Burun Törpüleme Ameliyatı

burun-torpuleme
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Burun törpüleme ameliyatı, burunda az miktarda da olsa kemer bulunması durumunda yapılmaktadır. Burun törpüleme ameliyatı ile yan profilden burun sırtının daha düz olduğu, önden bakıldığında ise  daha orantılı ve aynı zamanda  daha doğal bir burun görünümü amaçlanır. Diğer burun ameliyatlarına göre daha basit bir işlem olarak tercih edilen burun törpüleme için plastik cerrahın hastanın bu ameliyat için uygun bir burnu olup olmadığına karar vermesi gerekir.

Burun Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun törpüleme ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında burnun durumuna göre yapılabilmektedir.  Burun kemerinin büyük olduğu durumlarda ise burun törpüleme tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumlarda plastik cerrahın görüşleri doğrultusunda hasta burun ucu ameliyatı ya da diğer burun estetiği ameliyatlarından kendi burnuna uygun olanını da tercih eder ve tedavi işlemine devam edilir. Sadece burun törpüleme işleminin yeterli olacağı durumlarda ise ek bir ameliyata ihtiyaç kalmaz ve burun istenen görünüme kavuşturulur.

Eğri burun kişinin estetik görünümünü etkilediği gibi psikolojik olarak da olumsuz durumlar oluşturabilir. İyileşme sürecinin bir parçası olarak, sosyal hayatta oluşabilecek rahatsızlıkların önüne burun estetiği ameliyatının uzman doktorlar tarafından yapılması ile geçilebilir. Ameliyat fiyatı, alanında uzman doktorun ameliyat olmak isteyen kişiyi muayene etmesi sonucu hesaplanmaktadır. Tedavi öncesi sağlıklı bir muayene bu işlem için ilk koşul olarak kabul edilir.

Bu işlem, kişinin burnunda bulunan kemer dolayısıyla rahat nefes alamaması nedeniyle de yapılabilir. Kişinin burun kemerinden kurtularak daha rahat ve sağlıklı nefes alması Burun törpüleme ameliyatı ile gerçekleşebilir.

Burun Törpüleme Ameliyatı Diğer Burun Ameliyatlarından Farklı mıdır?

Burun Törpüleme Ameliyatı, Burun Estetiği işlemlerinden bir tanesidir. Burun ameliyatının ihtiyaç duyulduğu bölge açısından farklılık söz konusudur. Genellikle burun kemeri bölgesi için Burun Törpüleme işleminden söz edilebilir. Uygulanan işlem Kemerli Burun Ameliyatı ile benzerlik gösterir. Halk arasında törpüleme ismiyle de bilinmektedir.

Burun Törpüleme Ameliyatsız da Yapılabilir mi?

Burundaki kemerinin törpülenmesi işlemi ancak cerrahi bir müdahale ile olmaktadır. Kemerin törpülenmesi yerine burnun bazı kısımlarına hazır dolgu yaparak burun sırtının geçici de olsa daha düz bir görünüm kazandırılması estetik açıdan aynı işlem değildir.

Burun Törpülemenin Avantajları Nelerdir?

Burnun profil görünümünde kalıcı ve estetik bir sonuç almanın yolu burun törpüleme işlemidir. Bu işlem sırasında burun estetiğini bozan burun ucu genişliği, burun ucu uzunluğu veya düşüklüğü, burun eğriliği gibi burun kemerine eşlik eden bir çok diğer deformasyon da düzeltilmektedir. Yine aynı operasyonda burun içerisinde solunumu güçleştiren septum deviasyonu (eğriliği) ve konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) gibi anatomik sorunlar da giderilebilmektedir.

Burun Törpülemenin Yaşı Var Mıdır?

Genel olarak kadınlarda 17 yaş erkeklerde ise 18 yaş ve sonrasında yapılmaktadır.

Burun Törpüleme Sonrasında Hasta Kaç Gün Sonra İşe Gidebilir?

Hastalarımıza ameliyat sonrası ilk bir haftayı evinde istirahat ederek geçirmesini tavsiye ediyoruz. İkinci hafta ise burnunda bantlar olması koşuluyla işe gidebilmekteler.

Burun törpüleme fiyatları uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek muayeneden sonra verilmektedir. İstanbul burun törpüleme muayenesi için form doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer burun ameliyatları için tıklayınız.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Latest posts by Prof. Dr. Cengiz Açıkel (see all)

22 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir