fbpx
Blog - Prof.Dr. Cengiz AÇIKEL

Dikiş İzleri

Herhangi bir nedenle cilt üzerinde oluşan bir kesi veya yaralanmanın cerrahi tedavisinde yara kenarlarını doğru şekilde karşı karşıya getirmek ve o pozisyonda sabit tutmak amacıyla dikiş atılmaktadır. Bir kesinin en iyi şekilde iyileşebilmesi için halen dikiş en doğru ve etkin yöntemdir. Deneyimlerime göre doku yapıştırıcıları veya steril bantlarla yapıştırma teknikleri dikiş yöntemi kadar etkin olmamaktadır.

Ancak, dikiş sonrası kalan izler ciddi estetik sorunlara yol açabilmektedir. Deride oluşan bir kesi bir yaralanma hangi yöntemle kapatılırsa kapatılsın, orijinal deri dokusu ile değil sadece bağ dokusu ile iyileştiği için, az veya çok mutlaka bir iz kalacaktır.

Yara izi, skar veya nebde dokusu olarak da adlandırılan bu izin son halini alması yaklaşık 2 yılı bulur.  Dikiş izi ise, yara kenarlarını birbirine yaklaştırmak için, kesi hattına dik açıyla atılan dikişlerin ciltte bıraktığı izlerdir. Dikiş izlerinin kesi izlerinden en önemli farkı önlenebilir olmasıdır.

Dikiş İzi Tedavisi

Cilde atılan dikişlerin kalıcı iz bırakmasında en önemli faktör, dikiş materyalinin inceliği veya kalınlığından ziyade, dikişlerin kaç gün yerinde tutulduğudur. Cilt dikişleri 5-7 gün içerisinde alınırsa kalıcı bir dikiş izi oluşmaz. Bu süre uzadıkça dikiş izi kalma ihtimali artar.

Bu detay maalesef, plastik cerrahi uzmanı olmayan ancak cilt dikişi atan birçok doktor tarafından bilinmemekte veya ihmal edilmektedir. Çoğu zaman sadece cilt üzerine dikiş atılmakta ve “erken alınırsa yara tekrar açılır korkusu” ile dikişler en az 10 gün yerinde tutulmakta ve bu da kalıcı dikiş izlerinin oluşmasına yol açmaktadır.

Ben kendi pratiğimde cilt kesilerini dikerken öncelikle cilt altı dokularını kendiliğinden eriyen “cilt altı dikişler” ile yaklaştırıyorum. Bu dikişler dışarıdan görünmez ve yara kenarlarını en az 3-6 ay bir arada tutar. Cilt altı dikişlerle yara kenarlarını yaklaştırdıktan sonra cildin en üst tabakasını tam olarak karşı karşıya getirmek için ek olarak cilt dikişleri atıyorum.

Bu cilt dikişlerini 5-7 gün içerisinde, yani ciltte kalıcı izler oluşmadan alıyorum ve yerine mekanik destek amacıyla steril bantlar uyguluyorum ve en az beş gün yerinde tutuyorum. Böylelikle kalıcı dikiş izleri oluşmuyor ancak asıl kesi hattında, daha önce belirttiğim gibi, mutlaka bir yara izi oluşur ve bu izin tedavisi ayrı bir konudur.

Ciltte kalıcı hale gelmiş dikiş izlerinin tedavisinde maalesef cerrahi dışında çok etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Fraksiyonel lazer vb. bazı uygulamalarla belirginliği azaltılabilmekte ancak tamamen yok edilememektedir. Dikiş izlerinin tamamen yok edilmesinde en etkin yöntem bu izlerin cerrahi olarak çıkartılıp o bölgenin yeniden yukarıda bahsettiğim estetik cerrahi teknikleri ile dikilmesi (skar revizyonu, nebde revizyonu) işlemidir.

Ameliyat sonrası dikkat etmeniz gerekenler için: https://www.cengizacikel.com/ameliyat-sonrasi-nelere-dikkat-etmeli/

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Cengiz Açıkel Pandemi Dönemi