fbpx
Estetik Ameliyatlar

Düğün Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düğün Estetiği Nedir?

Yeni bir yuva kurma, aile olma gibi insanların yaşamında çok özel bir yer tutan evlenme süreci nikah ve düğün töreniyle resmen başlar. Gelin ve damat adayları, ömür boyu saklayacakları ve çocuklarına aktaracakları bu mutlu törende, çekilecek olan fotoğraf ve video kayıtlarında estetik bakımdan da en güzel halleriyle çıkmak isterler.

Sadece düğün töreninde değil düğün sonrası yeni yaşamlarına da çiftler yüz ve vücutlarında beğenmedikleri yönleri estetik cerrahi ile düzelterek daha kusursuz bir görünümle başlamak isterler. Düğün öncesi 6 ay-1 yıllık bir süreden itibaren yapılabilecek estetik plastik cerrahi ameliyatlarına ve ameliyatsız estetik müdahalelere kısaca “düğün estetiği” denir. Düğün estetiği başlığı altında başta yüz, gövde ve göğüs estetiği olmak üzere vücudun her bölgesinde bazı uygulamalar yapılmaktadır.

Düğün Estetiği Kapsamında Hangi Estetik İşlemler Yapılır?

İdeal kilo ve beden ölçülerine ulaşmak

Düğün töreninden aylar öncesinden ideal kiloya ulaşmak, bu kiloya göre damatlık veya gelinlik diktirmek açısından önemlidir ve son haftalara bırakılmamalıdır. Bu amaçla öncelikle spor ve bilinçli bir diyetle vücut kilosu olması gereken noktaya getirilmelidir.

Kilo vermek amacıyla estetik operasyon yaptırmak doğru değildir. Vücut kitle endeksi normal olan bazı kişilerde göbek, basen, diz içleri gibi vücudun belirli bölgelerinde lokalize yağ birikimine bağlı kontur bozuklukları ve buna bağlı alt ve üst beden ölçülerinin farklı olması durumu görülebilmekte. Bu şekildeki bölgesel yağ birikimleri “liposuction” veya “yağ aldırma” işlemi ile giderilir. Liposuction sonrası korse kullanma ve toparlanma süreci göz önüne alındığında, bu işlemin düğün tarihinden en az 2 ay önce yapılmasında yarar vardır.

Saç ekimi

Erkeklerin en sık tercih ettiği düğün estetiği operasyonlardandır. Ekilen saçların dökülüp yerine yenilerinin çıkmasının zaman aldığı göz önüne alındığında, böyle bir işlemin düğün tarihinden en az 6 ay hatta 1 yıl önce yaptırılması gerekir.

Yüz estetiği

Yüz bölgesinin daha estetik, daha genç ve dinamik görünmesi için bir dizi cerrahi ve cerrahi olmayan estetik işlem yapılır.

Burun estetiği

Estetik burun ameliyatı yüz bölgesinde en sık tercih edilen düğün estetiği ameliyatıdır. 18 Yaşından itibaren yapılabilen bu operasyon sonrasında ödemlerin geçip burnun gerçek formuna kavuşması ortalama bir yılı bulur.

Kepçe kulak estetiği

Topuz şeklinde bir saç modeli düşünen ve kepçe kulak problemi olan gelin adayları kepçe kulak estetiği yaptırma yoluna giderler. Erkekler arasında da sık tercih edilen bir düğün estetiği operasyonudur. Düğün tarihinden en az 2-3 ay önce yaptırılması gerekir.

Göz kapağı estetiği

Genç yaşlardan itibaren özellikle alt göz kapaklarında torbalanma görülebilmekte ve yüze yorgun ve yaşlı bir görünüm verebilmektedir. Bu soruna genellikle alt göz kapağının hemen aşağısındaki bölgenin çukurlaşması da eşlik eder. Alt göz kapağı estetiği ve yağ enjeksiyonu ameliyatı ile bu sorunlar kalıcı olarak giderilir. Böyle bir operasyon düğün tarihinden en az 2 ay önce yaptırılmalıdır.

Mini yüz germe

30’lu yaşlardan itibaren değişik nedenlerle kişilerin yanaklarında sarkmalar olabilir ve mini yüz germe ameliyatı ile giderilebilir. Böyle bir ameliyatın, sonuçlarının tamamen doğallaşması için, düğün tarihinden ortalama 6 ay önce yaptırılmasında yarar vardır.

Yağ enjeksiyonu

Elmacık kemikleri, alın, şakak bölgeleri, çene ucu ve çene hatları veya burun sırtı gibi yüzün birçok noktasına kişilerin kendi vücutlarından alınan yağ dokusunun enjeksiyonu tek başına veya diğer düğün estetiği operasyonları ile birlikte sık yaptırılan bir uygulamadır. Ameliyata bağlı şişliklerin geçmesi, enjekte edilen yağ dokusunun bir miktarının erimesi ve operasyonun son halini alması için en az 1-2 ay gerekir.

Hazır dolgu

Yüz bölgesindeki derin olukların çizgilerin genellikle hyaluronik asit içeren hazır/geçici dolgularla giderilmesi yüze daha genç ve dinamik bir görüntü vermektedir. Özellikle elmacık kemikleri, göz altı bölgeler, çene ucu ve çene hatlarına uygulanan dolgular yüzün daha estetik ve güzel görünmesine çok büyük katkı sağlar. Düğün estetiği işlemlerinden en sık tercih edilen uygulamalarından bir tanesi olan hazır dolgu uygulaması ile kısa sürede son derece yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.

Dudak estetiği

Dudak konturunun belirginleştirilmesi veya dudakların genel olarak biraz daha dolgun görünmesi amacıyla sıklıkla hazır/geçici dolgu tercih edilmektedir. Dolgu uygulanan alanlarda oluşan şişlik morluk vb. etkilerin geçmesi ve gerçek sonucun ortaya çıkması için düğün tarihinden en az 1 ay öncesinde yaptırılması uygun olacaktır.

Cilt gençleştirme yöntemleri

Yüz cildinin güneş hasarından arınmış, daha parlak, pürüzsüz ve daha sağlıklı görünmesi için Fraksiyonel lazer, radyofrekans, kimyasal soyma, PRP, somon DNA vb. birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu gibi işlemlerden sonra ödemlerin geçmesi ve cildin toparlanması için en az 1 ay gerekir.

Meme estetiği

Gerek erkekler gerekse kadınların evlilik öncesi dönemde en sık başvurdukları düğün estetiği ameliyatlarından bir tanesi de meme estetiğidir. Farklı meme sorunlarına göre farklı meme estetiği ameliyatları yapılmaktadır.

Jinekomasti tedavisi

Erkeklerde büyük meme sorunu ciddi estetik kaygılara neden alabilmekte ve liposuction veya cerrahi eksizyon yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Ameliyat sonrasında 3-4 haftalık bir korse kullanımı gerekeceği için jinekomasti ameliyatı düğün tarihinden en az 2 ay öncesine planlanmalıdır.

Meme büyütme estetiği

Düğün estetiği ameliyatlarından bir tanesi de silikon implant ile meme büyütme ameliyatıdır. Hiç göğsü olmayan veya çok küçük olan kadınların evlilik öncesinde sıklıkla tercih ettiği bir ameliyattır. Ameliyat alanının doğallaşması için ortalama 3 ay gerekir.

Meme küçültme estetiği

Çok büyük hacimde ve sarkık olan memelerin küçültülmesi ve dikleştirilmesi amacıyla yapılan göğüs küçültme ameliyatında süt kanallarını korumak mümkündür. Hem estetik hem sağlık açısından son derece yüz güldüren bir operasyon olan meme küçültme ameliyatı düğün tarihinden en az 3 ay önce yaptırılmalıdır.

Meme dikleştirme estetiği

Normal hacimde ancak sarkık göğüsler meme dikleştirme ameliyatı ile daha estetik bir görünüme kavuşturulabilmektedir.

Vücut estetiği

Karın, bel, sırt, popo, basen gibi vücut bölgelerinde görülen deri sarkmaları, lokal yağ birikimleri veya hacim kayıpları değişik estetik ameliyatlar ile giderilebilmektedir.

Karın germe ameliyatı

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatı özellikle genç yaşlarda aşırı kilo alıp verme sonucu karın derisinde sarkmaların geliştiği kişilerde uygulanmaktadır. Bu ameliyatta karın kasları da sıkılaştırılarak daha düz bir karın görünümü elde edilir.

Mini karın germe

Bazen tüm karın bölgesinde değil de sadece göbeğin aşağısında kalan kısımda bir miktar deri fazlalığı olabilir ve mini karın germe ameliyatı ile giderilir. Aynı ameliyatta bel ve üst karın bölgelerindeki fazla yağ birikimleri de liposuction yöntemi ile düzeltilerek daha orantılı ve estetik bir vücut konturu elde edilir.

Popo büyütme ameliyatı

Yağ enjeksiyonu veya silikon implantlar kullanılarak popo büyütme işlemi yapılabilmektedir.

Kasık germe – Kol germe

Özellikle aşırı kilo alıp vermeler sonucu bacak ve kollardaki sarkmalar kasık germe ve kol germe ameliyatları ile giderilir. Bu bölgelerdeki ameliyat izlerinin ten rengine dönmesi ortalama 1 yılı bulur.

Düğün Estetiği İşlemleri Düğün Tarihinden Ne Kadar Süre Önce Yaptırılmalıdır?

Uygulanan cerrahi veya cerrahi olmayan düğün estetiği işlemlerinden sonra uygulama alanında oluşabilecek ödem, şişlik, sertlik vb. reaksiyonların geçmesi, yara izlerinin doğallaşması ve gerçek görüntünün ortaya çıkması için belirli bir süre geçmesi gerekir. Bazen bu işlemler sonrasında komplikasyon da gelişebilir ve komplikasyonun düzeltilmesi işlemi bu süreci daha da uzatabilir. Bu nedenle düğün gibi önemli bir tarihten önce yaptırılacak estetik işlemler son ana bırakılmamalıdır.

Saç ekimi, burun estetiği, kasık germe ve kol germe gibi ameliyatlar düğün tarihinden 6 ay-1 yıl öncesine planlanmalıdır. Mini yüz germe, karın germe gibi ameliyatlar düğün tarihinden 3ay-6ay öncesinden, estetik meme ameliyatları, göz kapağı estetiği, yağ enjeksiyonu ve kepçe kulak estetiği ameliyatları 2-3 ay öncesinden yaptırılmalıdır. Cilt bakımı veya hazır dolgu gibi cerrahi olmayan uygulamalar ile düğün tarihi arasında ise en az 1 ay süre bırakılması doğru olur düşüncesindeyim.

Kaynakça

  1. https://www.plasticsurgery.org/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu