fbpx
Meme Estetiği Hakkında

Ameliyatsız Meme Büyütme

Ameliyatsız meme büyütme veya ameliyatsız göğüs büyütme amacıyla birçok bitkisel ürün, ilaç, krem veya dolgu maddesi kullanılmaktadır. Kadınlarda meme boyutlarının normalin altında olması ergenlik döneminden itibaren beden algısında önemli psikolojik sorunlara yol açabilmekte ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Silikon implant ile meme büyütme ameliyatı tüm estetik ameliyatlar içerisinde en sık gerçekleştirilen 5 estetik ameliyattan bir tanesidir ve halen meme büyütme estetiğinde altın standart olmaya devam etmektedir.

Son yıllarda başka bir cerrahi yöntem olan yağ enjeksiyonu da aynı amaçla uygun olgularda daha sık kullanılır olmuştur. Diğer yandan, bir ameliyata ve ameliyatın olası komplikasyon risklerine maruz kalmadan, daha kolay, daha pratik ve daha ucuz bir ameliyatsız meme büyütme yöntemi arayışı her zaman gündemdedir.

İnternette “Ameliyatsız meme büyütme” anahtar kelimeleri ile bir arama yapıldığında karşımıza birçok ilaç, bitkisel ürün, krem, cihaz veya hazır dolgu maddesini ön plana çıkaran makale, görsel veya video çıkmaktadır.

Kadınların ameliyatsız meme büyütmeye yönelik arayışlarının farkında olan kötü niyetli ve sorumsuz kişiler hiçbir bilimsel dayanağı olmayan ve denetlenmeyen bir ürünü meme büyütme amacıyla pazarlayabilmektedirler maalesef. Bazı ürünler ise bizzat doktorlar tarafından potansiyel yan etkilerini gündeme getirmeden tamamen masum ve güvenli bir ürünmüş gibi sunulabilmektedir.

Ameliyatsız Meme Büyütme Mümkün mü?

Ameliyatsız göğüs büyütme iddiası ile pazarlanan veya gündeme getirilen yöntemlerden bazılarından aşağıda söz edeceğim ve kendi görüşümü belirteceğim.

Göğüs Büyüten Bitkiler

Burada adını vermek istemediğim birçok bitki göğüs büyüten bitkiler başlığı altında tavsiye edilmektedir. Temelinde başta östrojen içeriği olmak üzere içerdiği bazı maddelerin göğüsleri büyüttüğü ileri sürülmektedir. Ergenlik döneminde östrojen hormonunun göğüs büyümesine katkısı bilinmektedir.

Ancak erişkin yaşlarda kullanılacak östrojen içeriği yüksek bitkilerin göğüs büyümesine belirgin bir katkısı olmamaktadır. Bu tür bitkilerin tüketilmesindeki en önemli sakınca göğüsleri büyüteyim derken vücudun hormon sistemini bozmak ve adet düzensizliği veya kanser gibi ciddi sorunlara yol açma potansiyeli taşımalarıdır.

Ergenlik döneminde kız çocuklarında sekonder seks karakterlerinde beklenilen gelişme gözlenmiyorsa en doğru hareket bir Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanına başvurmaktır. Doğumsal veya sonradan gelişen birçok hastalık veya sendrom göğüs gelişimini engelleyebilir.

Öncelikle meme gelişmesini önleyen bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer saptanan bir hormon dengesizliği veya genetik bir bozukluk varsa doktor kontrolü altında gerekli takip ve tedaviler yapılmalıdır. Bu tür sorunlar bitkisel ürünlerle evde tedavi edilecek kadar basit değildir.

Ameliatsız Meme Büyütme Amaçlı Kullanılan İlaçlar Haplar

Kanda östrojen hormonu ve diğer hormonların seviyelerini değiştiren bazı ilaçlar vardır ancak bu ilaçların rastgele kullanımı son derece sakıncalıdır. Bu tür ilaçlar ancak bir hastalık söz konusu ise ilgili uzman hekimin kontrolünde kullanıldığında yararlı olabilir. Kısacası, ameliyatsız meme büyütme amacı ile her yaşta kadının alıp kullanabileceği sihirli bir hap yoktur.

Göğüs Büyüten Kremler

Bazı kremlerin meme cildine uygulandığında meme büyütmeye katkısı olduğu ileri sürülmektedir ancak gözle görülür bir büyüme sağlayacak etkinliği kanıtlanmış bir krem yoktur. Olsa olsa meme derisinde bir miktar sıkılaşma sağlanabilmektedir.

Göğüs Büyüten Masaj

Meme derisini sıkılaştırmaya ve dikleştirmeye yönelik sıcak soğuk uygulamaları ve bazı masaj teknikleri önerilmektedir. Ancak masaj teknikleri ile meme hacminde kalıcı ve belirgin bir büyüme sağlamak mümkün değildir.

Göğüs Büyüten Cihaz veya Pompalar

Göğüslerin üzerine bir kapak gibi uygulanan ve göğüslere vakum uygulayarak veya aralıklı olarak titreşim vererek göğüsleri büyüttüğünü ileri süren aygıtlar vardır. Ancak bu aygıtların 2-6 ay kullanılması gerekmekte ve memelerde elde edilecek büyüme etkisi de belirgin ve kalıcı olmamaktadır.

