fbpx
Meme Estetiği Hakkında

Göğüsler Neden Sarkar? Sarkık Göğüs Nasıl Toparlanır?

Meme ucunun (nipple) , meme dokusunun aşağısında göğüs ön duvarı ile birleşme hattı olan, “meme altı kıvrımı” hizasında veya daha aşağısında olduğu durumlarda “sarkık göğüs”, “meme sarkmasından” veya “meme pitozundan” bahsedilir.

İdeal bir memede memeyi çevreleyen deri sıkı ve elastiktir. Meme dokusunu göğüs ön duvarına bağlayan bağlar gevşek değildir ve meme dokusunu sıkıca göğüs ön duvarına tespit eder.

Herhangi bir nedenle meme derisi gevşediğinde ve meme dokusunun asıcı bağları gevşeyip uzadığında yerçekimi etkisi ile meme kitlesi ve meme ucu aşağıya doğru yer değiştirir ve meme sarkması durumu ortaya çıkar.

Göğüs Sarkmasının Nedenleri

Meme sarkması yakınması ile başvuran 132 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada;

 • Yaş (ilerleyen yaşla birlikte sarkma artar)
 • Ciddi kilo kaybı (22.6 kg’dan fazla)
 • Yüksek vücut kitle endeksi yani aşırı kilolu veya obez olma hali
 • Meme hacminin büyük olması yani sutyen kup ölçüsünün büyük olması
 • Gebelik sayısı (gebelik sayısı arttıkça sarkma artar)
 • Sigara içme öyküsü

Aynı çalışmada bebek emzirme, gebelik döneminde alınan kilo ve göğüs bölgesi ile ilgili egzersiz yapmama durumları ile meme sarkması arasında belirgin bir ilişki saptanamamıştır. (Kaynakça 1)

Sarkık göğüs yakınması olan 125 hasta üzerinde yapılan başka bir çalışmada ise meme sarkmasına neden olan en önemli etkenin meme dokusunun büyük boyutlarda olması ve yer çekimi etkisi ile meme sarkmasına yol açması olduğu saptanmıştır. Aynı çalışmada sigara içmenin önemli bir faktör olmadığı belirtilmiştir. (Kaynakça 2)

Sarkık göğüs ve buna bağlı olarak toparlama işlemine gerek duyulan özel bir hasta grubu da daha önce silikon implant ile meme büyütme ameliyatı olmuş kadınlardır. Silikon implantın ağırlığı ve yıllar içerisinde meme derisi ve dokularındaki gevşemenin bir sonucu olarak göğüslerde sarkma ortaya çıkar.

Silikon protez ne kadar büyük hacimli ise o kadar ağırdır ve sarkma da o kadar fazla olur. Bu durumda fazla deri ve meme dokusu üç boyutlu olarak çıkartılarak bir meme dikleştirme ameliyatı yapılır. Aynı ameliyatta silikon implantlar da genellikle daha yenisi ile değiştirilir. Bu esnada istenirse silikon implantların boyutu ve şekli de değiştirilebilir.

Meme Sarkmasının Başlıca Nedenleri

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’ne göre göğüs sarkmasında rol oynayan en önemli faktörler;

 • Gebelik
 • Emzirme
 • Kilo alıp vermeler
 • Yaşlanma
 • Yerçekimi
 • Kalıtım, şeklinde belirtilmiştir. (Kaynakça 3)

Sarkık Göğüs Nasıl Toparlanır?

Sarkmış olan göğüslerin normal şekline getirilmesi işlemi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen “mastopeksi” (göğüs dikleştirme, göğüs toparlama, meme dikleştirme veya meme toparlama) ameliyatı ile yapılır.

Ameliyat öncesi muayenede meme sarkmasının derecesi belirlenir ve buna göre uygun cerrahi yöntem seçilir. Uygun yöntemin seçilmesi ve usulüne göre gerçekleştirilmesi oldukça deneyim isteyen bir konudur. Kullanılan cerrahi yönteme göre de bir miktar iz kalır. İzler genellikle 6 ay – 2 yıl içerisinde dikkat çekmeyecek hale gelir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı ile meme altı kıvrımının aşağısına inmiş olan meme ucu daha yukarıya, olması gereken seviyeye taşınır. Meme ucu çevresindeki kahverengi kısım (areola) genişlemiş ise çapı daraltılır.

Ek olarak gevşemiş ve genişlemiş olan meme derisinin fazla kısımları 3 boyutlu olarak çıkartılır ve memeye ideal şekli verilir. Aynı zamanda, meme derisi yanında meme dokusu da kendi içerisinde yeniden şekillendirilerek memenin istenilen formu alması sağlanır. Bu ameliyatta meme dokusunun hacmi yani sutyenin kup ölçüsü değişmez.

Eğer memenin sarkıklığının giderilmesi yanı sıra hacminin de büyütülmesi ve özellikle memenin dekolte kısımlarının daha dolgun olması istenirse silikon implant ile meme büyütme işlemi meme dikleştirme işlemi ile birlikte yapılır.

Diğer yandan, sarkmış olan bir meme aynı zamanda kitle olarak normalden büyükse, bu durumda meme küçültme ameliyatı yapılır.Meme küçültme ameliyatında hem meme dokusundan fazla kısım çıkartılarak meme hacmi ve sutyen ölçüsü küçültülür hem de dikleştirme toparlama işlemi yapılır.

Sarkmış olan göğüsleri ameliyat dışı yöntemlerle toparladığını ileri süren iple asma gibi bazı yöntemler vardır ancak kişisel düşüncem bu yöntemlerin fazla etkili olmadığı gibi kalıcı veya en azından uzun süreli olmadığı yönündedir.

Meme dikleştirme ameliyatı hakkında daha fazla bilgiyi sitemin meme dikleştirme (toparlama) sayfasında bulabilirsiniz.

Kaynakçalar:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20354434/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5147386/
 3. https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-lift

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hocam göğüslerimde büyük oranda sarkma var. Toparlamak için ameliyat yaptırmak istiyorum. Ben ev hanımıyım. Eşim sgkk lı. Devlet karşılıyormu bu ameliyat masraflarını bunu öğrenmek istiyorum birde sütyen sürekli takmıyorum takarsam birazda olsa düzelme ihtimali varmıdır vede kasları güçlendirecek herhangi bir tavsiyeniz varmı harekler gibi. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu