fbpx
Blog

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Nedir? Nasıl Yapılır?

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Nedir?

Sekonder Burun Ameliyatı, burun ameliyatı olmuş bir kişinin ameliyat rağmen düzeltilemeyen veya ameliyat sonrası ortaya çıkan estetik veya fonksiyonel bir kusurdan dolayı tekrar ameliyat edilmesi durumudur.

Sekonder ya da revizyon olarak adlandırılması için aynı burun estetiği yönteminin bir kez daha uygulanması gerekir. İkinci ameliyatın daha az dokunuşlar gerektirmesi durumunda ise ameliyat, sekonder rinoplasti yerine rötuş olarak da adlandırılabilir.

Sekonder Rinoplasti

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Neden Yapılır?

Revizyon burun ameliyatı gerektiren olguları başlıca iki grupta toplayabiliriz. Birinci grup deneyimsiz cerrahların, özellikle de plastik cerrah olmayanların yaptığı bariz hatalara dayalı deformitelerdir. Burun sırtının aşırı düşürülmesi, septum kıkırdağının fazla çıkartılmasına bağlı burun desteğinin azalması ve burnun çökmesi, burun ucunun yeterince yüksek olmaması, burun kemiklerinin ayrık ve eğri olması, burun-alın ve burun-dudak açılarının normalden fazla veya az olması, burnun normalden kısa ve aşırı kalkık olması bunlardan bazılarıdır.

Bu tür deformitelerde genel anestezi altında burun yeniden açılır, eksik kıkırdak dokular yerine konulur (burun içi, kulak kepçesi veya kaburgadan kıkırdak alarak) ve burun yeniden şekillendirilir.

Diğer taraftan en deneyimli cerrahların yaptığı ameliyatların dahi ortalama %5-10’unda küçük de olsa bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Burun sırtındaki küçük düzensizlikler, burun ucu veya burun kanatlarındaki asimetriler buna örnektir. Özellikle yara iyileşmesi döneminde burnun her tarafı aynı şekilde iyileşmeyebilir ve buna bağlı ufak tefek şişlik, çekilmeler veya düzensizlikler gelişebilir. Bazen burun ucunda normalden fazla bir sertlik ve şişlik olur; lokal kortizon enjeksiyonları yapılabilir.

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Sekonder Rinoplasti yani ikinci burun ameliyatının olabilmesi için yaşanan burun ameliyatından sonra en az 1 yıl geçmesi gerekir. Bu süre, burnun ameliyat sonrasındaki doğal halini alması için önemlidir. Aksi takdirde ikinci burun ameliyatının başarı oranı düşecektir.

Sekonder Rinoplasti Nasıl Yapılır?

İkinci burun ameliyatı yani sekonder rinoplasti için kıkırdak almak gerekiyor ve burunda yeterli kıkırdak yok ise hastanın kulak ya da kaburga bölgesinden kıkırdak almak gerekebilir. İlk ameliyat sırasında tüm kıkırdaklar genellikle alındığı için kulak ve kaburga bölgesindeki kıkırdakların kullanımı oldukça yaygındır. Diğer yandan, bazı özel durumlarda medpor gibi kıkırdak yerine kullanılabilecek hazır, sentetik materyaller kullanılabilir.

Sekonder Rinoplasti, açık ya da kapalı teknikle gerçekleştirilebilir. Bu seçim, cerrahın muayene sonrasında karar vereceği bir durumdur.

İkinci burun ameliyatı ile burun sırtı, burun ucu, burun kanatları, burun delikleri vb burnun estetik ve fonksiyon açısından önem taşıyan sorunlu kısımlarına müdahale edilir. Yapılacak olan ameliyatın planı dikkatli bir burun muayenesi ve cerrah ile hasta görüşmesi sonucunda belirlenir.

 

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 Yorum

  1. Merhaba ben 18 yaşında wonwille brand hastasıyım hafif düzey burunumda kemer var ve ameliyat olmak istiyorum ameliyat yaparmışsınız yaparsanızda fiyat aralığınız nedir?

    1. Atakan Bey Merhaba, sorunuz mail adresiniz üzerinden cevaplanmıştır, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com