Göğüs Büyüten Hazır Dolgu Maddeleri

Yüzdeki derin kırışıklıkları veya akne izlerini doldurmaya yönelik bazı hazır dolgu maddeleri kullanılmaktadır ve bu kullanım amacı A.B.D. FDA (Food and Drug Administration) kurumu tarafından onaylanmıştır. Ancak aynı dolgu maddelerinin göğüs veya kalça büyütme amacıyla kullanımı onaylanmamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımı yasak olan birçok hazır dolgu maddesi ülkemizde meme büyütme amacıyla kullanılmaktadır. Bunların başında hazır ve geçici bir dolgu maddesi olan hyaluronik asit türevleri gelmektedir.

Göğüslerde gözle görülür bir büyüme sağlamak için yüzde uygulanan birkaç ml yerine 100-250 ml gibi çok büyük hacimlerde dolgu maddesinin her bir memeye enjekte edilmesi söz konusudur.

Temelde bir yabancı cisim olan bu dolgu maddelerinin göğüslere enjeksiyonu sonrasında alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon, ele gelen kitle oluşumları, meme derisinde değişiklikler, dolgu maddesinin istenmeyen alanlara göç etmesi gibi ciddi ve tedavisi zor komplikasyonlar görülebilmektedir. Ben kendi pratiğimde göğüslere bu tür hazır dolgu maddeleri uygulamamaktayım.

Aquafilling Nedir?

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME:“Los Deline” ve “Aquafilling” isimleriyle arz edilen dermal dolgu ürünlerinin piyasaya arzı, piyasada bulundurulması, önerilmesi veya teşhir edilmesi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 04.11.2022 tarihi itibarıyla tedbir amaçlı olarak durdurulmuştur. İlgili sayfa linki aşağıdadır.

https://www.titck.gov.tr/duyuru/tum-saglik-kuruluslarinin-dikkatine-04112022111544

Bir Çek Cumhuriyeti firması tarafından üretilen ve eski marka adı Aquafilling olan ve yeni adı LosDeline olan bir hazır dolgu maddesidir. Bu dolgu maddesinin içeriği hakkında resmî web sitesinde detaylı bir bilgi verilmemektedir. Dolaylı kaynaklardan öğrendiğim kadarı ile %98’i serum fizyolojik (tuzlu su)  %2’sinin ise polyamid olduğu belirtilmekle birlikte aynı ürünün Kore FDA kurumuna göre %2’lik kısmı polyamid değil polyakrilamid’dir.

Aquafilling Nedir?

Ameliyatsız meme büyütme seçeneği olarak son yıllarda bazı ülkelerde gündeme gelen bu dolgu maddesinin meme derisi ve meme dokusu altına enjeksiyonu ile meme boyutlarında bir miktar artış elde edilebildiği ve bu etkinin ortalama 5 yıl sürdüğü bildirilmektedir.

FDA Onayı Var Mıdır?

A.B.D. FDA kurumu tarafından bu ürüne meme veya kalça büyütme amacıyla verilmiş bir onay yoktur.

Aquafilling Zararlı Mıdır?

Medyada bazı kaynaklarda bu ürün sanki hiçbir komplikasyon riski olmayan ve %100 güvenli bir dolgu maddesi gibi sunulmaktadır. Oysa her sentetik yabancı maddede olduğu gibi bu maddenin kullanımına bağlı da birçok istenmeyen yan etki ve komplikasyon söz konusudur. Tıp literatürü gözden geçirildiğinde Aquafilling kullanımına bağlı gelişen komplikasyonlara rastlanmaktadır.

Kore Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği başkanı söz konusu dolgu maddesinin daha önce ciddi yan etkileri olan poliakrilamidden farklı olmadığı ve ameliyatsız meme büyütme amacıyla kullanımına dernek olarak karşı olduklarını bildirmiştir.

Memelerde ağrı, kızarıklık ve şişme, enfeksiyon, yangı (enflamasyon), dolgu maddesinin başka bölgelere kayması veya göçmesi gibi komplikasyonlar yanı sıra bağışıklık sisteminin uzun süre uyarılması (kronik enflamasyon) sonucu memede kanser gibi daha ciddi sorunlara yol açma potansiyeli taşıdığı bildirilmektedir.

Aquafilling yaptıran hastaların her yıl düzenli olarak ultrasonografik veya MR tetkikleri ile göğüslerini kontrol ettirmeleri önerilmektedir. Literatürde bu konuda yapılan bazı bilimsel çalışmalara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

  • https://www.researchgate.net/publication/332167998_Breast_augmentation_with_Aquafilling_complications_and_radiologic_features_of_two_cases
  • https://www.researchgate.net/publication/349647733_Safety_of_Copolyamide_Filler_Injection_for_Breast_Augmentation

Ameliyatsız Meme Büyütme Hakkında Benim Kişisel Görüşüm

Silikon implant veya yağ enjeksiyonu haricindeki yöntemlerin güvenli, etkili ve uzun süreli olmadığını düşünüyorum. Ameliyatsız meme büyütme amacıyla kontrolsüz bir şekilde bitkisel ürünlerin veya ilaçların kullanımının da tehlikeli olacağını düşünüyorum. Aquafilling ile meme büyütme işlemi de yapmıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Iyi aksamlar Dr Bey!
    2013 yilinda son nokta kliniginde dr Sami Sarigul ile aquafliling ile meme buyutme yaptirmistim. Ancak son 3 seneden beri vucudumda baska yerlere gocme yapmis . Kanada da yasiyorum ve burdaki gittigim butun doktorlar dokunmak istemiyor. Sizden yardim istiyorum lutfen orada tanidiginiz en iyi doktorlarin bana bilgilerini verirseniz Turkiyeye gelip temizletmek istiyorum. Lutfen yardimci olun

    1. Merhaba, WhatsApp hattı üzerinden mesajınıza dönüş yapılmıştır, saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu