 sene geçti üzerinden, yok olması mümkün mü?

  1. Rümeysa Hanım Merhaba, izleri görüp değerlendirmek gerekmektedir. Mail adresinizden detaylar için iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 16. Merhaba vücudumdaki jilet izlerini sildirmek istiyorum. Nasıl yardımcı olabilirsiniz? Fiyatını da öğrenebilir miyim?

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 17. Merhaba kollarımda jilet izleri var her iki kolumda da var . Tedavi ücretleriniz ne kadar ?

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

 18. Merhabalar. Seneler önce kıl dönmesi sebebi ile ameliyat olmuştum ve ameliyat bölgesinde epey bir dikiş izi var. Kalıcı bir şekilde bu derin dikiş izini yok etmek mümkün müdür acaba?

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu