fbpx
Burun Estetiği Hakkında

Sekonder Rinoplasti (Revizyon Rinoplasti)

Sekonder Rinoplasti  Revizyon Rinoplasti Nedir?

Sekonder rinoplasti ameliyatı veya başka bir deyişle revizyon rinoplasti ameliyatı burun ameliyatı olmuş bir kişinin ameliyata rağmen düzeltilemeyen veya ameliyat sonrası ortaya çıkan estetik veya fonksiyonel bir kusurdan dolayı tekrar ameliyat edilmesi durumudur. Bu ameliyata ikincil burun ameliyatı da denilebilir.

Yapılan ikinci ameliyat ile burnun birden fazla bölgesine müdahale edilecek ise ve kıkırdak grefti gibi ek işlemler yapılacak ise bu ameliyata revizyon veya sekonder rinoplasti ameliyatı denir. Eğer ikinci ameliyatta burnun sadece bir bölgesine ve küçük bir müdahale gerekiyorsa bu ameliyata rötuş ameliyatı da denir.

Sekonder Rinoplasti

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Neden Yapılır?

Revizyon rinoplasti ameliyatı veya sekonder rinoplasti ameliyatı gerektiren olguları başlıca iki grupta toplayabiliriz. Birinci grup deneyimsiz cerrahların, özellikle de plastik cerrah olmayanların yaptığı bariz hatalara dayalı deformitelerdir. Burun sırtının aşırı düşürülmesi, septum kıkırdağının fazla çıkartılmasına bağlı burun desteğinin azalması ve burnun çökmesi, burun ucunun yeterince yüksek olmaması, burun kemiklerinin ayrık ve eğri olması, burun-alın ve burun-dudak açılarının normalden fazla veya az olması, burnun normalden kısa ve aşırı kalkık olması bunlardan bazılarıdır.

Bu tür deformitelerde genel anestezi altında burun yeniden açılır, eksik kıkırdak dokular yerine konulur (burun içi, kulak kepçesi veya kaburgadan kıkırdak alarak) ve burun yeniden şekillendirilir.

Diğer taraftan en deneyimli cerrahların yaptığı ameliyatların dahi ortalama %5-10’unda küçük de olsa bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Burun sırtındaki küçük düzensizlikler, burun ucu veya burun kanatlarındaki asimetriler buna örnektir. Özellikle yara iyileşmesi döneminde burnun her tarafı aynı şekilde iyileşmeyebilir ve buna bağlı ufak tefek şişlik, çekilmeler veya düzensizlikler gelişebilir. Bazen burun ucunda normalden fazla bir sertlik ve şişlik olur; lokal kortizon enjeksiyonları yapılabilir.

Sekonder Rinoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

İkincil burun ameliyatının yapılabilmesi için ilk burun ameliyatının üzerinden en az 1 yıl geçmesi gerekir. Bu süre, burnun ameliyat sonrasındaki doğal halini alması için önemlidir. Aksi takdirde ikinci burun ameliyatının başarı oranı düşecektir.

Sekonder Rinoplasti Nasıl Yapılır?

İkinci burun ameliyatı için kıkırdak almak gerekiyor ve burunda yeterli kıkırdak yok ise hastanın kulak ya da kaburga bölgesinden kıkırdak almak gerekebilir. İlk ameliyat sırasında tüm kıkırdaklar genellikle alındığı için kulak ve kaburga bölgesindeki kıkırdakların kullanımı oldukça yaygındır. Diğer yandan, bazı özel durumlarda medpor gibi kıkırdak yerine kullanılabilecek hazır, sentetik materyaller kullanılabilir.

İkinci burun ameliyatı, açık ya da kapalı teknikle gerçekleştirilebilir. Bu seçim, cerrahın muayene sonrasında karar vereceği bir durumdur.

İkinci burun ameliyatı ile burun sırtı, burun ucu, burun kanatları, burun delikleri vb burnun estetik ve fonksiyon açısından önem taşıyan sorunlu kısımlarına müdahale edilir. Yapılacak olan ameliyatın planı dikkatli bir burun muayenesi ve cerrah ile hasta görüşmesi sonucunda belirlenir.

Kaynakça

  1. Revizyon rinoplasti

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba ben 18 yaşında wonwille brand hastasıyım hafif düzey burunumda kemer var ve ameliyat olmak istiyorum ameliyat yaparmışsınız yaparsanızda fiyat aralığınız nedir?

    1. Atakan Bey Merhaba, sorunuz mail adresiniz üzerinden cevaplanmıştır, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu