fbpx
Meme Estetiği Hakkında

Damla Silikon İmplant mı, Yuvarlak Silikon İmplant mı?

Meme büyütme estetiği, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen meme estetiği yöntemlerindendir. Meme büyütme amacıyla silikon implant kullanımı halen en sık tercih edilen ve en etkili yöntemdir. Bu konuda en sık sorulan ve merak edilen konulardan bir tanesi de yuvarlak silikon ve damla silikon implantlar arasındaki farklardır.

Kullanılan implantların büyüklüğü kadar şekli de ameliyat öncesinde hasta ve plastik cerrah arasında konuşulması gereken bir konudur.

Genel olarak kullanılan implantların, başka bir deyişle meme protezlerinin, şekilleri “yuvarlak” ve “damla şekilli veya anatomik tip” olarak iki ana grupta toplanabilir. Her bir gurubun içerisinde ise farklı projeksiyonlarda ve şekillerde alt gruplar bulunmaktadır. Tek ve ideal bir implant şekli yoktur.

Hasta için hangi şeklin daha uygun olacağına plastik cerrah ve hasta birlikte karar vermelidir. Diğer taraftan, plastik cerrahların hastalarına önerecekleri implant şeklinde, kendi deneyimleri ve bilgileri doğrultusunda, farklılıklar görülebilmektedir.

Yuvarlak ve damla şekilli implantların arasındaki temel farklar implant tabanının şekli, implant içerisindeki silikon jelin bu taban üzerindeki dağılımı, jelin sertlik oranı ve jel etrafındaki kılıfın pürtüklü veya düz yüzey olmasından kaynaklanır.

Yuvarlak Silikon İmplant (Meme Protezi) Avantajları ve Dezavantajları

Yuvarlar Silikon İmplant

Yuvarlak implantların tabanı daire şeklindedir ve silikon jel tüm alanlarda homojen olarak dağılmıştır. Bu yapının en önemli avantajı implantın hastaya uygulanmasından sonra zamanla kendi etrafında dönme hareketi yapsa dahi bu dönüşün meme şeklinde bir değişim yapmayacak olmasıdır.

Diğer bir avantajı ise memenin üst yarısının (dekolte kısmının) daha iyi doldurulabilmesidir. Memelerde sarkma ve küçüklüğün birlikte olduğu olgularda meme dikleştirme ve büyütme ameliyatı birlikte yapılır ve yuvarlak implantlar dekolte kısmını doldurmak amacıyla daha çok tercih edilir.

Yuvarlak implantların içindeki silikon jel daha yumuşak olabilmekte ve dokunulduğunda daha doğal bir his verebilmektedir. Yeterince meme dokusu olmayan bir hastaya hemen meme altında oluşturulan bir cepe yuvarlak implant yerleştirildiğinde, uzun dönemde implant çevresinde kapsül (sert bir kılıf) oluşumu ve dışardan anlaşılabilecek dalgalanmalar gözlenebilmektedir. İmplant kas altı yerleştirildiğinde ise bu sorunlar daha nadir görülmektedir.

Damla Protez (Anatomik Tip Silikon İmplant) Avantajları ve Dezavantajları

Damla Silikon İmplant

Damla veya Anatomik tip Silikon implantların taban şekli daire değildir, yatay ve dikey eksenleri farklılık gösterir. Bu özelliğin dezavantajı silikon implant kendi etrafında döndüğünde meme şeklinin bozulacak olmasıdır. Bu nedenle implantın doğru eksenlerde yerleştirilmesi önemlidir. İmplantın daha sonra dönmesine engel olmak için silikon jeli saran kılıfı pürtüklü yapıda üretilmiştir.

Son yıllarda silikon implant çevresinde oluşan kapsül dokusunda lenfoma olguları (BIA-ALCL, Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma), çok nadir de olsa, gözlendiği bildirilmekte ve özellikle pürtüklü yüzeye sahip implantların çevresinde daha fazla gözlemlendiği bildirilmektedir. Bu nedenle ben kendi pratiğimde mümkün olduğunca düz yüzey implant kullanmaktayım. Ancak, hemen belirtmeliyim ki pürtüklü yüzey implantların zararlı olduğu konusunda bir resmi görüş yoktur ve kullanımı serbesttir.

Yuvarlak olmayan bu taban üzerindeki jel ise özellikle normal bir meme anatomisini taklit edecek şekilde alt yarıda daha fazladır. Bu nedenle bu tip implantların başlıca kullanım alanı hiç meme dokusu olmayan, sıfır beden meme olarak isimlendirilen olgulardır. Bu tip memelerde uygulanan implantın memeye daha iyi şekil verebilmesi için implant içindeki jelin kıvamı yuvarlak implantlara göre daha serttir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, meme büyütme ameliyatı geçirmiş hastaların ameliyattan yıllar sonra yapılan estetik değerlendirmelerinde silikon implant şeklinin estetik sonuçlar üzerinde çok belirgin fark oluşturmadığı yönündedir.

Geç dönem komplikasyonlar açısından yuvarlak ve damla silikon implantlar karşılaştırıldığında ise implantların yüzey yapıları, uygulandıkları cebin kas altı veya kas üstü olması, büyüklükleri, cerrahi teknik detaylar gibi bir çok değişken göz önüne alınmak durumundadır ve bu nedenle net bir çıkarım yapmak zor görünmektedir.

Damla Ve Yuvarlak Silikon İmplant Fiyatları Farklı Mıdır?

Damla şeklindeki silikon implantlar bir miktar daha pahalıdır.

Son Söz: Asla aklınızdan çıkarmayınız ki sizi ameliyat edecek plastik cerrah bu konunun profesyoneli olarak sizin bu yazılardan edindiğiniz bilgilerden çok daha fazlasını bilmekte ve deneyimlemektedir.

Diğer taraftan, plastik cerrahların kendi deneyimleri doğrultusunda size farklı silikon implant şekli ve uygulama seçeneği sunması da normaldir. Görüştüğünüz plastik cerrahların açıklamalarını dikkatle dinleyip aklınızdaki tüm soruların yanıtını aldıktan sonra kararınızı vermeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

Kaynakça

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30252757/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu